Ohřejte se ještě

2. října 2019

Pokud milujete teplé počasí a ty tři měsíce, které mu jsou vyhrazeny v našich zeměpisných šířkách, vám prostě nestačily, pokud se netěšíte na podzim, pokud jste se nestihli dostatečně opálit, pokud jste ještě nevypilovali plavecký styl, pokud jste nestihli unosit nové plavky, pokud toho válení na pláži nebylo dost – vyražte se ještě ohřát někam do tepla!

Ohřejte se ještě

V září: Řecko a Španělsko

Řecké ostrovy vám v září (a někdy ještě v říjnu) nabízejí víc než ideální podmínky pro letní dovolenou. Jsou jich celkem asi tři tisíce, ale my jsme pro vás vybrali tři nejznámější. Korfu, Kréta, Rhodos – svatá trojice mezi řeckými ostrovy vás spolehlivě potěší i na prahu středoevropského podzimu. Každý je trochu jiný, ale to hlavní mají společné – jejich atmosféra je mixem překrásného moře, starobylých památek, vynikají kuchyně a milých starousedlíků. O Korfu se tvrdí, že je nejzelenějším z řeckých ostrovů – asi proto, že tu roste na pět milionů olivovníků. Zdejší příroda skutečně čaruje, objímá takové památky, jako zámeček Achilleion, který milovala už císařovna Sissi. Vynechat byste neměli ani překrásné historické hlavní město Kerkyru. Kréta je zase ze všech řeckých ostrovů největší a jejím památkám vévodí mínojský palác Knóssos. A pozor – vnitrozemí ostrova je rájem pro milovníky divočiny! Rhodos je zase synonymem rozmanitosti – chvíli si budete užívat na pláži, hned poté v písečných dunách obdivovat nakvetlé kaktusy. I přesto má tenhle ostrov vše, co k pohodové dovolené v rytmech řeckých tónu patří.

Nechce se vám do Řecka? Nevadí! Ještě je tu Costa de Sol – Slunečné pobřeží. Může se cíl vašich podzimních cest za létem vůbec jmenovat lákavěji? Španělská sázka na jistotu se nachází na jihu Pyrenejského poloostrova a je z celé Evropy nejteplejší. Sezóna je tu proto také nejdelší. Hlavním centrem této oblasti je Málaga, půlmilionové město s řadou historických památek, rozmanitých podniků s tím nejlepším z místní gastronomie a hlavně kouzelnou atmosférou zlatého jihu. Pokud vás lákají spíš méně objevená místa, vydejte se z Málagy na východ. Objevíte tak třeba Nerju, stylové lázeňské letovisko, jehož městské jádro stále připomíná typickou andaluskou vesnici. Zdejší promenáda končí u skalnatého výběžku nad mořem s výhledem do dálek. Ne nadarmo se této vyhlídce říká Balkon Evropy. V Nerje toho najdete ale mnohem víc – třeba tajuplné jeskyně, monumentální akvadukt Águila nebo bílou vesnici jménem Frig iliana.

V říjnu: Kypr A Egypt

300 slunečných dní ročně dělá z Kypru jeden z nejvyhlášenějších cílů letních cest všech milovníků plážového lenošení i poznávání zdejší kultury, která si vzala to nejlepší z Řecka a Turecka. Oba tyto živly se na ostrově střetávají na každém kroku už dlouhý čas. Řada antických památek, pohodová atmosféra známá z řeckých ostrovů, exotické doteky Asie zprostředkované tureckými vlivy, poctivá gastronomie mísící inspiraci oběma národními kuchyněmi, průzračně čisté moře lemované písečnými plážemi – to všechno nabízí dovolená na Kypru. Podle mýtů je právě tento ostrov rodištěm bohyně lásky, početí a krásy Afrodité, dodnes tu jsou k vidění zbytky jejích lázní. Nouze na Kypru vedle památek není ani o přírodní krásy, jimž vévodí Cedrové údolí, kde potkáte divoké muflony. Pokud toužíte vidět krásu kyperské přírody nedotčené turismem, vyrazte na sever, do Turecké republiky severního Kypru. Nehledejte tu luxus plážových resortů, zato vás však čekají téměř panenské venkovské scenérie, které se jinde na ostrově vyskytují možná tak na pohlednicích.

Říjen je ideálním měsícem pro cestu do Egypta – letní čtyřicítky jsou minulostí, rtuť na teploměru se vyšplhá maximálně o deset stupňů níž, ale moře ještě nestačilo vychladnout, stejně jako slunce nepřestalo hřát. Pokud toužíte ve stínu pyramid snít o stavitelské genialitě dávných generací, nadechnout se alespoň trochu vzduchu plného saharského písku a zahledět se do vod bájného Nilu, jste tu správně. To vše pro vás Egypt má a očekává vás v některém z nablýskaných turistických letovisek na pobřeží Rudého moře. Jestli si potrpíte na monumentální podívané, naloďte se k vyhlídkové plavbě po Nilu. Z paluby pak neuvidíte nic menšího, než chrámy v Karnaku či Luxoru. Velkolepých památek tu mají mnohem víc, ale pokud jste přijeli spíš za koupáním, pak vězte, že vás tu čeká opravdu ráj. Stejně jako v případě, že milujete potápění nebo si dokonce chcete dopřát cestu do hlubin v malé ponorce, z jejíhož pohodlí můžete obdivovat podmořský život.

V listopadu: Kuba a Thajsko

Listopad je dokonce ideálním měsícem pro cestu na „Ostrov svobody“, jak castrovský režim se skromností sobě vlastní pojmenoval Kubu. Zapomeňte na nejznámější pláž Varadero, která po letech na titulních stránkách turistických průvodců připomíná jedno velké mraveniště. Jeďte raději na korálový ostrov Cayo Coco, do skutečného tropického ráje s leguány, bílými plážemi či plameňáky. Pokud jste se na Kubu vydali hledat skanzen zdejšího socialistického experimentu s ulicemi lemovanými velkými americkými auty a vším tím legendárním koloritem, pospěšte si! S postupným uvolňováním šroubů ve společnosti vstupuje do života obyčejných Kubánců víc a víc vytoužené svobody i konzumu, ale pořád ještě nepřicházíte úplně pozdě. Kubánku válející doutník na stehně tu zaručeně najdete. Stejně jako bary, kde si na Cuba Libre připíjel stejnojmenným drinkem slavný Ernest Hemingway.

Toužíte-li být od podzimních plískanic co nejdál, něco pro vás máme. Vyzkoušenou exotiku, ráj všech dovolenkářů hledajících nedotčenou přírodu i hlučná letoviska nedaleko od sebe, zcela jinou kulturu a zvyky, nefalšovaný dotek Asie. Thajsko. Tahle země potěší navíc všechny milovníky výhodných nákupů a smlouvání - nezačínejte na méně než polovině nabízené ceny! Hlavní město Bangkok je jedním z dnešních ztělesnění biblického Babylonu: chaotická doprava, pokřikující prodejci, zástupy lidí, jeden chrám vedle druhého... přesto je návštěva osmimilionové metropole strhujícím zážitkem. Seznam ostrovů, kam se vyplatí vydat za nedostižným koupáním, bez problému vygooglíte, omezíme se tak na jediný tip - zátoku Phang Nga Bay, kterou proslavil filmový James Bond v epizodě Muž se zlatou zbraní. Povědomá scenérie, že? Na závěr ještě poznámka k thajské kuchyni: je exotická a tedy lákavá, ovšem mějte se na pozoru. Pokud něco podobného nejíte dnes a denně, dopřejte si mezi bohatými konzumace i místních jídel alespoň dvoudenní pauzy. Ať z té dovolené něco máte!