11. 10. 2023

/

8 min. čtení

/

Quartier 29

11. 10. 2023

Máme stovky budov, mnohé z nich unikátní

Společnost CTP před lety začala psát na východě Čech novou kapitolu, kdy se pustila do budování CTParku Hradec Králové, který nyní prosperuje. Letos byla dokončena druhá hala – zatímco jedna část je již obsazena, její další prostory čekají na své nové nájemníky. Jakub Kodr, jednatel a obchodní ředitel CTP pro Českou republiku, nás seznámil s vizemi a plány této developerské společnosti.
Nedávno jste postavili další halu v CTParku Hradec Králové. K jakým účelům bude využívána?

V Hradci Králové jsme realizovali menší, avšak pro nás atraktivní projekt. Vybudovali jsme zde dvě haly. První z nich je pronajata společnosti Geis Logistic, jednomu z našich významných partnerů, s nímž spolupracujeme v různých lokalitách. Druhá hala má rozlohu 7 tisíc metrů čtverečních a kombinuje funkce skladu, výroby a maloobchodních jednotek, což je poměrně inovativní koncept. V této hale najdeme tzv. CTBox, který se skládá ze sedmi menších jednotek od 400 metrů čtverečních. Dvě jednotky jsou již pronajaty, pět jich je stále k dispozici. V budově nabízíme také skladový prostor o rozloze 4 tisíce metrů čtverečních. Ten může sloužit k různým účelům – ať už jde o skladování, logistiku, výrobu, vývojové centrum, obchod, kanceláře či jiné. Díky své flexibilitě a skvělé lokalitě je tento projekt unikátní.

S dokončením výstavby první haly jste ve spolupráci s městem přispěli k rozvoji celé této lokality, můžete popsat jak?

Ve výstavbě se nám nejedná jen o funkčnost, ale i o estetiku a soulad s okolím. Naše cíle přesahují stavbu obyčejných „krabic“ u silnic. Jako společnost s holandským zakladatelem a majoritním vlastníkem klademe důraz na zelené a udržitelné řešení. V rámci toho vysazujeme stromy, keře a další vegetaci, aby se budovy harmonicky začlenily do okolí a vytvářely příjemné pracovní prostředí pro naše nájemce a pracovníky. Věříme, že kvalitní prostředí má klíčový význam pro jejich prosperitu a rozvoj. Ve spolupráci s městem také podporujeme dopravní infrastrukturu, například vytvořením nových autobusových zastávek, přechodů, či dokonce nové křižovatky. Kromě toho podporujeme řadu komunitních projektů a akcí, jako je Rock Machine Hradecký pohár, cyklo, běh či canicross, který se koná v létě každé úterý.

Jste významní hráči v oblasti logistických a průmyslových nemovitostí, jak byste charakterizoval filozofii CTP?

CTP je unikátní svým komplexním přístupem. Fungujeme jako developer, vlastník, správce i stavební firma, která buduje a spravuje průmyslové, logistické a kancelářské komplexy v Evropě. Česká republika, ve které zastupuji naši činnost, představuje asi 45 procent z celkových tržeb všech 10 zemí, kde CTP působí. Fungujeme zde od roku 1998 a v současnosti máme 57 parků s více než 600 nájemci. Pozoruhodné je to, že více jak 70 procent našich aktivit realizujeme se stávajícími klienty. Naše filozofie je založena na dlouhodobosti. Investujeme s představou dlouhodobého držení nemovitostí, což nám dovoluje investovat více do kvality a udržitelnosti našich objektů, aby byli naši nájemci spokojení a zároveň se jim dobře podnikalo.

Jaký je aktuální rozsah vašeho portfolia v metrech čtverečních?

V současné době vlastníme 4 miliony metrů čtverečních v České republice, což představuje zhruba 30 až 35 procent z celkových 11,2 milionu metrů čtverečních dostupných na trhu. Ve střední Evropě disponujeme portfoliem o velikosti 11 milionů metrů čtverečních. Jsme hrdí na to, že jsme největší developerskou firmou v Evropě, listovanou na evropském akciovém trhu.

Jak se přizpůsobujete měnícím se tržním podmínkám?

Díky našemu komplexnímu přístupu a schopnosti pružně reagovat máme konkurenční výhodu. Stavíme flexibilní budovy a naše portfolio je velmi diverzifikované. Nebudujeme budovy jen pro logistiku a skladování, ale také pro různé segmenty výroby, včetně automobilového průmyslu, strojírenství, potravinářství a farmaceutiky, a to až po distribuční sklady a společnosti zaměřené na high-tech technologie či výzkum a vědu. V Česku máme přes 600 nájemců, což zahrnuje jak nadnárodní korporace, tak i menší a střední podniky. Naše spektrum klientů je opravdu široké a pestré.
Ekologická udržitelnost je pro vás klíčovým tématem – jak energeticky efektivní jsou vaše stavby a jaké další technologie při jejich výstavbě aplikujete?
Od března 2021, kdy jsme jako společnost vstoupili na burzu, uplatňujeme nejpřísnější normy. Ale již před tím jsme udržitelnost kladli na přední příčky našich priorit. Všechny naše budovy musí splňovat certifikaci udržitelnosti BREEAM Very Good či vyšší. V tomto kontextu aplikujeme řadu moderních, úsporných a ekologických technologií a postupů. Zaměřujeme se na energeticky účinná řešení, chytré měření spotřeby energie, kvalitní izolaci, materiály s ekologickými certifikáty, účinné osvětlení, podporu biodiverzity, využití tepelných čerpadel, fotovoltaických panelů na střechách budov a mnoho dalšího. Pro CTP je tato oblast neoddělitelnou součástí naší každodenní práce a jedním z našich hlavních cílů.

Máte v portfoliu nějaké speciální nebo unikátní nemovitosti, na které jste obzvlášť hrdí?

Ano, v našem portfoliu máme mnoho takových nemovitostí, a upřímně řečeno, je pro mě těžké vybrat jen jednu, na kterou bych byl obzvlášť hrdý. Každá naše nemovitost má svůj vlastní příběh. Máme krásné budovy specializované na výrobu mikroskopů, objekty určené k testování turba pro automobily nebo laboratoře pro biologický výzkum. Stejnou hodnotu pro mě mají i naše sklady, které fungují nepřetržitě 24/7 a představují základní kámen našeho hospodářství. Ať už jde o technologicky náročné prostory nebo „obyčejné“ sklady, všechny tyto objekty mají svůj význam. V našem portfoliu máme stovky budov, z nichž mnohé považujeme za unikátní, často i díky technologiím uvnitř.

Jaké vize a plány má CTP do budoucna?

Chceme se neustále rozvíjet a rozšiřovat naši činnost. Aspirujeme k dalšímu růstu a upevnění naší vedoucí pozice na trhu. Zároveň je pro nás důležité vnímat potřeby našich nájemníků, růst spolu s nimi, ale usilovat i o získání co největšího počtu nových zákazníků. Sázíme na realizaci projektů, které přinášejí skutečnou hodnotu. Vzhledem k multifunkčnosti našich objektů se mimo jiné zaměřujeme i na kancelářské prostory. Plánujeme otevřít další sdílené kanceláře typu coworking, které nazýváme Clubco, přičemž některé již fungují v městech Brno, Praha, brzy i v Ostravě a chceme expandovat i dále. Vize technologických parků nás rovněž fascinuje – představujeme si ucelené komplexy, kde by společně působila a byla podporována věda, výzkum, byznys a vzdělávání. Neustále se snažíme zvyšovat naše standardy, protože si uvědomujeme naši odpovědnost vůči trhu, na kterém zastáváme významnou roli. V neposlední řadě chceme nadále přinášet trendy v oblasti designu a funkcí.

Autor: Helena Pondělíčková
Foto: archiv

Další články

sponzorováno