Imbolc: Hromnice, jak je neznáte

1. února 2023 | tipy

Svátek světla, ohně, probuzení, naděje a očištění. Někdy také znám jako oslava zemědělství, mléka, ovcí a rodících se jehňat. Nemůžete-li se dočkat jara, jste na správné stránce. Představujeme Imbolc, starobylý svátek, jenž znali už staří Keltové i Slované. Křesťané ho převzali a dochoval se do dnešních dní. Říká se mu Hromnice a připadá na 2. února. 

Noc ohňů 

Imbolc jako takový se v minulosti slavil se západem slunce jednatřicátého ledna a končil se západem slunce druhého února. Byl považován za střed tmavé poloviny roku, protože se nachází přesně mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností. Lidé zapalovali ohně, tančili, uklízeli a čistili své domovy. Dávali tak zimě najevo, aby se dala na ústup, a přivolávali úrodu. Imbolc si dodnes připomínají zejména obyvatelé Spojeného království, Irska nebo ostrova Man. Starobylá tradice je ale nejen tam pořád velmi živá. 

Tento svátek je spojen s panenskou bohyní Brigid, která podle pověsti zaháněla tmu a vedla lidi ke světlu. Znáte pořekadlo „na Hromnice o hodinu více?“ Staří Keltové za pomalu se dloužící dny opěvovali právě ji. V rámci oslav svátku Imbolc také z obydlí mizela poslední vánoční výzdoba. Střídaly ji zelené výhonky, mladé, křehké a svěží dary zvolna probouzející se přírody.

Ve jménu mléka

Slovo Imbolc je podle všeho odvozeno od starého irského slova La-áOimelc, které se překládá jako mléko ovcí. To bylo ostatně jednou z hlavních složek imbolcké hostiny. Tradiční pokrmy byly sice prosté, ale vydatné. Nejčastěji se podával colcannon a barmbrack. A co se pod těmito tajemnými názvy skrývá? Hustá luštěninová kaše se zelím a kváskový chléb s rozinkami. Tradice přípravy těchto dobrot se v Irsku dodržuje dodnes, jen se namísto luštěnin spíše připravuje z brambor a rozinky doplnilo další sušené ovoce. To ale není zdaleka vše, na slavnostní tabuli nesmí chybět také brokolice, kapusta, kořenová zelenina, ořechy, česnek a jarní cibulka. No a samozřejmě mléko ve všech podobách. Oblíbeným dezertem v tento čas jsou palačinky, které svým tvarem symbolizují slunce. Hospodyňky dřív do těsta přidávaly kromě mléka i mouku z loňské sklizně, aby tak podpořily tu nadcházející. 

Oblíbené rituály

Ochrana, očista, přivolání sklizně, zahnání zimy a lákání jara. Rituály svátku Imbolc měly pestrou tematiku. Co takhle některý letos vyzkoušet osobně? Můžete si například “zasadit” semínko světla ve formě tenkých (dortových) svíček do větší nádoby se zeminou a pak je později během roku obnovovat a “zalévat” – svou energií, magickými oleji a parfémy nebo třeba hnojit popelem ze spálených kouzel. Zajímavý je i rituál na zažehnání negativity. Stačí, když všechny svoje špatné vzpomínky a prožitky vyplivnete do vody. Z této vody pak necháte zmrazit kostku ledu. Jak bude kostka tát a vypařovat se, transformuje se i vložená energie.

Ráj svící

Hlavním motivem svátku Imbolc bylo odjakživa světlo. A to se přivolávalo různě – třeba výrobou a zapalováním svící. Tyto aktivity souvisely také s přesvědčením, že svíce zapálené z noci 1. na 2. února ochrání stavení před hromy a blesky. Aby byla ochrana skutečně účinná, je ale třeba dbát pár pravidel. Například vždy zapalovat lichý počet svíček, lidé v minulosti využívali svícny se třemi, sedmi nebo devíti rameny. Sedmiramenný svícen představoval sedm světel, tedy sedm hvězd zvěrokruhu a sedm základních „plamenných“ center (čaker) v lidském těle.  
Svíce se vyráběly celou zimu a byly většinou bílé, jelikož Brigid bývá nejčastěji zobrazována v bílých šatech. Na Hromnice se nechávaly v kostele posvětit a poté se stavěly do okna nebo temného koutu, kde hořely u nádoby s mlékem a čerstvým pecnem chleba. Rodina se kolem svíce soustředila a v duchu promýšlela svá přání, ke kterým se s přicházejícím jarem upínala. 

Očista dočista

Imbolc s sebou přinášel energii nových začátků, ale aby mohly skutečně přijít, bylo potřeba udělat jim místo. Lidé proto tradičně od rána uklízeli, vymetali kamna, krby a ohniště. Smýčili ve stájích a zapalovali ohně, které měly odehnat zlé duchy. Vycházeli k pramenům, studánkám a potokům, kde žehnali vodě, aby si uchovala své léčivé schopnosti a aby jí bylo dostatek pro lidi a dobytek po celý rok. Dopřávali si také očistné bylinné koupele a zábaly. 

Očistě svého domova se můžete věnovat i dnes – a to ne pouze generálním úklidem. Vyberte si líbivou vykuřovací směs a vyžeňte negativní energii ze všech místností. Čistý domov znamená čistou mysl. Pro lepší energetickou rovnováhu si můžete na krk zavěsit křišťál a pro štěstí u sebe noste bílý vřes nebo podběl. Imbolc je možné pojmout také jako výchozí bod pro různé změny v životě. V dobách našich předků byla oslava příchodu prvních jarních náznaků významná také tím, že právě pouze v tento čas mohli poddaní změnit svého hospodáře.

V Irsku mají volno

Ať už jsou zkazky o Brigid pravdivé, nebo nikoliv, na svátek Imbolc se ve Velké Británii a Irsku rozhodně nezapomíná. St. Brigid‘s Day se v Irsku v roce 2023 dokonce stane novým státním svátkem a lidé si na počest této bohyně užijí den volna navíc. 
Dnešní pohané

Zájem o pohanské tradice dlouhodobě roste a praktikuje je rok od roku více nadšenců. 

Na východě Čech v Nasavrkách dokonce probíhají výcviky druidů nebo festivaly keltské kultury. V osadě Křivolík na Orlickoústecku se na začátku února konají komentované prohlídky o Imbolci. Ověřte si v lednu jejich program, záleží totiž hlavně na počasí. Tak schválně, jak tentokrát oslavíte Imbolc? Zapálíte svíce, protančíte kolem ohně nebo se pověnujete očistě?