Zimní lázně po domácku

30. ledna 2023 | tipy

Kdy jindy vplout pod hladinu voňavých bublin a nechat se prohřát aromaterapeutickou lázní, když ne právě teď. Ta pravá zimní koupel totiž pohladí tělo i duši a záleží jen na vás, jestli navodí spánek, nebo rozvolní svaly po náročném dni. Ponořte se proto do řádků a nechte je bublat, dokud si nevyberete ideální domácí wellness stvořený právě pro vás.

Koupání není atomová věda, ale… 

Napustit vanu zvládne klidně malé dítě, ale pro dokonalou koupel je třeba znát pár zásad. Záleží totiž, co od ní čekáte. Chcete rozvolnit svaly, zklidnit mysl, nebo si přejete podpořit hubnutí? Že toužíte spíš po kvalitním spánku? Koupel má spoustu účinků, jen vybrat tu správnou vůni a postup. Jak tedy připravit lázeň, abyste nenarušili přirozenou vrstvu pokožky, užili si „čvachtání“ a zároveň udělali něco pro zdraví?

Co se děje pod hladinou? 

Teplá lázeň uklidňuje, ovšem - jenže tohle tvrzení je jen špičkou ledovce. Pod aromahladinou se skrývá tolik věcí! Horká lázeň má ohromný vliv na tělo i mysl. Obecně lze říci, že během ní nastartujete hned několik procesů. Prohřejete svaly, snížíte tlak, prokrvíte pokožku a zahájíte proces pocení, který trvá ještě několik minut poté. Horkou vanou zklidníte tělo a připravíte ho na relax, tudíž byste ji měli zařadit na konec dne, protože je to forma odpočinku, během něhož není radno prochladnout. Asi jako po masáži. Po ní přeci taky nepůjdete na kruháč. 

Pět příležitostí, pět lázní 

Chcete se konečně vyspat? Už horká koupel dokáže divy, uvolní totiž napjaté svaly, rozvolní mysl a zklidní po náročném dni. A co teprve, když do vany přidáte ty pravé vůně, které podpoří kvalitní spánek. Mezi ně patří meduňka a levandule. Sáhněte proto po kvalitních přírodních mýdlech, která jsou plná těchto esencí. A pokud máte doma nasušeno, rozdrťte ještě byliny přímo do koupele. Levandule i meduňka vás rozněžní, navodí dobrou náladu a podpoří rychlé usínání.

Že čekáte miminko? Gratulujeme! Jedinečné období je krásné, ale i náročné, proto si přečtěte o vhodných esencích, díky nimž si ho užijete a zároveň si ulevíte od nepříjemných obtíží v době, kdy vám hormony pracují zcela jinak. Jen nezapomeňte, že v prvním trimestru by mělo být využití esencí zcela výjimečné. Drží se vás nevolnosti i po překročení magické hranice tří měsíců? Sáhněte po citronu či grapefruitu, esence jsou jemné a jejich vůně v koupeli zažene pocity na zvracení. Nevolnosti jsou důsledkem hormonální nerovnováhy, která se dá řešit i pomocí bergamotu, pomeranče, geránia či levandule. 

Makáte na sobě, ale momentálně jste ve fázi, kdy se hubnutí zastavilo? Ke shazování nepatří jen vyvážená strava a pravidelný pohyb, ale i péče o pokožku a její zdraví. Jenže co dělat, když lymfa stávkuje a očista těla je taky v háji? Opět zvolte vhodné lázně. Na rozproudění lymfatického systému a celkovou očistu těla jsou skvělá skořicová mýdla, oleje nebo pěny s příměsí citronu, kaštanu a břízy. Díky nim pomůžete tělu odplavit toxiny. Navíc taková půlhodinka v teplé vodě umí pořádně kouzlit. Snižuje totiž hladinu cukru v krvi a stojí i za spalováním kalorií. 

Vědci z Lougboroughské univerzity přišli na to, že 30 minut ve vaně odpovídá 30 minutám klidné chůze, u které každý spálí něco jiného. Tudíž vám neřekneme přesný počet kalorií. Pokud se vám ale zrovna dnes nechce vyrážet ven do sychravého odpoledne, nic si nevyčítejte a skočte do vany. Horká koupel nemá vliv jen na pocení a spalování, ale i na psychiku, která pookřeje. A sami víte, že hubnutí je také o hlavě. 

O pleť se staráte jako o poklad, ale rádi byste zdokonalili i péči o pokožku jako takovou? Horká voda otevírá póry, a tak až se uvelebíte ve vaně, párkrát se opláchněte a naneste na ramena, dekolt a krk svou oblíbenou masku, která pokožku vyčistí a zároveň vyživí. Komu právě došla maska, doporučujeme tekutý med. Jeho očistné a hydratační účinky jsou známé již staletí. Nejde vám ani tak o masky jako o správné mýdlo? Ještě před jeho výběrem je dobré vědět, že horká koupel by nikdy neměla trvat moc dlouho, abyste neztratili přirozenou vrstvu filmu, která chrání pokožku. Buďte proto mazaní a koupejte se maximálně půlhodinku. A také používejte kvalitní tuhá mýdla. Jsou sice mastnější, a tak budete drhnout vanu častěji, ovšem právě díky jejich složení pokožka neztratí zmíněný film, nevysuší se a zůstane krásně hydratovaná. 

Recept na tu nejlepší lázeň 

Horkou lázeň byste si měli dopřávat jen párkrát do týdne, ovšem když už, tak pořádně. Proto si hlídejte ideální teplotu vody, která má být v rozmezí 38 až 40 °C. Vyšší teplota už je záležitostí odborníků a klasických lázní. A jak se cákat ve vaně? Klidně onu půl hodinu, kdy necháte působit oleje a soli, rozvolníte svaly, uvolníte mysl, naladíte se, prohřejete a pak hurá k filmu nebo do hajan.

Než si však smočíte nožku ve vaně, připravte si patřičně i koupelnu. To znamená: zatopit, zapálit svíčky, připravit sklenici vody pro dostatek hydratace nebo pro otrlejší sklenici prosecca, nebo horké kakao se svátečním kořením. Záleží na vás a na lázni, na kterou máte zrovna náladu. Na závěr si přineste knihu, ručník na ruce, pusťte hudbu a rezervujte si koupelnu na 30 minut. Věříme, že je najdete, i když na vás tlačí šéf s odevzdáním reportů nebo vám děti vjíždí na tříkolce málem až k vaně. Vypněte si prostě mobil a poproste partnera o chvilku pohody. Ano, zasloužíte si to. 

Osolte si to

Pokud jste se až dosud vyhýbali koupelovým solím, zkuste tu epsomskou, která domácí lázně náležitě okoření. Nevysušuje totiž pokožku, ale naopak ji zvláční a vyhladí. Zároveň je bohatá na hořčík a síran, které podporují správné fungování svalů i nervů, tudíž snižují stres a rozvolňují napjaté svaly. Také pomáhá zahánět záněty a tahá z těla ven škodlivé látky. Co mu ale dodává, je serotonin, který získáváte třeba díky kvalitnímu spánku. Hormon ovlivňující pohodu a radost se snad hodí v jakékoliv situaci, a tak na epsomskou sůl nezapomínejte a dopřávejte si ji ve vaně pro klidný spánek, podporu hubnutí nebo jen tak. Stačí jí přidat tři hrsti, rozmíchat ve vodě a nechat půlhodiny působit. 

Vana s názvem Vánoční speciál

Potěšte smysly v předvánočním shonu a naložte se do vany plné slavnostního koření jako je badyán, hřebíček nebo skořice. Nejenže se naladíte na vánoční čas, ale také prohřejete pokožku a dopřejete si parádní proceduru, která podpoří prokrvení a zažene celulitidové chmury. Potřebujete spíš něco pro radost, protože vánoční smejčení už vám leze krkem? Vsaďte na mýdla s mandarinkou, pěny s tangerinkou nebo pomerančová mýdla. Všechny tři esence podporují radost i pohodu. Tak skočte šipku do sladké lázně a nalaďte se na stanici Vánoce.