Kachličky, kam se podíváš

22. března 2019

Vstřícní domorodci, božské koláčky, staré žluté tramvaje i romanticky oprýskané fasády. A především všudypřítomné kachličky. To vše charakterizuje Lisabon. V hlavním městě Portugalska se navíc najíte i ubytujete za příjemné ceny. Podtrženo, sečteno, zdá se být naprosto logické, že právě Lisabon se při udílení World Travel Awards, tedy cestovatelských Oscarů, stal nejlepší městskou evropskou destinací uplynulého roku. Pojďme se podívat na další důvody, proč vyrazit právě sem.

Kachličky, kam se podíváš

Malý bratříček velkého Španělska… tak nějak turisté celá desetiletí nahlíželi na Portugalsko, které ukrajuje svému hrdému sousedovi nejzápadnější část Pyrenejského poloostrova. Tato malá země se ale již podruhé za sebou stala nejlepší cestovatelskou lokalitou Evropy a v již zmiňované soutěži získala letos dokonce přes 20 cen. Turisty sem lákají nádherné pláže, obří vlny Atlantického oceánu, exotické ostrovy i romantická zákoutí měst a historické památky. A zapomenout nesmíme ani na proslulé portské víno. Tentokrát se ale zaměříme především na hlavní město.

Snídaně v Bistru

Nic proti hotelovým snídaním. Ale – ruku na srdce, když ráno protřete oči a dorazíte ke stolu, nejspíš chvíli vzpomínáte, zda se právě nacházíte ve v Římě či Bruselu. Proto doporučujeme vyrazit do ulic! Přesněji do jedné z m alých, útulných kaváren v centru Lisabonu. Právě tady totiž tepe srdce Portugalska. A až ochutnáte všudypřítomné žloutkové koláčky Pastéis de nata, na chvíli si pomyslíte, že jste v nebi. Tato lahůdka z l istového těsta s bohatou náplní sypaná skořicí je nejlepší právě vytažená z t rouby. Zkusit můžete i další varianty, například s m andličkami, citrónovou či karamelovou příchutí. A pak nejspíš dostanete nápad podívat se přímo do místa jejich vzniku.

Belém – čtvrť mořeplavců

Ještě než se postavíte do fronty před modrobílou kavárnu Pastéis de Belém, porozhlédněte se trochu po okolí. Přestože se nacházíte přibližně šest kilometrů od centra Lisabonu, je čtvrť Belém nazývána srdcem hlavního města Portugalska. Každopádně se řadí mezi nejkrásnější předměstí velkých měst, což oceňují především turisté. Pravděpodobně tu strávíte minimálně půl dne. Obdivovat můžete monumentální klášter sv. Jeronýma, který byl postaven na začátku 16. století, když se Vasco da Gama vrátil z úspěšné plavby do Indie. Tyto obchodní cesty přinesly Portugalcům věhlas a bohatství a na počest mořeplavců se původní rybářská vesnička proměnila v okázalou čtvrť. Od kláštera si to namiřte přímo k řece. Ta se jen o pár se t metrů dál vlévá do Atlantického oceánu. Najdete tu velkolepý památník mořeplavců a jen pár minut pěší chůze podél řeky pak další ikonickou stavbu – překrásnou strážní věž Torre de Belém. Pokud vystojíte frontu před bránou, budete si moci prohlédnout i její interiér a užít si výhled do všech světových stran.

Výtahem i tramvají po sedmi kopcích

Ne za devatero horami, ale na sedmi kopcích stojí Lisabon. Pokud se vydáte na procházku městem, poznáte to na vlastní nohy. Jestliže ale nejste zrovna příznivci vysokohorské turistiky, můžete si to usnadnit. Místním unikátem je Elevador de Santa Justa – pouliční výtah, který vám pomůže překlenout 45metrový výškový rozdíl mezi dvěma čtvrtěmi. Byl vybudován v roce 1902 a je krásnou technickou památkou, která vám navíc ze své střechy nabídne kouzelný výhled na celé město. K jízdě výtahem můžete využít celodenní jízdné na MHD, které si určitě zakupte kvůli jízdě metrem a hlavně legendární žlutou tramvají. Ta objíždí celé historické centrum a její hrkavá jízda má své kouzlo. Svést se můžete třeba k okouzlující vyhlídce u hradu nebo do jednoho z Fado klubů. Ačkoliv ty nejvyhlášenější podniky si svůj večerní program nechají pěkně zaplatit, nebo vás na něj nepustí bez nákladné večeře – stojí to ale za to. Právě tady na vás totiž dýchne pravá portugalská atmosféra. Tesklivé melodie fado pěvců vám připomenou o něco vášnivější španělské flamenco. A co víc – můžete se tu potkat se samotnou Madonnou, která v Lisabonu bydlí a zdejší podniky dle místních ráda navštěvuje.

Po dně oceánu i nejdelším mostě Evropy

Jako protiklad k úzkým křivolakým uličkám, historickým domům a malebným předzahrádkám historické části města působí moderní čtvrť Parque das Naçoes neboli Park národů, která byla od základů přestavěna pro světovou přehlídku EXPO 1998. Mezi ocelovo-skleněnými budovami vás upoutá futuristická stavba největšího oceanária Evropy. Její koncepci oceníte zejména uvnitř, až budete s úžasem obcházet obří nádrž s ukázkou oceánského světa. Obdivovat tu můžete majestátní žraloky, ryby všech velikostí a barev, kraby či rejnoky. Mimoto projdete místností s antarktickým podnebím a tučňáky nebo se pobavíte při pozorování vydřích hrátek. Až zase vyjdete na sluneční světlo, můžete z pobřežní promenády obhlédnout nejdelší most Evropy, taktéž vybudovaný u příležitosti Expa. Jeho 17kilometrová konstrukce se klene nad širokým zálivem řeky Tejo.

Kachličkové království

Nic necharakterizuje Lisabon tak jako porcelánové kachle. Domy jsou jimi obložené zvenčí i zevnitř, najdete je v metru i v kostelích. Některé tvoří monumentální obrazy, jiné vás zaujmou arabskými motivy, od těch nejjednodušších až po složité. Stejné na dvou různých místech ale budete hledat těžko. Majitelé domů jako by se předháněli, čí výzdoba bude nápaditější. Dekorativní funkce není jediná. Pomáhají udržovat příjemné klima v budovách, jsou omyvatelné a vydrží věčnost.

Výlety na venkov

Přestože Lisabon vám nabídne program i na několikadenní pobyt, neváhejte se nechat zlákat malebným okolím. Ráno vyrazíte a večer už můžete opět sedět v jedné z hospůdek v centru hlavního města. Jen hodinu jízdy vlakem z Lisabonu leží město jako z pohádky – historická Sintra. Barevné paláce, zdobné věžičky, překrásné zahrady, mystické studny a květinové parky. Pokud máte na výběr, volte však k návštěvě Sintry spíše všední dny. Tato kolekce památek UNESCO je především o víkendu středobodem zájmu turistů. Možná patříte mezi ty, které právě z těchto důvodů více než architektura lákají přírodní krásy. V tom případě, nasedněte v Lisabonu na vlak a vydejte se směrem na západ. Přesněji – co nejvíce na západ to jde. Mys Cabo de Roca je nejzápadnějším bodem celé Evropy. Šedesátimetrový útes vám poskytne úchvatné výhledy na nekonečný oceán. Na vysokém kamenném obelisku tu stojí, že jste na místě, „kde země končí a moře začíná“. Romantickou náladu vašim fotografiím dodá historický červenobílý maják. Zbývá dodat poslední informaci. Tak silný vítr jste možná ještě nezažili. Omotejte si hlavu šátkem a ten pořádně zavažte. Chyťte se za ruce a nepouštějte, obzvlášť, jste-li lehčí tělesné hmotnosti. Mohlo by vás to totiž odfouknout.