Zima = doma

28. prosince 2022 | tipy

Každý rok se opakuje stejný scénář. Děti se těší na bruslení a sněhové radovánky, dospělí vyhlíží bílou zimu jako z Ladových obrázků. Taková, přímo pohádková, bývá na horách, ale co když letos ze své domoviny paty nevytáhneme? V chladném a mnohdy pochmurném počasí není lehké udržet si dobrou náladu. My ale víme, jak na to!

JAK PŘEŽÍT ZIMU DOMA?

Zima láká k relaxačním aktivitám. A stejně jako zvěř v lese i my bychom si měli v určitém období roku dopřávat víc odpočinku, péče o sebe i své blízké. Taky už se vidíte u krbu nebo u kamen? Toužíte jen tiše sledovat plameny a cítit to všeobjímající teplo? Pokud nemáte krb ani kamna a chcete se zahřát, připravte si horkou koupel. Vyšetřete si pro sebe čas, zapalte svíčku, otevřete dobré víno a nechte se hýčkat. Máte- -li doma sůl nebo pěnu do koupele, přidejte ji pro větší zážitek.

Po horké koupeli přichází hlad. Upečte si koláč naslano nebo nasladko, jak to máte rádi, připijte si punčem a na stůl položte misku s ořechy, ovocem nebo sušenými plody. Malý mls, než se koláč dopeče, přijde vhod. Pokud máte chuť zůstat celý den doma, doporučujeme filmový nebo seriálový maraton. Ať už jste fanda pohádek, romantických komedií nebo Marvelovek, pohodlně se usaďte a užijte si svět fantazie a dobrých konců.

Film můžete vyměnit podle nálady za knížku nebo poslech audioknihy. Věděli jste, že knihy se nejméně prodávají v lednu, ale to neplatí o jejich čtení? Zimní dlouhé večery dle průzkumů knihkupectví přejí thrillerům, detektivkám, ale i klasické literatuře. Ve velké oblibě je i psaní deníků. Na internetu najdete nespočet tipů k jeho tvorbě i zdobení, od koláží po krasopis.

Až vás odpočinek omrzí a zatoužíte po společnosti, zkuste pozvat přátele na společenské hry. Zasmějte se u Aktivit, ukažte bojovného ducha u Osadníků z Katanu nebo nechte vyniknout svůj obchodní talent v Monopolech. Pomocí her rozproudíte energii a poznáte se navzájem i v nečekaných situacích. Ale pozor na přílišné soutěživce, ať se hra nepromění v nelítostný boj.

AKTIVNĚ I V ZIMĚ?

V létě nás to táhne k vodě, na pláž a za zážitky v přírodě, ale zima nabízí také nepřeberné možnosti k aktivnímu vyžití. Když je venku hezky, můžete vyrazit na lyže nebo brusle. Ale co když je pod mrakem a zebe vás jen při pohledu z okna? Vyzkoušejte adrenalinové zážitky jako větrný tunel, řízení vlaku nebo pilotování letadla na simulátoru, střelnici či laser game. Pro mírnější povahy doporučujeme vyzkoušet únikové hry, užít si bohatou nabídku služeb ve wellness centru včetně masáže lávovými kameny nebo saunování, které prospěje nejen duši, ale i vašemu zdraví.

Máte-li doma sněhule a táhne vás to do přírody, určitě běžte do lesa. Do kapsy si strčte kaštany, mrkev nebo jablko, cestou nasbírejte trochu větviček a udělejte srnkám zimní hostinu. Ideální je jim dobroty na přilepšenou nosit přímo do krmelce, ale pokud víte o místě, kam chodí třeba za sluníčkem, můžete jim to nechat i tam. Když nezačnou hodovat srny, divočáci určitě. Veverkám můžete přinést trochu oříšků, klidně je i vyloupejte a dejte do malých krmítek, pokud je v lese najdete, nebo je položte jen na větší větve. Zimní procházky s dobrým úmyslem vás zahřejí dvojnásob.,

JSTE DOBRO-DRUH?

Ne ten, co leze po skalách a skáče přes stavidla, ale ten druh člověka, co pro dobrý skutek udělá cokoli nebo aspoň něco…

A protože mají zvířata v zimě nouzi o potravu, a nejen ta v lese, vzpomeňte si při nákupu na sýkorky a vrabčáky, ježky a jiné drobné živočichy žijící ve vašem okolí. Přihoďte pořádný balíček slunečnicových semínek do nákupního košíku, ta totiž chutnají všem. Záměrně nějaká semínka hoďte na zem a do trávy, to ocení především pěnkavy a chocholouši, kteří to tak mají raději než z krmítka. Na stromy nebo balkon můžete na provázky pověsit plátky jablek a lojové koule. Na nich si rádi pochutnají a pohoupají se sýkorky, brhlíci a strakapoudi. Tím nejen uděláte dobrý skutek, ale zajistíte si úžasný výhled, který možná předčí i ten filmový maraton. Nezapomeňte na misku s vodou, žízeň sužuje ptáky stejně jako ježky.

Zima umí být chladná a nelítostná, ale i krásná. Podívejte se na sněhové vločky, rampouchy a jinovatku na listech. Ani nemusíte vyrazit do galerie, umělecká díla jsou všude kolem vás.

A když ještě nemáte dost… vždycky se najde ještě pár tipů, jak udělat „domácí zimu“ nezapomenutelnou!

Postavte s dětmi nefalšovaný bunkr. Porušte výjimečně svá pravidla a splňte dětem sen o obřím bunkru v obýváku! Nanoste peřiny, polštáře, taburety nebo velké krabice a pusťte se do stavby. Zábava zaručena pro všechny generace a úklid pak vyřešíte jinou bojovkou. Kdo si vytáhne nejkratší sirku nebo snad prohraje ve střihací bitvě kámen, nůžky, papír?

Přispějte na charitu. Koneckonců, dobro se dá dělat i z pohodlí gauče. Dejte si pro jednou pauzu od sociálních sítí a zběsilých nákupů v e-shopech a prozkoumejte, kde byste mohli utratit nějakou tu stokorunu smysluplněji. Pomůžete vážně nemocným, matkám samoživitelkám nebo toulavým zvířatům?

Dopřejte si bláznivé vánoční focení. Můžete se samozřejmě objednat k profesionálnímu fotografovi a nechat si udělat krásné „insta-friendly“ fotografie. Anebo si pořídit polaroid a zdokumentovat svou sváteční pohodu zcela po svém. Začněte pro jistotu už od snídaně a hlavně dávejte pozor, ať vám nedojdou „náboje“. Fotky máte za pár minut a můžete je společně rovnou vlepit do rodinného alba.

(Znovu)objevte kouzlo ručních prací. Jak je to dlouho, co jste něco vlastnoručně ušili, namalovali či vyrobili? Předlouhé zimní večery jsou ideální příležitostí kreativní vakuum jaksepatří přerušit! Na internetu najdete přehršel tutoriálů a videí, podle kterých se naučíte základy akvarelu, háčkování nebo domácí kosmetiky.

Zima = doma je příležitostí k odpočinku, péči, setkávání s rodinou a přáteli, možná i k netradičním aktivitám. Zkuste být třeba den dva offline, věřte nevěřte, svět se nezboří. Co myslíte? Zima doma, zní vlastně prima!