13. 02. 2024

/

5 min. čtení

/

Quartier

13. 02. 2024

Spánek jako luxus

Když si večer leháte do postele, možná jste někdy zvědaví, proč vlastně spíme. Proč bychom měli trávit téměř třetinu našeho života ve stavu, kdy jsme nevědomí a neaktivní? Na první pohled to vypadá jako obrovské plýtvání časem. Ale když se na to podíváte blíže, zjistíte, že spánek má výrazný dopad na kvalitu našeho života. Proč?

Obnova a oprava

Mysleli jste si, že když spíme, náš mozek odpočívá? Není to tak. Ve skutečnosti je to čas, kdy mozek provádí „úklid“ a zbavuje se nepotřebných informací. Detoxikace mozku během spánku také snižuje riziko neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Během spánku se naše buňky ponoří do intenzivního režimu opravy. Naše DNA, která může být během dne poškozena různými faktory, jako jsou UV záření nebo volné radikály, prochází procesem opravy. Tímto způsobem spánek pomáhá předcházet stárnutí na buněčné úrovni. Když cvičíte nebo prostě procházíte běžným dnem, vaše svaly se zatěžují a mohou vznikat mikrotrhliny. Spánek je pomáhá obnovovat. Vytvářejí se nové bílkoviny, které napomáhají k rychlejší regeneraci svalů. Spánek je také zásadní pro regulaci mnoha hormonů v těle. Hormony, jako je kortizol (stresový hormon) a melatonin (hormon spánku), se během noci vyrovnávají. Hormon růstu, který podporuje růst a obnovu buněk, je také produkován hlavně během hlubokého spánku.

Hlídač vzpomínek

Matthew Walker, neurovědec a autor knihy “Proč spíme“, zdůrazňuje, že během hlubokých fází spánku se naše mozkové vlny zpomalují a vytvářejí ideální podmínky pro přesun krátkodobých vzpomínek z hippocampu, části mozku, která je dočasným úložištěm, do kortexu, kde jsou vzpomínky dlouhodobě uchovávány. Není to jen o přesouvání informací. Jak Walker zdůrazňuje, spánek nám také pomáhá „konsolidovat“ vzpomínky, což znamená, že je stabilizuje a integruje s jinými informacemi, které již máme. To nejen zvyšuje naši schopnost pamatovat si informace, ale také nám pomáhá je lépe pochopit. Bez dostatečného spánku jsme vystaveni riziku, že ztratíme důležité informace.

Emoční stabilizátor

Během REM spánku náš mozek aktivně zpracovává a „řeší“ naše emoce a zkušenosti. Je to, jako bychom měli vnitřního terapeuta, který pracuje za zavřenými dveřmi, když spíme, a pomáhá nám vyrovnat se s nástrahami dne. Mnohé emoce, které zažíváme během dne, zejména ty negativní nebo stresující, mohou být intenzivní a někdy i chaotické. Během REM spánku však náš mozek „přeorganizovává“ tyto emoce, což nám umožňuje lépe je pochopit a zpracovat. Výsledkem je často větší klid a vyrovnanost po probuzení.

Ochránce zdraví

Spánek hraje zásadní roli v našem imunitním systému. Během spánku naše tělo produkuje různé proteiny, které pomáhají bojovat proti infekcím a zánětům. Když nespíme dostatečně, produkce těchto proteinů klesá, což oslabuje naši obranu proti nemocem. Walker upozorňuje na výzkumy, které ukazují, že lidé s nedostatečným spánkem jsou náchylnější k nachlazení a jiným infekčním nemocem. Spánek také pomáhá regulovat krevní tlak a srdeční frekvenci, což je důležité pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Lidé, kteří pravidelně nespí dostatečně, často vykazují vyšší riziko vysokého krevního tlaku a dalších srdečních problémů.

Brána kreativity

Další zajímavé odhalení z Walkerovy knihy je spojení mezi spánkem a kreativitou. Během spánku může náš mozek spojit zdánlivě nesouvisející informace, což vytváří nové a originální kombinace. Tato spojení mohou často vést k nápadům nebo řešením, na která bychom nepřišli během bdělého stavu. Mnoho vědců, umělců a vynálezců uvedlo, že jejich nejlepší nápady přišly po dobrém spánku.

Nemůžu usnout

Klíčem je pravidelnost. Držte se pevného spánkového režimu. Vstávání a usínání ve stejnou dobu pomáhá regulovat naše vnitřní hodiny. Večerní hraní s mobilem nebo sledování televize může vašemu spánku spíše škodit. Tmavá místnost a chladná teplota okolo 18°C jsou ideální pro hluboký spánek. Ačkoliv sklenička vína může znít lákavě, alkohol a kofein mohou vašemu spánku také uškodit. Omezte jejich konzumaci, zejména ve večerních hodinách. Denně se vystavujte přirozenému světlu. Pomáhá nastavit vaše biologické hodiny a podporuje zdravý spánek. Zařaďte do svého dne fyzickou aktivitu. Ale pozor, intenzivní cvičení těsně před spaním může spánek spíše rušit. Najděte si svůj relaxační rituál před spaním, ať už je to čtení, meditace nebo klidná hudba. Pokud milujete odpolední zdřímnutí, omezte je na 20-30 minut a nepřesouvejte je do pozdního odpoledne.

Helena Pondělíčková
foto: archiv

Další články

sponzorováno