Parfém: příběh vůní

28. září 2022 | tipy

Jak vzpomínáte na svůj první kontakt s vůní? Byla to růžovka Bruno Banani, nebo konvalinkové živé květy na babiččině nočním stolku? Vztah k vůním se vyvíjí. Preference parfému je totiž něco jako pohled na módu a ten podléhá trendům. Kde se zrodila vůně a jak esence ovlivnily jednotlivá období? Uvelebte se v kavárně provoněné skořicovými šneky a čtěte příběh vůní. 

Zrodil se parfém… 

Než vás vezmeme na voňavou exkurzi do dávných věků, pojďme si říct, co dělá parfém parfémem. Jde o směs esenciálních olejů a dalších aroma látek, jejichž smyslem je vyvolat emoce, nejlépe příjemné a specifické pocity. Parfém vzbuzuje touhu, dotváří charakter značky, módu, design, podtrhuje styl a výraz samotného nositele. 

Parfémy se dělí podle intenzity parfémové kompozice. Ta nejsilnější vydrží 8 hodin, obsahuje 40 procent vonných složek a je skutečným parfémem. EDP parfémovaná voda má jen 20 procent vonných látek a EDT toaletka 15 procent. Parfém tvoří zpravidla tři části: hlava, srdce, základ. Hlavu ucítíte jako první, dělá totiž počáteční dojem, i proto se na ni klade důraz. Srdce začne tepat po 15 minutách a základ vyprchá nakonec. 

Voňavé perličky napříč věky

Parfém je nedílnou součástí milostného života, emocí, módy, společenského postavení nebo rituálů. A právě těmi to kdysi celé začalo. Historie vůní sahá až do starého Egypta, kde se vonnými látkami balzamovala těla. Aromaterapie měla okolo 3000 let před Kristem vysokou úroveň a mezi nejznámější patřily kadidlo, myrta nebo růže. Už tehdy se esence přimíchala do oleje, a kdo znáte přírodní vůně, víte, že tato forma parfémů je nejstarší. Dnes pátráme po přesném složení vonných látek v oblíbených značkách, jenže ty si své receptury střeží. A tak vám prozradíme alespoň jednu, která sahá do vrcholné doby parfémů v Egyptě. Receptura spadá do vlády královny Kleopatry, která milovala parfém z lotosu, myrhy, majoránky a šafránu. Ať vodní a bylinkové aroma můžete či ne, parfému prý podlehl i samotný Caesar.

S koupelemi, vanou plnou květů a vůní je spjatá celá Antika. Po pádu Římské říše byste však parfémy našli maximálně v nejvyšších vrstvách, kde sloužily k zakrytí zápachu, nebo v církevních kruzích, kde byly prostředkem náboženských obřadů. Parfém ve smyslu kosmetického produktu se zmátořil až ve 14. století, konkrétně v roce 1370, kdy vznikl první moderní parfém pro královnu Alžbětu. Říkalo se mu Uherská voda a tvořila ji levandule s rozmarýnem. V 16. století parfumářské řemeslo vzkvétalo, v Provence vzniklo městečko vůní Grasse, kde působil Jean de Galimard, jehož nápad voňavých rukaviček namáčených v esencích se zalíbil i na dvoře krále Ludvíka XV. Hlavně tedy jeho milence Madame de Pompadour, jejíž nákup parfémů vyšel ročně na půl milionu franků. Ovšem někteří muži by svou zálibou v parfémech hravě konkurovali madame. Takový Napoleon Bonaparte byl schopen si každý měsíc objednat 50 flakónků kolínské. 

Do 19. století šlo jen o přírodní parfémy, ovšem s příchodem století průmyslu se přišlo na první umělou vonnou látku, díky níž se parfémy zlevnily a rozšířily i mezi střední vrstvu. Ve 20. století vznikly svěží chyprové vůně a ve zlatých dvacátých se parfém stal součástí stylu. Vznikl totiž Chanel No. 5, fenomén mezi parfémy. Prvotina Coco Chanel se řadí k typické květinové vůni, která je protkaná dřevem, vodním kosatcem a smyslnou ambrou. Tahle kompozice „rozstřelila“ dosavadní pojetí parfémů, které se dělily na seriózní a živočišné pro kurtizány. Coco Chanel však byla názoru, že na trhu chybí parfém pro moderní ženu, a tak ho prostě vytvořila. No. 5 v sobě skrýval cosi, co z ženy dělalo panenku Marii a děvu lehčích mravů zároveň. Odvážné, leč prozíravé. Parfém se stal legendou a hrdě ho nosila i Marilyn Monroe. V 50. letech si designéři řekli, že vůně by měla být součástí oděvu, vznikly tak módní domy s parfémy, kde vynikala jména jako Dior nebo Balenciaga. 

Po vzoru beatníků vznikla v 60. letech hippies komunita, která dávala přednost rozevlátým a květinovým vůním, jimž vévodila pačuli. Na ně navázala sedmdesátková parfémová revoluce, za kterou stojí vůně, jež symbolizuje svobodou ženu. A jak se jmenuje? Revlon Charlie. Možná budete znát spíš opulentnější parfémy od Christiana Diora, co třeba Poison? V osmdesátkách voněl na zátylku nejedné odvážné ženy, která jím dozdobila bohatý výčes. Parfém byl výraznou živočišnou tečkou za okatými šaty. V 90. letech sice velela fascinace vodou a svěžestí, ale zároveň se na pultech supermarketů objevovaly přeslazené čokoládové, karamelové a vanilkové vůně. 

Parfém jako luxusní komodita 

Současná hodnota voňavého trhu překročila 50 miliard dolarů a stále šplhá. Tipněte si, které parfémy se řadí mezi ty nejluxusnější. Je to Valentino, Dior, Chanel nebo YSL? Nikoliv. Jsou to vůně oblečené do ručně dělaného křišťálu a diamantů. Nejdražší je Shumukh, jehož cena, a teď se něčeho chytněte, činí cca 280 milionů korun. Na druhém místě se usadila vůně Golden Delicious od Donny Karan, výroba měla však jasný cíl – získat peníze na charitu. 

Niche parfémy jako fenomén  

Parfém vybíráme podle vůně, značky, ale i samotného autora. Představte si fenomenální niche parfém Byredo. Stojí za ním kreativní ředitel Ben Gorham, který rád pronáší, že parfém je něco jako oblečení, jaké si berete podle emocionálního rozpoložení. A takové pohledy jsou ve 21. století dalším argumentem pro individualisty, kteří hledají něco výjimečného. To něco nepodléhá obecným trendům, ani komerci. Je jen vaše. Není tedy divu, že vznikají místa, kde si namícháte svůj osobní parfém. Třeba Perfumed Prague pracuje s esencemi z francouzského Grasse a dokáže spojit nespojitelné. Nebo znáte spíš ateliér Kateřiny Šantrochové, kde stačí říct, že milujete vůni jehličí a mechu a rázem držíte skvostné umění vůní v kamenném flakónku? Míchání vůní je dokonalým zážitkem, který si budete pamatovat pokaždé, když na sebe parfém nanesete. 
Tvorba niche parfémů je zkrátka jiná, dává důraz na kvalitní esence, nebo jednu jedinou. Vezměte si třeba americkou značku Le Labo nebo české Pigmentarium, obě pracují s výjimečnými složkami a spojují neobyčejné vůně. A když po nich zatoužíte, najdete je pouze ve vybraných koncepčně pojatých obchodech. U nás je to třeba Ingredients Store. Jde sice o místo, ale díky zakladatelům má teď nově svůj vlastní niche parfém, jmenuje se 07/2012, ale to je vše, co vám o něm autoři poví. Ingredience jsou totiž tajné a tvůrci chtějí, abyste si parfém oblíbili navzdory nevědomí o vonných látkách.

Vůně jako argument 

Vůně je spojena s chutí, osobností a pamětí. A to přece chcete, aby si vás lidé pamatovali i podle vůně. Často někdo řekne, on voní jako… Vůně ovlivňuje psychiku a dokáže vyvolat vzpomínky na dětství. A nejde jen o parfémy, zavřete oči a vybavte si vůni čerstvě vypraného prádla nebo borového háje, který se mísí s mořskou svěžestí. Jsou vůně, co připomínají Vánoce, kostel nebo louku. Kdo ví, kam se příběh vůní posune za pár let. Říká se, že vznikne náhrdelník, který rozpozná vaši náladu a podle ní vypustí vůni, kterou zrovna potřebujete. Při běhu tu, co vás nakopne, večer zase tu, co vás spolehlivě ukolébá. Vůně jdou kupředu, přidávají se do svíček, v kinech se vypouští aroma popcornu - možná proto na něj dostanete chuť už při turniketu. V roce 2020 vznikla dokonce platforma s názvem The Architecture of Scent, která zkoumá přenos digitálních vůní na lidské chování ve virtuální realitě. Technologové a vědci vám předají nejen vizuální vjem, který vás posadí na lehátko do zahrady, ale nabídnou i vůni čerstvě utržených květů.