Harmonie v každém detailu

12. října 2018

Jedna si perfektně rozumí se šicím strojem, druhá se zase trpělivě ohání čalounickou pistolí. Znají se dvacet let, a ačkoli se ne vždy na sto procent shodnou, dohromady tvoří harmonický tým. A harmonickou, do posledního detailu vyladěnou, udělají i vaši ložnici, obývák, recepci či zasedačku. Seznamte se s bytovými designérkami Lucií a Vendulou z Pardubic, které pod značkou Harmony Living jako jedny z mála v Česku ovládly umění tapetování interiérů látkou.

Harmonie v každém detailu

Když se řekne tapetování látkou, představím si statného řemeslníka s kyblíkem lepidla, žebříkem a rolí papíru s textilií v ruce. Jak je to ve vašem případě?

Vendula: Tuhle představu má u nás většina lidí a kdo čeká statného řemeslníka, má opravdu smůlu (smích). Žebřík vozíme, to souhlasí, lepidlo ani papírové tapety ale ne. Tapetujeme hezky postaru. Látku vypínáme do dřevěných rámů, což má oproti klasickému lepení spoustu výhod. Zeď dýchá, tapetovat lze všemožné povrchy od omítek přes beton až po umakart, nevadí nerovnosti ani díry. Navíc látkou tapetovaná stěna lépe izoluje zvuk i teplo.
Lucie: Oproti lepeným tapetám dokážeme docílit také plastičtějšího efektu, místnost se stává okamžitě útulnější. Vybraná látka se navíc dá použít i na další dekorace v prostoru – ať už jde o polštářky, přehozy, závěsy nebo potahy. Lze to krásně kombinovat.

Tato technika u nás není příliš obvyklá, moc lidí se jí tu profesionálně nevěnuje. Kde jste se ji naučily?

Vendula: Od úžasné paní hraběnky Diany Sternbergové, majitelky zámku v Častolovicích. Dlouhá léta žila v Anglii, kde se živila jako úspěšná bytová designérka. V zahraničí je tapetování touto metodou poměrně běžný způsob dekorování interiérů. Po navrácení rodového majetku většinu častolovického panství v tomto stylu zařídila. S Lucií jsme shodou okolností na zámku tou dobou pracovaly a měly to štěstí se od ní hodně naučit. Právě častolovický zámek tapetování látkou nakonec hodně zpopularizoval. Jakmile to jednou vidíte naživo a sáhnete si, zamilujete se. Často se nám stává, že si nás klient objedná, vytapetujeme mu jednu stěnu „na zkoušku“ a zanedlouho volá, že chce celou místnost. Je to návykové (smích).

Jaké prostory nejčastěji tapetujete?

Vendula: Nejčastěji obýváky a ložnice. Tam mají klienti pocit, že jsou zdi nejméně namáhané. Ze zkušenosti ale víme, že to tak není. Látkové tapety doporučujeme paradoxně na místa, která dostávají více „zabrat“. Třeba dětské pokojíčky, které se zákazníci bojí tapetovat, aby děti látku neumazaly nebo jinak neponičily. Pokud ale nevyberete vyloženě čistě bílou, ale naopak látku se vzorem, není na ní vidět prakticky nic a děti jsou ( jako) v bavlnce.
Lucie: Z nebytových prostor jsou nádherné cukrárny, kavárny, různé čekárny nebo dětské koutky. Takto vytapetovaný prostor totiž navozuje pocit útulna, bezpečí, klidu a v neposlední řadě výrazně vylepšuje akustiku. Zajímavým prvkem pro řadu firem je i možnost natisknout na látku vlastní motiv, fotografii nebo logo. Když jste hodně kreativní, můžete si nechat na stěnu vypnout i jednobarevné plátno, a to si finálně vlastnoručně pomalovat.
Vendula: Klienti mají někdy pocit, že látkové tapety se hodí tak akorát na zámek. Podle mě jim to však náramně sluší třeba v chalupách, ale i v moderních nebo industriálních interiérech. Zjemňují je, zútulňují, vytváří pocit domova.

Vaše práce ale není jen o tapetování, realizujete kompletní návrhy interiérů včetně doplňků vybraných a zhotovených přesně na míru a přání klienta. Jací jsou Češi ve výběru, frčí spíše extravagance nebo nenápadnost?

Lucie: Dlouhodobě vítězí nenápadnost, přírodní vzory a barvy. Nejčastěji chtějí skandinávský styl a také Provance. Z materiálů pak vede bavlna a len. Ten máme hodně rády.
Vendula: Čas od času se nám stane, že chce klient od obojího trochu. V ten moment většinou doporučujeme vybrat decentní tapetu a k tomu extravagantnější polštáře, závěsy – zkrátka doplňky, které jdou rychle vyměnit, když dostanete chuť na jiný styl. Pokaždé je to ale čistě individuální, záleží, o co si daný prostor v tu chvíli řekne. Řídíme se zkrátka pocitem.
Lucie: Tím, jak tapetujeme dlouho, umíme, myslím si, dobře poradit. Za dvacet let v oboru už víme, jak bude vybraná látka vypadat v celé ploše, jestli se vzor nebude nepříjemně míhat před očima nebo splývat. K tomu navrhneme a posléze i samy zhotovíme vhodné doplňky, ať už to jsou balonové závěsy, římské rolety a tak podobně.

Co na své práci milujete nejvíc?

Vendula: Okamžitý výsledek. Přijedeme do prostoru, kde jsou holé zdi, a když jde všechno podle plánu, za den máme vytapetováno, tedy částečně zařízeno.
Lucie: Souhlasím, je úžasné za sebou okamžitě vidět výsledky svojí práce. Navíc po nás nezůstává nepořádek. Ráno přijedeme, tapetujeme, měříme, stříháme a večer zase spořádaně odjedeme a nikdo po nás nemusí dva dny lítat s hadrem v ruce (smích). Ideální, pokud toužíte po rychlé změně, která ale bude opravdu vidět.