Hurá na sníh!

7. prosince 2022 | tipy

Milujete sníh a zimní sporty? Běžkování a lyžování je vaší vášní? Pak jsme právě pro vás vybrali osm míst v Evropě, která stojí za návštěvu. A potěšíme i ty, co se na hory jen rádi dívají a naopak dávají přednost opalování na horském sluníčku s drinkem v ruce. Tak schválně, kam vás lyže táhnou?

IKONICKÝ SVATÝ MOŘIC VE ŠVÝCARSKU

Proslul nejen pořádáním zimní olympiády, mistrovstvím světa v alpském lyžování, ale především dlouhými středně náročnými sjezdovkami, prvotřídní kvalitou a luxusem místních letovisek, který uspokojí nejnáročnější. Svatý Mořic nabízí 20 vleků a sjezdovky pro mírně pokročilé i profesionální lyžaře. Nad Svatým Mořicem, kam se z města dostanete lanovkou Corviglia, vedou stezky z města Corviglia (2 486 m.n.m.) Nádherné alpské výhledy zaručeny! Kromě lyžování můžete bruslit, sáňkovat, jezdit na sněžných skútrech, bobech a kite lyžích. V únoru se tam koná každoroční White Turf St. Moritz, jediný sněžný koňský závod na světě.

ADRENALIN V ITALSKÉ CERVINII

Itálie není jen o moři, skvělém jídle a pití. Oblíbené středisko Cervinie díky své poloze blízko italsko-švýcarských hranic nabízí doslova lyžařské lahůdky. Jednou z nich je 22 kilometrů dlouhá sjezdovka z Piccolo Cervino do Valrournenche nebo 17kilometrová trať z Cervinie do Zermattu. Ti, co dávají přednost snowboardu, uvítají speciální tratě jen pro ně. Zároveň tu najdete jedny z nejnáročnějších skialpinistických tras v Evropě. Můžete využít nejen sedaček a kabin, ale na švýcarské straně i vlaků nebo si vyjeďte nejvýše položenou lanovkou v Evropě až na Klein Matterhorn (3.883 m n. m.). V Cervinii vás čeká 305 kilometrů pokrytých sněhem a nejlepší capuccino na světě.

AŽ DO NEBE NEBO DO FRANCOUZSKÉHO VAL THORENS

Nejvýše položené lyžařské středisko v Evropě se nachází v nadmořské výšce 2 300 metrů – ostatně francouzské Val Thorens je i nejvýše položenou lyžařskou oblastí na světě! Pyšní se 600 kilometry vzájemně propojených sjezdovek, kde je sníh zaručen po celou sezónu. Jakpak by taky ne, 99 procent lyžařské oblasti leží až 2000 metrů nad mořem. Val Thorens nabízí aktivity i pro nelyžaře: bary, kluby se živou hudbou pod širým nebem, tobogány nebo adrenalinový zážitek v podobě lana nataženého mezi dvěma body v různých výškách, po kterém lidé sjíždějí dolů nad údolím. Zaujalo vás to? Ptejte se po „zip wire“ a užijte si nekonečný výhled nebo pocit absolutní svobody, jaký mají jen ptáci.

ŠVÉDSKÝ ÅRE, RÁJ PRO NÁROČNÉ LYŽAŘE

Ještě ho neznáte? Když se řekne „dokonalá černá sjezdovka“, je to, jako by se řekl „švédský Åre“. Středisko nabízí opravdu dostatek náročných tras i mimo sjezdovky pro velmi zkušené lyžaře a profesionály, ale samozřejmě tu najdete tratě pro relaxační lyžování, začátečníky i pro děti. Kromě sjezdu si můžete vyzkoušet snowboarding, telemarkové lyžování, carvingové lyžování, a dokonce i adrenalinový a stále populárnější heliskiing v doprovodu helikoptéry. Nabízí také výlety na sněžných skútrech, atraktivní jízdy se psím spřežením a lezení na ledové vodopády. Kromě všech zmíněných aktivit je Åre proslulé také svým pulzujícím nočním životem.

DO ŠPANĚLSKA NA BAQUEIRA-BERET

Baqueira-Beret je lyžařským střediskem třech oblastí: Baqueira, Beret a Bonaigua se sjezdovkami pro různě zkušené lyžaře. Baqueira je oblastí s největším počtem černých sjezdovek, které ocení ti nejzkušenější milovníci adrenalinu. Pro experty tu mají sjezdovky jako Luis Arias, Eth Mur a Tubo Nere. Na druhou stranu, oblast Beret je zase ideální pro začátečníky a rodiny, hotely a restaurace tu najdete skoro na každém rohu. Sjezdovky se vyznačují mírným sklonem a jsou velmi široké. Poblíž otvírá také snowpark pro milovníky snowboardingu. Bonaigua je plná mimosjezdovkových strmých tras a nacházejí se zde proslulé stezky Lo Boscas a Gerber. Navštivte také údolí Val d’Aran, místo s tradiční architekturou kamenných a dřevěných domů se šikmými střechami.

LEDOVCOVÉ BĚŽKOVÁNÍ V RAKOUSKÉM STUBAI

Běžkařský ráj objevíte v Tyrolsku. Pyšní se více než 4000 kilometry dokonale upravených běžkařských tratí různých obtížností, pro začátečníky až po zkušené běžkaře. Sezóna tu trvá do dubna a někde až do června. Jedním z takových míst je Stubai - největší rakouský ledovcový areál. Díky vysoké nadmořské výšce zaručuje slušné sněhové podmínky po celý rok. Samozřejmostí jsou skipasy pro rodiny i děti, široká nabídka restaurací a barů a perfektně upravené trasy o délce 43 kilometrů. Nahoru vás vyveze pohodlná vytápěná osmimístná sedačka a vrchol nabídne dechberoucí výhled. Pokud toužíte po nezapomenutelném zážitku, zkuste si zajet na ledovec k našim sousedům.

LYŽOVÁNÍ BEZ ZÁVRATÍ V NĚMECKÉM WINTERBERGU

Nepatříte mezi ostřílené jezdce a toužíte se na svahu potkávat s podobně méně pokročilými lyžaři? Pak si zadejte do navigace německý Winterberg, který se vyznačuje nízkou polohou sjezdovek, ale návštěvníky láká na velmi zajímavé areály s bohatou nabídkou služeb. Většina lokalit se nachází v lesích a více jak polovina je v noci osvětlena. O zážitky tak nebude nouze! Město ubytuje až 100 tisíc turistů, s hledáním ubytování proto nebudete mít problém, ani když přijdete takzvaně „na blint“. Winterberg se nachází v blízkosti hranic s Holandskem, takže můžete ve volných dnech klidně vyrazit i na na výlet do země vodních kanálů a větrných mlýnů.

GRUZIE, NOVÁČEK MEZI ZIMNÍMI DESTINACEMI

V oblasti Kavkazu je Gruzie „ostrůvkem Západu“. Lze tu navštívit celkem šest ski-areálů, které ve srovnání s alpskými resorty nabízejí nejen atraktivnější ceny, ale (zatím) také liduprázdné sjezdovky. Například oblast Gudauri se stala letoviskem teprve nedávno. Těšit se můžete na nové moderní hotely, skvělé jídlo a dosud nepříliš známé stezky. Vše odpovídá trendům doby, je svěží a moderní. Délka zdejších sjezdovek dosahuje pouhých 16 kilometrů, ale kompenzují ji vysokou kvalitou tratí. Nejvyšší klesání začíná ve výšce tří tisíc metrů, takže si můžete užít výhled do okolí. Gruzii pokrývají ze 40 procent lesy, je tak ideálním místem pro načerpání energie a dlouhé procházky.