Svatba nebo show?

30. března 2019

Místo zlata prstýnky z oceli, obřad ve stodole, na louce nebo třeba v horolezeckém úvazu na skále. Svatební střevíčky střídají tenisky či růžové holínky. Dnešní snoubenci boří zažité konvence a svoji svatbu si chtějí hlavně užít. Jejich den D musí být nezapomenutelný pro ně i jejich hosty. Neváhají proto dlouhé měsíce trénovat svatební taneček nebo vystoupení, kterým oslní pozvané hosty. Konec nudným hostinám! Svatba se mění ve velkou show.

Svatba nebo show?

Obřad v přírodě

Obřadů na úřadech a v kostelích ubývá. Stále populárnější jsou svatby pod širým nebem a na neobvyklých místech, případně kombinace obojího. Podmínkou, že se takový ceremoniál do puntíku povede, je ovšem vydařené počasí, nejlépe v letních měsících. Proto mají oddávající od června do září zkrátka „vyprodáno“. A možná i z t ohoto důvodu přibývá snoubenců, kteří se nebojí květnových dat, dříve absolutního tabu. Výhodou je, že rezervovat si svatbu v květnu není většinou žádný problém, na druhou stranu se ale jistě najdou příbuzní, kteří mají z pověr obavy. Svatba na louce, na dvorku či ve stodole s sebou nese ale také zvláštní nároky na svatební šaty, upozorňuje majitelka svatebního salónu Renáta Cendelínová: „Šaty by se měly hodit do prostředí, kde se svatba koná. Výrobci se novým trendům přizpůsobují – vedle honosných rób šijí pro tyto příležitosti i šaty lehké, jednodušší, bez perliček a flitrů.“ A dodává, že nevěsty touží po pohodlí. „Nikdo se už moc nechce šněrovat do korzetů. Nevěsty chtějí vypadat krásně, sexy, ale cítit se pohodlně.“ Při výběru šatů by také měly myslet i na to, aby snížily riziko jejich zničení. Dlouhá vlečka z jemné bílé krajky bude ve stodole zkrátka v ohrožení.

Bílá na ústupu

Sněhobílé šaty jsou minulostí. Nové kolekce světových značek už je nenabízejí. Ačkoliv nevěsty je stále chtějí, ve svatebním salonu nakonec zjistí, že jim mnohem více sluší jinéodstíny, jak potvrzuje Renáta Cendelínová z Jaroměře: „Bílá vypadá krásně na ženě výrazného typu. Pokud má nevěsta bledou pleť, v b ílých šatech bude působit nezdravě. Bledulkám sluší krémové odstíny, barva slonové kosti, blondýnky by si měly dát pozor na odstín champagne, protože celkový dojem je pak až příliš do žluta.“ Výrobci svatebních šatů se proto zaměřují především na odstín ivory a další pudrové odstíny, které se také více hodí pro obřady v přírodě.

Jedna svatba, troje šaty

Tento trend se do Česka dostává zatím spíše pozvolna, v z ahraničí už je ale zcela běžné, že nevěsta během svatebního dne prostřídá několikery šaty, které si pořídí výhradně pro tuto příležitost. Bohatou svatební róbu si oblékne na obřad a fotografování, jednodušší šaty potom na oběd. Na večerní párty už volí ležérnější outfit nebo koktejlky. V českých svatebních salonech se ale zatím hledají spíše univerzální šaty na celý den. Podle Renaty Cendelínové se pak stává, že nevěsta, která přišla s požadavkem na jednoduché šaty, se během zkoušení zhlédne v bohaté róbě a nakonec si odnese obě varianty. Budoucí novomanželky jsou kvůli výběru šatů ochotné najezdit stovky kilometrů a navštívit desítky salonů. Proto už některé půjčovny zkoušení šatů zpoplatňují. Přibývá také nevěst, které si chtějí svatební róbu koupit. Vybírají pak buď z loňských kolekcí v salonech, nebo z nabídky výrobců, kteří se specializují na prodejní kolekce.

Já ti prstýnek dám…

Tradice výměny snubních prstenů při obřadu je stará přes 800 let, přesto i ta podléhá trendům. Zatímco ještě před několika lety bylo zcela nemyslitelné, aby prstýnky byly z jiného kovu než ze zlata, dnes už žádné dogma neplatí ani tady. Snoubenci volí mezi snubními prsteny ze stříbra, chirurgické oceli, titanu, paladia či platiny. Mnohé páry investují více než do prstýnků například do svatebního videoklipu, lekcí tance či svatební cesty. Podle Renáty Cendelínové také výrazně ochladl zájem o svatební oznámení. Dnešní snoubenci si je vyrábějí často sami, stejně tak jako jmenovky na stůl nebo další doplňky. Tím ovšem svatební přípravy nabývají na objemu a je potřeba s nimi proto začít dříve. Extra dlouhé plánování se ovšem nemusí vyplatit. Během dlouhých měsíců předsvatebního maratonu se totiž může stát, že se pár rozejde, nebo naopak nevěsta, která už má rezervované šaty, otěhotní. Podle majitelky svatebního salónu je proto ideální doba příprav 4 – 5 měsíců. „Za tu dobu se vše bez problémů stihne. Dodací lhůty nových šatů jsou zpravidla tříměsíční. Naopak, pokud si nevěsta vybere šaty rok před svatbou, volí starší šaty ze staré kolekce, a navíc se zvyšuje riziko, že její vysněnou róbu zničí někdo, kdo si ji půjčí dříve,“ říká Renáta Cendelínová.