21. 09. 2024

/

5 min. čtení

/

Quartier

21. 09. 2024

Chceme ven

Zájem o kempování v přírodě roste, mnohé kempy napříč Evropou jsou plně obsazené. Nabízí se otázka, zda neexistuje jiná možnost, jak si užít nocování pod širým nebem. Dánsko ukazuje cestu s promyšleným systémem přírodních tábořišť. S New Visit zjistíte, jak by mohl podobný model fungovat i u nás a jak můžete přispět k jeho rozvoji na vlastním pozemku či v obci.

KEMPOVIŠTĚ A PIKNIKY

Kempování v přírodě zažívá po celé Evropě nebývalou renesanci. Prodejní rekordy hlásí všechny velké i menší prodejny a e-shopy outdoorového vybavení. Vy z vás, které potkala příležitost nocovat v kempu, jste možná byli překvapeni vytížeností prostoru a naplněnou kapacitou. Zkrátka chceme ven. Možná to bude prvotním důvodem, proč mnozí z nás, kdo milují pobyt v otevřené krajině, sáhnou při dalším výjezdu pod stan nebo pod širák po aplikaci bezkempu.cz, která zprostředkovává legální táboření za poplatek na soukromých pozemcích mimo oficiální kempy. Nabídka je poměrně skromná, kapacity jsou omezené a ne vždy se v místě vašeho vysněného pobytu nachází takové místo, kde by bylo možno zakempovat.

INSPIRACE ZE SEVERU

Kdo měl možnost navštívit Dánsko, mekku táboření, se jistě setkal s fenoménem veřejných i soukromých tábořišť, kterým se říká Naturplatz nebo primitiv overnatningsplads (primitivní tábořiště – kempoviště). Pro soukromníky i obce je to oblíbený způsob propagace atraktivních přírodních destinací, jejich zřizování souvisí s rozvojem umírněné turistiky a systém je po letech zkušeností velice dobře rozvinutý. Co si pod takovým kempovištěm představit?

V Dánsku se setkáte se čtyřmi různými způsoby, jak přenocovat venku:

Na lesní půdě. Tam smíte spát na karimatce, ve spacáku, s dekou nebo plachtou, houpací sítí a podobně. Vaše plachta nesmí mít stejnou funkci jako stan a musíte dávat pozor, abyste neublížili stromům nebo rostlinám.

Malé primitivní kempy (primitiv overnatningsplads) bez vybavení, často s vodou a primitivními toaletami. Malé kempy jsou pro rodiny a malé skupiny a umožňují pobyt maximálně na dvě noci. Tato krásná a romantická místa vyhledáte pomocí aplikace na udinaturen.dk.

Velké kempy (lejrplads) jsou většinou již lépe vybaveny a určeny pro větší skupiny. Ty lze předem rezervovat pomocí aplikace. Tato místa můžete samozřejmě využívat i bez rezervování, ale jen pokud jsou zde volná místa od určité denní hodiny.

Kemp pro pěší turisty v lesích a přírodě (fri teltning). Dánská agentura pro ochranu přírody upravila obecná pravidla týkající se kempování se stany v určených lesních oblastech. Po celém Dánsku najdete více než 275 lesů a přírodních pozemků, kde si můžete postavit stan na noc. Toto se nazývá fri teltning, což se překládá zhruba jako volné stanování.

Většina přenocování ve státních lesích a parcích je zdarma. Výjimku často tvoří soukromé pozemky, kde zaplatíte poplatek za noc a stan pomocí QR kódu obvykle umístěného na nerezové tabulce na viditelném místě a můžete počítat také s namátkovou kontrolou správcem kempoviště, což je obvykle někdo z majitelů pozemku, kdo se o prostor pravidelně stará. Čistota a vybavenost těchto míst je proslulá a po vás se chce, abyste se chovali stejně ohleduplně. Můžete sbírat lesní ovoce a dřevo na oheň, ale jen pro vlastní spotřebu. Nesmíte kácet stromy. Oheň můžete rozdělávat jen na vyhrazených místech. Pravidla jsou obvykle popsaná v aplikaci, která na konkrétní kempoviště odkazuje.

NOVÝ TREND PŘIJDE I DO ČESKÉ REPUBLIKY

Těšíte se, až podobná místa budou zřizovat obce a soukromí vlastníci pozemků v ČR? Měli byste zájem podobné kempoviště vybudovat na vašem pozemku, ve vaší obci? Chtěli byste se stát součástí řetězce poskytovatelů takto romantických míst pro udržitelné táboření? Spojte se s firmou New Visit, která se rozvojem kempovišť v České republice začíná intenzivně zabývat, nebo rovnou navštivte showroom na Vančurově náměstí v Hradci Králové.

autor: Lukáš Rychetský (New Visit s.r.o.)

foto: archiv New Visit s.r.o.

Další články

sponzorováno