Domluvte se už na (letošní) dovolené!

20. března 2019

Ovládáte konverzaci rukama-nohama a v učení jazyků jste věčný začátečník? Tvrdíte, že na cizí řeči nemáte talent? Máte strach, že na vás v zahraničí někdo promluví? Mluvíte zásadně česky i v kubánském baru? Zkuste to tentokrát podle našich rad, a to s pevnou vůlí a odhodláním. Slibujeme, že skály se pohnou, ledy roztají a vy budete v cizí řeči plynně flirtovat už letos v létě.

Domluvte se už na (letošní) dovolené!

Zbavte se učebnic!

Nezapomeňte, že mluvit se naučí každé malé dítě, které neumí číst. Zapomeňte na složitá gramatická pravidla, poučky a vyuměl - kované fráze. Možná se k nim později vrátíte, teď ale přece chcete začít hlavně mluvit. „Ideální je se jazykem obklopit. Vyhledávat příležitosti k poslouchání, mluvení i čtení a pořádně se do toho ponořit,“ radí lektorka angličtiny Iveta Hiblbauerová. Pokud se chcete naučit skutečnou živou řeč, používejte materiály určené pro rodilé mluvčí. Místo učebnice angličtiny sáhněte raději po jednoduché knize pro mládež, videokurz nahraďte skutečným seriálem. Tak se přirozeně naučíte fráze, které se používají v reálném životě.

Poslouchejte!

Není důležité, zda začnete pohádkami pro malé děti nebo diskusním pořadem o politice. Mluvení se rodí z poslouchání. Základní pravidlo však zní, že byste měli rozumět drtivé většině mluveného textu, protože zbytek si prostě domyslíte i bez slovníku. Od nejjednodušších úrovní pak plynule přecházejte k náročnějším. Při poslechu písniček vnímejte jednotlivá slova a snažte se porozumět obsahu, případně si vyhledejte jejich text na internetu. Metoda učení odposlechem vám pomůže i s g ramatikou. Automaticky totiž přejmete tvary jednotlivých slov v r ůzných časech i se správnými předložkami a naučíte se je zcela přirozeně používat.

Sledujte filmy!

Ideálně ty v angličtině (němčině, francouzštině, japonštině či portugalštině…) se stejnými titulky. Nespěchejte. Tenhle film zkrátka neuvidíte za dvě hodiny. Zastavte ho pokaždé, kdy něčemu nerozumíte a neznámé pojmy si napište. Později se k nim vracejte a učte se je v kontextu celých vět tak, jak byly ve filmové konverzaci použity. Stejně jako u audio nahrávek i tady začněte jednoduchým žánrem pro děti a postupně přidávejte na obtížnosti. „Skvělým pomocníkem při výuce angličtiny vám bude například zpoplatněná filmová databáze Netflix. Můžete si tu vybrat z mnoha filmů, seriálů i televizních pořadů,“ radí z vlastní zkušenosti lektorka Iveta Hiblbauerová. Pro výuku němčiny můžete zase využít bohatou filmotéku pardubické pobočky Goethe - Institutu.

Neučte se slova, ale věty!

Konec memorování dlouhých seznamů neznámých slov! Tuhle nudnou metodu přece nemá nikdo rád. Vypisujte si z textů, nahrávek i videí celé věty a ty si pak opakujte. Pomůže vám to pochopit, kdy se které slovo hodí víc než jiné stejného významu. Tímto způsobem se opět přirozeně naučíte gramatiku a hlavně brzy pochopíte zákonitosti jazyka, který studujete.

Mluvte!

Jakmile začnete pociťovat první zlepšení, nastává ideální chvíle pro odbourání strachu z cizojazyčné konverzace. Nebojte se chybovat, jsme přece jenom lidé a cení se především snaha. Zda si ve vašem okolí vyhlédnete partu zahraničních studentů, nebo se s někým seznámíte přes internet, je zcela na vás. Možná vám pomůže také dobře zvolený kurz nebo intenzivní trénink s lektorem. Individuální výuka „face to face“ je sice dražší varianta, zato velmi efektivní. „Lektor se může zaměřit na konkrétní potřeby studenta,“ říká učitelka angličtiny Iveta Hiblbauerová.

Vyražte do světa!

Už jste zkusili sólo dovolenou? A co takhle vyrazit rovnou do některé z mnoha anglických škol pro cizince ve Velké Británii nebo třeba na Maltě? Program si tu můžete přizpůsobit vlastním potřebám, například ráno trávit v lavici a odpoledne poznávat okolí – samozřejmě s partou ostatních studentů. Večer zakončíte posezením v baru, a mluvit tak budete celý den. Stále oblíbenější jsou i dobrovolnické workshopy po celém světě anebo brigády na farmách v USA. Metoda „skoč a plav“ vás zaručeně posune. Získáte sebevědomí, odbouráte strach z mluvení a rozšíříte si slovní zásobu. A ještě budete na těch několik týdnů určitě rádi vzpomínat!