Na hrad! Nebo na zámek?

18. července 2019

Neležte pořád u vody a vyrazte za poznáním! Východní Čechy jsou pro milovníky historie příslovečným rájem. A nemusíte jen dokola hltat historická data ani jména šlechtických rodů, místní památky jsou totiž doslova prorostlé tajemnem a záhadami. Někde vám ob(ú)divem div nespadnou ústa, jinde se budete možná strachy třást. Jedno je ale jisté, alespoň jednu památku z našeho šťastného „sedmičkového“ výběru prostě tohle léto navštívit musíte!

Na hrad! Nebo na zámek?

Hrad Svojanov

Bojíte se rádi? Bránu do pekla, jakou se prý pyšní hrad Houska, na Svojanově sice nenajdete, i tak vám ale z letní procházky zdejšími chodbami může naskočit husí kůže. Tím spíš, pokud s sebou vezmete nějakou Kateřinu. Pro ně totiž na Svojanově nebylo nikdy bezpečno. Jeden z nejstarších královských hradů u nás, ukrytý v hlubokých lesích na Svitavsku, přitom na první pohled vypadá tak romanticky! Spíš než idylka však z místních zdí dýchá tragédie. První se udála už v roce 1517, když hradní pán nachytal svou ženu Kateřinu, jak se potají schází s kovářem. Muži nechal useknout obě ruce, pro ni měl trest ještě krutější - nechal ji zaživa zazdít. Její kostru objevili místní o stovky let později, když do hradu razili novou bránu. Další Kateřina tu tragicky zesnula v roce 1645, když ji kvůli jiné ženě nechal vlastní manžel zavřít do sklepení. Poslední Kateřinou, které se svojanovské zdi staly osudné, byla malá holčička, na kterou v době oprav hradu spadlo lešení. Než zemřela, stihla prý otisknout na zeď své krvavé ručičky. Ono místo dnes zakrývá velká skříň. Ať se prý malíři snažili sebevíc, krvavé otisky se na stěně pořád objevovaly.

Hodnocení Quartieru:

Výlet pro milovníky záhad


Zámek Litomyšl

Kdo by neznal jednu z nejvýraznějších památek východních Čech, ozdobenou víc jak šesti tisíci ikonickými sgrafity, s nádvořím lemovaným nádhernými arkádami a obklopenou dechberoucí zahradou. Nenechte se však zmást, tahle nefalšovaná romantika tu vždycky nevládla. Dávná pověra totiž praví, že na místním zámku kdysi žila velmi marnivá hraběnka, jež si jednoho dne nechala zavolat pekaře z celého okolí, a uložila jim, aby jí do tří dnů vytvořili pečené šaty a boty. A jak si usmyslela, tak se i stalo. Když pak pozítří oblékla šaty z housek a koláčů, obula boty z chleba a vyrazila do ulic, potkala na nádvoří starou žebračku. Ta ji se sklopeným zrakem požádala o něco k snědku, avšak hraběnka ji ignorovala. Stařena poklekla a šlechtičnu proklela. V tu ránu se prý urozená žena propadla do země! Nezmizela ale nadobro, čas od času se prý zjeví její duch, aby po chvíli zmizel v hlubinách. Ať už budete mít na přízrak marnivé hraběnky štěstí, nebo ne, rozhodně do Litomyšle vyrazte. Ne náhodou je zdejší zámek památkou zapsanou na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.

Hodnocení Quartieru:

Romantická procházka zámeckým návrším


Staré hrady u Jičína

Až budete v navigaci nadšeně hledat souřadnice pohádkového sídla Staré Hrady, zhluboka se nadechněte. Dost možná vás čeká jeden z řádky posledních klidných výdechů. Tento unikátní renesanční komplex hradu a zámku na jihu Českého ráje je totiž pověstmi a záhadami doslova opředen. A není se čemu divit - za takřka 700 let své doložené existence toho musel zažít víc než dost. Po bitvě na Bílé hoře dokonce říkal „pane“ samotnému Albrechtovi z Valdštejna! Nejtemnější z pověstí však sahá mnohem hlouběji do minulosti, konkrétně do doby, kdy tu stála „jen“ tvrz, které se říkalo Stará. Traduje se, že ji vlastnili templáři, kterým sloužila jako dočasná a vcelku nenápadná pokladnice vzácných artefaktů, jež vozili ze svých výprav. Jednou prý na Starou dovezli sochy dvanácti apoštolů v životní velikosti, nechali je na tvrzi zakopat, místo zapečetili a kopáče pro jistotu zaživa zazdili, aby úkryt nevyzradili. Když se po nějaké době templáři rozhodli vzácný poklad přemístit na bezpečnější místo, stihla je strašlivá smrt z rukou rozzuřených přízraků. Legenda praví, že podobný osud by čekal každého, kdo by se jen pokusil cenných soch zmocnit. Mučedníci prý bdí nad pokladem dodnes.

Hodnocení Quartieru:

Za pohádkou i templářskou konspirací


Zámek Karlova Koruna

Ať už zamíříte do Chlumce nad Cidlinou z jakékoli strany, přivítá vás majestátní zámek - na počest Karla VI. zvaný Karlova Koruna. Tento barokní skvost z dílny italského architekta Santiniho se nad městem tyčí už takřka 300 let. Je obklopen rozsáhlými parky, lesy a háji. Až se tedy dosyta nabažíte zámeckých komnat, zamiřte do blízkých lužních lesů a projděte se po místech, kudy kráčela Morana, Sosnomil, Kráska, Rychlan a Jan. Nic vám ta jména neříkají? Nevadí, o to víc si procházku užijete! Pověst totiž vypráví o rytíři Sosnomilovi, který tu při lovu ztratil milovaného chrta Rychlana. Potkal však čarodějnici Moranu, která se nabídla, že mu výměnou za panoše Jana psa přivede. Rytíř souhlasil a Jana za chrta dal. Sosnomil však netušil, že mladíka miluje jeho dcera Kráska, která se svého milého v slzách vydala hledat. Jakmile zmizela v lesích, uhynul i znovunalezený Rychlan. Rytíř truchlil, a tak dal vystavět kostelík a denně se modlil. Kráska mezitím našla Moranu, osvobodila Jana a vrátila se domů. Pověst dnes v chlumeckých Luzích připomínají tři stromy jménem Jan, Kráska a Rychlan.

Hodnocení Quartieru:

Z barokního zámku do Lužních lesů


Hrad Kost

Vraždy ani prokletí na Kosti nehledejte, nebo spíše se o nich nedochovaly žádné záznamy. I tak je ale tento gotický klenot na pomezí Středočeského a Královéhradeckého kraje, v malebném údolí Českého ráje zahalen poctivou rouškou tajemna. Dopředu varujeme, že pokud vás vyděsí sebemenší řachnutí, na Kost se raději nevydávejte. Právě nevysvětlitelnými „zvukovými projevy“ je totiž tento středověký hrad vyhlášen: záhadné kroky v zamčených místnostech, nefunkční zvon, který však ve věži sám od sebe odbíjí půlnoc, nebo nezbedný trpaslík, který se tu a tam za rozverného cupitání nečekaně zjevuje. Ponecháme-li stranou samotný hrad, o moc bezpečněji není pro strašpytly ani v jeho okolí, ačkoli se nachází v jednom z nejkrásnějších míst Českého ráje – v údolí Plakánek. Traduje se, že tu kdysi jedna žena zakopala své nechtěné novorozeně. Z hrobečku se prý celé dny ozýval ustavičný pláč a nářek, který se prý po setmění rozléhá údolím dodnes.

Hodnocení Quartieru:

Jen pro otrlé výletníky


Hospitál Kuks

Ani zámek, ani hrad! Velkolepá stavba tyčící se nad údolím řeky Labe v obci Kuks není ničím jiným než bývalým špitálem. Avšak skvostným! Jakmile k němu dorazíte, pochopíte, že tohle místo pověsti ani záhady nepotřebuje – samo o sobě je zkrátka magické. Přesto, něco bychom pro vás měli! Traduje se, že tu v dávných dobách nalezl jeden muž tři zlaté pruty rostoucí jen tak ze země. Utrhl je a spěchal cennou kořist zpeněžit do blízké Jaroměře. Jak se ale říká, s jídlem roste chuť, a tak se na místo po pár dnech vrátil a zjistil, že zlaté pruty opět dorostly. Znovu je tedy utrhl a prodal. Kdo ví, jestli pod nátlakem, nebo z nerozvážnosti však prozradil místním, kde ke zlatu přišel. Prozrazené kouzlo náhle přestalo být kouzlem a pruty již nikdy nevyrostly. Zlato už tedy na Kuksu pravděpodobně neobjevíte, i tak ale stojí místní barokní areál za výlet! Celý komplex včetně bývalých lázní prošel nedávno nákladnou a oceňovanou rekonstrukcí, barokní perla získala zpět zašlý lesk a odkaz jejího duchovního otce, geniálního vizionáře hraběte Šporka, je dnes stejně živý jako před stovkami let.

Hodnocení Quartieru:

Výlet, co vám vezme dech


Hrádek u Nechanic

Kousek Anglie ve východních Čechách – to je Hrádek u Nechanic, původně letní sídlo starobylého rodu Harrachů, které po bitvě u Hradce Králové v roce 1866 sloužilo jako dočasný válečný lazaret. Právě v té době zažil zámek spousty hrůz, krve a bolesti, lékaři tu prováděli četné amputace u stovek raněných a jednotlivé končetiny pak zakopávali v zámecké zahradě. A od těch dob tu prý dochází k podivným událostem. Z ničeho nic tu zhasínají světla, od vodovodního řadu léta odpojený kohoutek znenadání kape, citlivější jedinci udávají, že proti nim „cosi“ spěchá chodbou. Nenechte se však odradit, návštěva tohoto zámku skýtá spoustu nádhery. Svou architekturou je ojedinělou a výjimečnou památkou v celé střední Evropě! Není proto divu, že za dobu své existence hostila řadu významných osobností politického i kulturního života. Zastavil se tu například korunní princ Albert Saský, na konci 19. století zámek obdivoval i následník trůnu Ferdinand d´Este a nocoval tu také spisovatel Alois Jirásek.

Hodnocení Quartieru:

Romantické odpoledne v „Anglii za humny“