Šťastný a šílený Nový rok!

30. prosince 2022 | tipy

V konkurenci zbytku světa by se mohlo zdát, že jsme příliš opatrní. Nedivte se, vždyť jsme od mala poslouchali: „Jak na Nový rok, tak po celý rok.“ Už naše babičky a prababičky říkávaly, že první den v roce by na sebe lidé měli být hodní, vyvarovat se hádek, zlých myšlenek i jednání. To v zahraničí se hromadně líbají, hází nábytek z okna nebo plavou v ledové vodě.

OD TRADIC NAŠICH PRARODIČŮ PO SOUČASNÉ

Naši předci věřili, že na Nový rok by se rozhodně neměla jíst drůbež ani nic, co má peří. Štěstí by z domu totiž uletělo. Vyhýbali se i zajícům a králíkům, aby štěstí neuteklo. Na Nový rok by se také nemělo nic z domu vynášet, po celý rok by to už chybělo. Mělo být uklizeno, vypráno, vyžehleno a čistě povlečeno. Na Nový rok si navíc nesmíte půjčovat peníze, znamenalo by to nedostatek peněz po celý příští rok. Zároveň nesmíte ale ani nikomu peníze půjčovat, znamenalo by to, že vás po celý rok bude někdo o vaše peníze „obírat“.

A proto se na Nový rok doporučuje podávat k obědu čočka, ta totiž neuletí ani neuteče a je symbolem i příslibem peněz. Chcete-li si štěstí opravdu pojistit, tak kolem domu rozprašte sůl, odeženete tím zlé duchy. Ty můžete vyhnat i tím, že vylijete kbelík vody z balkónu nebo terasy, kdo nemá, tak aspoň z okna. Pokud rádi cestujete nebo to vaše práce vyžaduje, tak o půlnoci třikrát obejděte dům s kufrem v ruce. Zajistíte si tím, že vaše cesty v následujícím roce budou bezpečné.

NOVOROČNÍ ZVYKY VE SVĚTĚ

Myslíte si, že obíhání domu o půlnoci s kufrem v ruce bude nejkurióznější novoroční tradice? Chtěli bychom říct ano, ale posuďte sami…

Rumunsko

Zajímavým a oblíbeným novoročním zvykem přinášejícím štěstí, je nošení malého jehněte v náručí. Abyste měli štěstí, musíte si jehně pohladit a dát nosiči, nejčastěji dítěti, nějakou drobnost.

Bulharsko

V Bulharsku mají novoroční rituál, zvaný kukeri, kdy vyhánějí zlé duchy, tancují ve strašidelných kostýmech a zahánějí tak temné bytosti i upíry. To jim podle pověsti zajistí zdraví i úrodu v následujícím roce. Kostým tvoří dřevěná maska a kožešina s cinkajícími zvonky.

Peru

V Peru na Nový rok může jít o život. Jestli půjde o hlasité vyříkávání, postrkování nebo doslova bitku, je odvislé od vztahů se sousedy. Tradice velí vyřešit a vyříkat si staré spory a vstoupit do nového roku s čistým štítem.

Sibiř

Na Sibiři dodržují hodně drsný zvyk. Potápějí se tu s vánočním stromem do zamrzlého jezera. Nejprve stromeček ozdobí, poté ho umístí až na dno jezera a zatancují si u něho. Kdo se nemůže potápět, aspoň si zaplave.

Filipíny

O Silvestru skáčou dospělí i děti co nejvýš, což jim má zajistit úrodu. Blahobyt zase zajišťují otevřená okna i dveře, rozsvícená světla a mince na parapetech.

Řecko

V Řecku se na Silvestra oddávají karbanu, a v domácnostech proto velmi často hrají nejrůznější karetní hry.

OSLAVA NOVÉHO ROKU SKUPINOVÝMI AKTIVITAMI

Jste sportovci a rekordmani tělem i duší? Toužíte zažít něco speciálního a oslavit tím vstup do Nového roku? Je to vaše novoroční předsevzetí a hledáte inspiraci? Máte na výběr minimálně z pěti destinací:

Slovensko

Poměrně novou tradicí se v Bratislavě stal silvestrovský běh přes bratislavské mosty. Jde o jakýsi minimaraton dlouhý 10 km, kterého se účastní na tisíc běžců.

USA

Zajímavou tradicí je novoroční plavání otužilých plavců v Sanfranciském zálivu. V Severní Karolíně se zase ujal zvyk v podobě spouštění vačice nad rozjařený dav lidí.

Itálie, Benátky

Oslavy probíhající na náměstí svatého Marka jsou okořeněny snahou o překonání rekordu o nejpočetnější hromadný polibek na světě.

Thajsko

V Thajsku nový rok vítají obří třídenní bitvou balónky a kbelíky naplněnými vodou.

Jihoafrická republika

Přicházející nový rok se v J.A.R. slaví bujarou oslavou v karnevalovém duchu. Hodně zvláštním zvykem je také házení nábytku z okna.

Nic si z toho nedělejte, jestli nemáte ambice a odvahu strávit Nový rok v cizině, oslavit ho házením nábytku z okna, hromadným líbáním, vodní bitvou nebo celodenním hraním karet. V Čechách si můžete jen připít s rodinou či přáteli a tradice nechat na jiných, ale kdyby vás to přece jen lákalo, snad jsme vám přinesli dostatečnou inspiraci. Můžete taky odjet na hory, chalupu, k moři, na wellness pobyt a jen rozeslat PFka.

PF PRO ŠTĚSTÍ

Je již zaběhnutou tradicí v rodinách i ve firmách posílat přání k novému roku. Popřát štěstí, utužit vztahy a mnohdy i prokázat um kreativity. Ale víte, odkud se PFka vzala?

Je to už řadu let zpátky, kdy se hrabě Karel Chotek, nejvyšší purkrabí Království českého, rozhodl roku 1827 omluvit pomocí krátkých slušných vzkazů s přáním do nového roku z celodenních návštěv, které mu chodívaly popřát. Byla to vlastně omluvenka s přáním a poděkováním. Jeho inovativní způsob přání do nového roku si musel počkat na připsání zásluh, většinově se neujal. Až koncem 19. století se s módou posílání pohledů objevily rozmanité novoročenky s grafikou, uměleckými lepty a později i s fotografiemi.

Ať už budete slavit šíleně, nebo poklidně, hlavně ať je to šťastně!