Čas perlení

21. prosince 2018

Ten moment, kdy poprvé smočíte rty ve sklence šumivého vína. Ten pocit perlení na jazyku, který evokuje výjimečnost okamžiku. Ta chvíle, kdy relaxujeme. Dopřejme si tu pravou kvalitu. Výběr z toho nejlepšího pro Quartier vytipovala Vinotéka U Mazlíka a Vinárna Boromeum.

Čas perlení

Půjdete-li se zeptat na dobré šumivé víno do královéhradecké Rybovy ulice, doporučí vám poctivé Italské Prosecco. V centru města, ve vinárně Boromeum, zase vyzdvihnou kvality francouzské výroby perlivých vín, označených názvem Crémant. My v redakci si myslíme, že vyzkoušet se má obojí: Itálie i Francie. Zima bude o to příjemnější. Ať už jednu z lahví vezmete s sebou na vánoční návštěvu k příbuzným, další rozděláte v průběhu silvestrovského večera, jinou vypijete s drahou polovičkou na Valentýna anebo si jen tak přiťuknete s kamarádkou, uvidíte, že nám dáte za pravdu.

Vinárna Boromeum doporučuje

Charles frey Extra Brut 2016

Toto svěží víno s jemnými, elegantními bublinkami je skvělá volba pro slavnostnější příležitosti. Hodí se jako aperitiv, ale také jako nápoj k rybám, nebo drůbeži. Ve vůni ucítíte nepatrný náznak dřeva, chuť má bohatou a expresivní. Pochází z přívětivého podnebí Alsaských vinic, z rodiného vinařštví Domaine Frey, které si zakládá na bio kvalitě svých produktů.

Château de Villelongue Brut

Ve sklence nejprve efektně bouřlivě zaperlí a po přivonění překvapí příjemnou ovocně-květinovou vůní. Na jazyku má lahodnou chuť s tóny po biskvitových sušenkách a zelených jablkách, kterými se vyznačují i slavná vína z regionu Champagne. Tento sekt skvěle doplní pokrmy z ryb či plodů moře, můžete si ho dát ale i jako aperitiv.

Vinotéka u Mazlíka doporučuje

Rocca dei Forti Prosecco

Stylový aperitiv pro každou příležitost, zejména pro milovníky suchých perlivých vín. Elegantní květinová vůně přechází po prvním doušku do jemné chuti s příjemně nahořklým závěrem. Prozáří vaši sklenku bledě žlutou barvou, typickou pro tradiční Prosecco. Jakoby jste se ocitli v Benátsku, v největším vinařském regionu Itálie, kde dobře vědí, že dobré víno má svůj čas.

Prosecco Soligo

Málokdy se jemnost a intenzita snoubí tak harmonicky, jako ve sklence tohoto italského Prosecca. Je to dáno zejména skvělým vyvážením kyselosti a cukru, které činí toto suché perlivé víno příjemným aperitivem nebo i doprovodem vašeho nedělního oběda. Připravte se na ovocnou vůni hrušek a jablek s podtónem akátových květů a citrusů a harmonickou chuť.