13. 02. 2024

/

9 min. čtení

/

Quartier

13. 02. 2024

Až do dna

Voda je základem života, ale s narůstajícím znečištěním se stává zajištění kvalitní pitné vody stále větší výzvou. Moderní metody úpravy vody, jako je elektrochemická úprava pomocí elektrolýzy, umožňují získat nejen čistou, ale i zdraví prospěšnou vodu přímo z kohoutku. V rozhovoru s odborníkem na úpravu vody Davidem Havlíčkem, jednatelem společnosti EWA Systems, se dozvídáme, jak pokročilé technologie transformují naši pitnou vodu a jaké přínosy to může mít pro naše zdraví.
Jaké jsou hlavní výhody úpravy pitné vody?

V dnešní době není možné získat bez chemické a mechanické úpravy tu správnou molekulu vody. Už několik kilometrů od pramene hlavních toků je voda tak znečištěna, že se musí intenzivně upravovat. Bez masivního použití vápna, chloru a UV filtrace by nebylo možné dále vodu distribuovat. Dříve se provádělo takto intenzivní čištění pouze několikrát do roka při zvýšených hladinách řek způsobených odtáváním sněhu nebo dlouhotrvajícími dešti. V té době se však jednalo pouze o mechanické znečištění, například bahnem a větvemi. Dnes je však třeba řešit přítomnost antibiotik, antikoncepce, drog, pesticidů a dalších negativních produktů dnešní moderní doby. No, řekněte sama, jak vám chutná kohoutková pitná voda? Jste schopna vypít půllitrovou sklenici najednou? Mně se vždy sevřelo hrdlo a po jejím vypití jsem měl ještě dlouho škrábání v krku. To je klasický vliv chloru, který je používán v průběhu úpravného procesu.

Myslíte si, že voda z kohoutku v našem regionu je bezpečná k pití bez další úpravy?

Je čím dál složitější dodávat čistou pitnou vodu a v našem regionu to platí dvojnásob. Záleží na rozvodech a z jakého zdroje je pitná voda dodávána. Rozhodně doporučuji investovat finanční prostředky do laboratorního rozboru a v okamžiku, kdy se objeví špatné výsledky, začít situaci intenzivně řešit.

Můžete popsat, jak systém pro úpravu vody funguje?

Díky dlouhodobým zkušenostem převzatým ze zahraničí jsme si jako nejlepší a nejefektivnější způsob úpravy vody zvolili elektrochemickou úpravu, a to na základě elektrolýzy. Proces úpravy vypadá následovně: V prvním kroku se používá speciální filtr, který odstraní chlór, nepříjemné pachy a špatnou chuť z vody, stejně jako jakékoliv nečistoty větší než 5 mikrometrů. Díky tomu je voda čistá a připravená pro další zpracování. Druhým krokem je elektrolýza. V této fázi voda prochází přes řadu elektrod, kde dochází k jejímu rozdělení na kyselou a zásaditou složku. Tvoří se vodíkové ionty a hydroxidové ionty. U katody, což je záporně nabité místo, se vodíkové ionty transformují na molekulární vodík, zatímco voda kolem se stává zásaditější. Naopak u anody, která je kladně nabita, vzniká kyslík a voda v jejím okolí je kyselejší. Tyto dvě části vody jsou odděleny membránami a odváděny různými cestami. Počet elektrod v zařízení se může lišit podle konkrétního modelu.

Existují nějaké zdravotní benefity spojené s pitím upravené vody?

Samozřejmě! Už jen to, že většina lidí pije zlomek potřebného množství vody, ať už je to jakákoliv voda, třeba i ta „nedokonalá“ z kohoutku. Když by začali pít správné množství vody, tak už tehdy by většina lidí pocítila zlepšení svého zdravotního stavu. Vyšší pH alkalické ionizované vody (pH 8,5 – 9,5) působí jako silný antioxidant, takže snižuje překyselení organismu. Ionizátory jako takové mají velkou výhodu, že jste schopni vytvořit více druhů vody s různým pH: silná kyselá voda (2,5 pH) – k dezinfekci, čištění a hygieně, kosmetická voda (6 pH) – péče o pleť, vlasy, leštění různých povrchů, neutrální voda (7 pH) – kojenecká voda, voda zbavená chloru, těžkých kovů a olova, vhodná na zapíjení prášků, nejedná se o ionizovanou vodu, alkalická ionizovaná voda (8,5 – 9,5 pH) vhodná na přípravu jídla, vaření kávy a čaje, namáčení potravin a samozřejmě na vlastnípití (silný antioxidant – ke snížení překyselení organizmu), silná zásaditá voda (11,5 pH) fungující jako ekologický čistící prostředek vhodný na mytí nádobí, jako náhrada pracího prášku, odstraňuje pesticidy a herbicidy ze zeleniny a ovoce (namočené na 5-10 min.).

Jak se vaše technologie odlišuje od konkurence na trhu?

Námi nabízená technologie úpravy vody má kořeny na konci druhé světové války, kdy v Japonsku museli řešit značné množství záporných radikálů v ovzduší a ve vodě po svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki. V roce 1974 se společnost Enagic ujala rozvoje a vývoje těchto technologií a od té doby získala na některé své výrobky certifikát zdravotnického zařízení, například v Japonsku a USA. Takže jednoznačně se jedná o jednoho z nejdéle působících výrobců v této oblasti. To nejdůležitější na zařízení Leveluk K8 od společnosti Enagic je výroba ionizované alkalické vody a její stabilita. Upravená ionizovaná voda je stabilní i v otevřené sklenici až pět hodin po provedení úpravy, což málokterý konkurenční přístroj dokáže.

Jaká je průměrná životnost vašeho systému? Jak často je potřeba výměna filtrů nebo jiných součástí?

Výrobce udává 5letou záruku a 30letou životnost zařízení (Leveluk K8). Dokonce v případě vývoje novějšího modelu nabízí možnost odkupu staršího zařízení a další využití drahých kovů, které jsou v přístroji obsažené. Čištění zařízení se provádí podobně jako u běžného kávovaru, tzn. pomocí kyseliny citronové, v intervalech 2-4 týdnů (podle zatížení přístroje). U nejvýkonnějšího zařízení Leveluk K8, při ročním průtoku 6 500 litrů (což je množství, které spotřebuje průměrná domácnost) doporučujeme výměnu filtru pevných částic jednou ročně.

Jaké jsou náklady na pořízení a provoz?

Náklady na pořízení mohou být různé, mohou se pohybovat od několika desítek tisíc do stovek tisíc korun. Provozní náklady se pohybují v tisících Kč ročně. Jsme zastánci individuálního přístupu, takže udat jednu konkrétní částku by nebylo správné. Určitě je třeba každý zdroj vody nejprve zkontrolovat laboratorním rozborem vstupní vody. Na základě tohoto rozboru se můžeme rozhodnout, zda je nutné vstupní vodu dále upravit před filtrací, nebo můžeme ionizátor připojit přímo na vodovodní baterii.

Zajišťujete servis a podporu zákazníkům po zakoupení vašeho systému?

Ano, zajišťujeme servis na všechny produkty a služby nabízené společností EWA Systems. U nás je spokojenost zákazníka tím nejdůležitějším faktorem. Řešíme spoustu věcí za klienta, u úpravy vody provedeme zákazníka celým procesem, včetně možného financování.

Jak vidíte budoucnost úpravy pitné vody? Jaké nové technologie nebo inovace můžeme očekávat?

Budoucnost = nutnost úpravy pitné vody, hlavně modernizace velkých úpraven vod, aby byly schopné zachytit nové druhy znečištění. Už dnes jsou dostupné zajímavé technologie, jako jsou nanotechnologie, elektromagnetické ošetření vody, fyzikální úprava se změnou struktury vody – většina z nich se však prozatím soustředí na průmyslové účely.

Co byste doporučil zákazníkům, kteří uvažují o pořízení systému pro úpravu pitné vody, ale ještě se nerozhodli?

Ať nás kontaktují a celým procesem je provedeme. Tak jako to děláme u fotovoltaických panelů. Nejdůležitější je se o současný stav zajímat a začít situaci řešit co nejdříve, protože zakyselený organismus je v dnešní době to nejhorší, co v nás dřímá, a může nás kdykoliv potrápit. Hodně lidí vše řeší na poslední chvíli, ale u tohoto problému to bývá už dost pozdě. Řešení dehydratovaného organismu není otázka dnů nebo týdnů, ale spíš měsíců nebo roků. Jsme spoluorganizátoři „Povídání o vodě“, které probíhá v restauraci Atlanta v Hradci Králové, která je jedním z prvních gastro podniků, kde pochopili, že v dnešní době je velmi důležité, z jaké vody vaříte a jakou vodu pijete. Takže i tam si můžete zajít na „živou vodu“ (alkalickou ionizovanou 8,5–9,5 pH).

Helena Pondělíčková
foto: archiv

Další články

sponzorováno