Fenomén Tiffany & Co.

5. dubna 2023 | stories

Zastavte se a zasněte se. Nechte si zdát o blyštivé záři diamantů a tyrkysové modři. Co se vám vybaví při tomto spojení? Na první dobrou to bude ikonická značka Tiffany & Co. Synonymum pro luxus, eleganci a kvalitu. Luxus, který je na trhu přes 180 let a svoji kvalitu si stále drží. Objevte prostřednictvím Quartieru, jak se tato legenda dostala mezi elitu.

Psal se rok 1837, kdy Charles Lewis Tiffany a John B. Young v New Yorku založili firmu s názvem Tiffany & Co. Tehdy šlo o specializovaný obchůdek s luxusním zbožím. Už od svého počátku hrála prim kvalita a vynikající řemeslná práce, což je rychle etablovalo jako jednu z nejprestižnějších značek na světě. V raných letech se Tiffany & Co. zaměřovala na výrobu stříbrných předmětů jako stolní nádobí a příbory. Mezi nejslavnější kousky například patří stříbrný čajový servis z roku 1868 a také stříbrná miska, kterou společnost vytvořila pro vítěze Stanleyho poháru v roce 1893 a která je vystavena v hokejové síni slávy v Torontu.

Tyrkysový sen

Popularitu si značka získala díky svému ikonickému modrému odstínu. Ten je známý jako „Tiffany Blue“ a stal se součástí brandu už v roce 1845. Tyrkysový odstín modré se používá nejenom na šperky, ale také na obaly a etikety, což umocnilo rozpoznatelnost a podpořilo identitu značky. Firma také přišla s novou reklamní kampaní s názvem „Believe in Dreams“, která kombinuje realitu, snové prvky a ukazuje, jak Tiffany & Co. může být součástí životních okamžiků a snů. V roce 1853 se Tiffany & Co. přestěhovala do svého slavného sídla na rohu 5th Avenue a 57th Street v New Yorku. Tato budova se stala ikonickou díky své fasádě z bílého mramoru a modrých vitrážových oken, jež jsou stále symbolem značky.

Nový symbol lásky 

Už v roce 1886 byl představen slavný zásnubní prstýnek s diamantem v královském řezu. Tento prsten, který byl výsledkem inovace v oblasti šperkařství, se stal symbolem lásky a romantiky. Tiffany se tak rozhodla upustit od klasického řezu briliantu, jenž byl tehdy nejrozšířenější, a navrhla nový, který měl více lesku a záře. Tento nový způsob se stal známý jako řez Tiffany, který je nejen znakem společnosti, ale také značkou šperkařského průmyslu. 

Vezmeš SI mě?

Řeč je o prstýnku s názvem Tiffany Setting, který je zároveň nejprodávanějším a nejpopulárnějším šperkem mezi zákazníky. Jeho jednoduchý, ale elegantní design s diamantem vysoko nad kovovým podkladem se stal symbolem dokonalého zásnubního prstýnku. Vyrábí se v několika různých materiálech, jako je zlato, stříbro, platina a růžové zlato. Jeho design se v průběhu let změnil jen minimálně a dodnes je to klasický kousek, který zůstává oblíbený mezi ženami po celém světě. Cena se pohybuje v závislosti na velikosti diamantu a materiálu, ze kterého je prsten vyroben. Prstýnek s menším diamantem vyrobený z růžového zlata může být zakoupen za cenu kolem 15 000 dolarů, zatímco prstýnek s větším diamantem a vyrobený z platiny může dosahovat cen až kolem 50 000 dolarů.

Na filmovém plátně

Každý si jistě vybaví známou scénu, kde mladičká herečka Audrey Hepburn přijíždí taxíkem před obchod na newyorské 5th Avenue 57th Street, postává před výlohou, obdivuje luxusní šperky a za zvuku Moon River ukusuje croissant z papírového sáčku. Právě tento moment z filmu „Snídaně u Tiffanyho“ z roku 1961 doslova katapultoval značku do popředí a vytvořil z ní symbol elegance, luxusu a romantiky. Společnost se také objevila v mnoha dalších filmech a seriálech, například v „Sexu ve městě“, kde Trey žádá Charlotte o ruku přímo před výlohou klenotnictví. Nebo v „Přátelích“, kde Chandler kupuje zásnubní prsten pro svou přítelkyni Moniku právě v obchodě Tiffany & Co. v New Yorku.

Celosvětový přesah

V průběhu 20. století se Tiffany & Co. rozrostla do celého světa a získala další reputaci jako výrobce luxusních šperků. Značka spolupracovala s mnoha umělci a návrháři jako například Paloma Picasso, Elsa Peretti a Jean Paul Gaultier, kteří přinesli do kolekce Tiffany & Co. nové a inovativní návrhy a designy. V roce 2000 značka otevřela první obchod v Číně, což byl velký krok do rozvoje na mezinárodním trhu. Značka nadále rozvíjí svou mezinárodní přítomnost a v současné době má obchody po celém světě, včetně obchodů v Londýně, Paříži a Tokiu. V roce 2021 se Tiffany & Co. stala součástí společnosti LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton SE), což je francouzský konglomerát luxusních značek. Akvizice byla uzavřena za zhruba 15,8 miliard dolarů, to je jedna z největších transakcí v oblasti luxusního průmyslu v historii. Tento krok umožní LVMH rozšířit své portfolio značek a nabídnout svým zákazníkům ještě širší sortiment luxusního zboží.

Udržitelnost hraje prim

Firma se zavázala k tomu, že bude využívat pouze diamanty a zlato, které jsou certifikované konfliktními nezávislými organizacemi. Tiffany & Co. také podporuje lokální komunity a organizace, které se zabývají ochranou přírody a klimatu. Nedávno firma představila novou metodu výroby diamantů z uhlíkových emisí. Tato metoda se nazývá „Diamond Craft“ a umožňuje vytvářet diamanty v laboratoři s minimálním dopadem na životní prostředí. V oblasti lidských práv se Tiffany & Co. se také aktivně zapojuje do boje za rovnost a práva LGBTQ+ komunity. Firma podporuje organizace, jako je Human Rights Campaign a GLAAD, a spustila kampaň „Believe in Love“, která propaguje lásku a rovnost. Tiffany & Co. nabízí i sňatkové prsteny pro páry stejného pohlaví a zavázala se, že bude aktivně podporovat boj proti diskriminaci a nesnášenlivosti.

Vstříc technologiím

V posledních letech se Tiffany & Co. zároveň zaměřila na digitální transformaci. Firma rozšířila svou online přítomnost a investovala do digitálních technologií, aby mohla lépe komunikovat s mladší generací zákazníků. Spustila aplikaci, která umožňuje zákazníkům virtuálně si prohlédnout šperky a dokonce si vyzkoušet, jak by vypadaly. 

Záruka kvality

Dá se říci, že jde o kombinaci různých faktorů, včetně vysoké kvality produktů, silné a  rozpoznatelné identity, vynikajícího zákaznického servisu, společenské odpovědnosti a historie, která sahá až do roku 1837. V současné době je značka Tiffany & Co. jednou z nejikoničtějších a nejprestižnějších v oblasti šperkařství a luxusního zboží. Její jméno se stalo synonymem pro dokonalost, kvalitu a eleganci, a to nejen v oblasti šperků, ale také v oblasti designu a umění. Značka Tiffany & Co. nadále rozvíjí svou tradici a inovuje, aby zůstala na vrcholu trhu a nadále uspokojovala požadavky svých zákazníků.