Jedině jaro

16. března 2019

První jarní den letos připadá na 20. března, shodou okolností na Světový den vrabců. Jak ale velí zkušenost, astronomické jaro ještě neznamená jaro za okny. A vrabce aby člověk také pohledal! Nezbývá tedy, než si navodit jarní atmosféru alespoň doma a doufat, že se příroda co nejdřív přidá.

Jedině jaro

Jaro, to jsou především všudypřítomné barvy a svěžest,“ říká 99 procent příruček o útulném domově. V redakci jsme proto dali hlavy dohromady a přinášíme vám pět konkrétních tipů, jak tuhle mantru snadno a rychle přenést i do svého obýváku, kuchyně či ložnice. PS: Bude-li se některý z členů rodiny vzpouzet, praštěte ho tulipánem!

Pověste závěsy, položte koberce

Stejně už jste nové potřebovali! Uvařte si kávu a v klidu probrouzdejte hlubiny e-shopů nebo si rovnou udělejte výlet do kamenné vzorkovny. Při výběru vsaďte na záclony lehké jako pavučina a závěsy z jemných materiálů. Pocit okamžité volnosti a vzdušnosti v místnosti budiž zaručen. Nenechte se přitom ve jménu minimalismu uvrtat pouze do strohých střihů. Ty lehounce řasené nebo s motivem krajky rozhodně stojí za vaši pozornost. Nejinak je tomu i v případě koberců. Volte pestré a se svěžími vzory. Když už vítat jaro, tak ve velkém stylu!

Na maličkostech záleží

Drobné dekorace jsou alfou a omegou sezónní atmosféry v interiéru. Jsou levné a lze je jednoduše kombinovat, měnit a pohodlně přemisťovat podle chuti. Co takhle ozvláštnit nějakou líbivou drobností knihovnu, konferenční stolek nebo poličku nad psacím stolem? Letošní jaro jsou in blýskavé kovy a přírodní materiály obecně. Velkou parádu udělá i zdánlivá maličkost v podobě nových povlaků na dekorační polštářky v pastelových barvách. Jen pozor, ať je nepřekombinujete! Místo jarní pohody by vám přes práh prošla tak akorát migréna.

Tapetujte

Pokud nemůžete, nebo se vám nechce pouštět do kompletní výmalby, ale přesto toužíte po výrazné změně, sáhněte po tapetě. V posledních letech zažívají obrovský boom a není se čemu divit. Stačí zvolit vhodnou barevnost a design a svůj domov v mžiku nepoznáte - v tom nejlepším slova smyslu. Například taková barva roku 2019, kterou je korálová, by se na jedné stěně určitě skvěle vyjímala. Navíc k jaru pasuje tahle pastelka skvěle, co myslíte?

Let it bloom, let it bloom

Kdy jindy si plnými doušky užívat voňavé květiny než po dlouhé zimě – a rozhodně nemáme na mysli jen volné květy ve váze. Nemáte-li za okny dost místa na všechny své zelené oblíbence, naučte je levitovat! Nemusíte znát speciální magickou formuli, stačí pořídit baňky ze skla nebo z lehčího čirého plastu a zavěsit je do prostoru. Květinám se v nich bude (při troše štěstí a vaší péče) dařit, a vám přitom nezaberou ani píď parapetu, skříňky nebo poličky. Pokud vyznáváte spíše boho styl, stejně dobrou službu vám udělají improvizované květináče z lýka, provazů a dalších přírodních materiálů. Vězte, že radost z výsledku se násobí vlastní invencí, tudíž si jeden takový neváhejte klidně vyrobit sami. Nikdy přece nejste dost staří na to naučit se drhat.

Závan jara

Jak voní jaro? Jako louka prohřátá sluncem? Jako čerstvě padlá rosa na záhonu s tulipány? Pochopitelně záleží především na vašem osobním vkusu, obecně ale k jaru patří svěží vůně plné života. Sáhněte po vonných svíčkách či voscích s energickou citrusovou vůní v kombinaci s uklidňující levandulí, po jasmínu s rybízem, nebo šalvěji s eukalyptem. Ale pozor, nechte svíčky hořet maximálně čtyři hodiny v kuse a ideálně tak, aby se vosk r ozpustil až ke kraji sklenice. Nejenže se vám nevytvoří nevzhledný „tunel“, ale i samotná vůně se tak bude uvolňovat mnohem intenzivněji. Pokud čekáte návštěvu a potřebujete co nejrychleji provonět velkou místnost, doporučujeme pořídit elektrickou aromalampu. Sice přijdete o typický plamínek, ale ty sofistikovanější v sobě mají zabudovaný časovač, tudíž si můžete dopředu libovolně nastavit čas, kdy má proces „rozvoňování“ začít.