29. 10. 2023
/
5 min. čtení
/
Quartier
29. 10. 2023
Jak odhalit podvodnou investici?
Se všeobecným růstem zájmu lidí o investování se objevuje stále více pochybných investičních nabídek nebo podvodných společností, jejichž cílem je hlavně obohacení sebe samotných. Roste tak bohužel i počet lidí, kteří se při výběru správné investice spálí a o část nebo veškeré své vložené peníze přijdou. Přitom by tomu tak být nemuselo, kdyby si lidé o nabízené investici zjistili více. V tomto článku si představíme několik klíčových oblastí, na které je dobré se podívat předtím, než do něčeho vložíte peníze.
KDO ZA INVESTIČNÍ NABÍDKOU STOJÍ?
Vždy je dobré zjistit si více informací o firmě, jejíž produkt zvažujete koupit – vyhledat si v obchodním rejstříku její majetkovou strukturu, zkontrolovat, kdo je majitel, kdo firmu vede a jaké zkušenosti a reference má firma v oboru. Dále je dobré podívat se třeba na to, zda firma zveřejňuje povinné účetní závěrky a kdo je audituje.
REGULACE A LICENCE
Při investování je dobré svěřovat peníze důvěryhodným institucím. Takovým prvkem důvěryhodnosti je například licence k poskytování investičních služeb a dohled ČNB nad činností společnosti. Pokud společnost není regulovaná, a tedy není pod dohledem ČNB, chybí investorům potřebná ochrana. V případě jakéhokoli problému pak například není u neregulované společnosti možnost obrátit se na ČNB, finančního arbitra nebo požadovat náhradu z garančního systému. Například tvrzení, že společnost s ČNB „konzultuje“, samo o sobě nic neznamená. Pokud se jedná o neregulovanou společnost, ČNB se o její činnost nezajímá – nemá to v popisu práce. O žádné ochraně investora pak nelze mluvit.
PRODUKT SAMOTNÝ
Zde v první řadě platí poučka: investujte jen do toho, čemu rozumíte. Dokážete během chvilky pochopit, co se s vloženými penězi stane, k čemu budou použity, co přesně budete vlastnit a jak vznikne výnos? Pokud ne, mějte se na pozoru. Je-li systém příliš složitý, bude v něm pravděpodobně mnoho prostoru pro případný podvod, kličky a vaše poškození. Důležitá by pro vás měla být transparentnost. A to jak v oblasti fungování, tak například v tom, jak je stanovena cena, za kterou produkt nebo aktivum nakoupíte a následně také prodáte. Pokud si kupujete například ETF nebo akcie veřejně obchodované na burze, je cena stanovena tržními principy. Pokud se jedná o investici veřejně neobchodovanou, mělo by vás zajímat, zda je její cena dána například nějakým podkladovým aktivem, nebo je pouze virtuální. Hodnotu reálných aktiv jako například nemovitostí, komodit nebo sběratelských předmětů není tak složité určit třeba na základě referenčních prodejů nebo znaleckým posudkem. Není-li však investice ničím podložena, jako je tomu například u všemožných tokenů, cena je ryze spekulativní. Pokud je navíc tato spekulativní cena stanovena jen rozhodnutím jeho vydavatele, je to více než podezřelé.
MARKETINGOVÁ LÁKADLA
Na první pohled podezřelé jsou investice, které svůj výnos prezentují jako „garantovaný“ nebo „zaručený“, aniž by řekly čím. S každou investicí je spojené určité riziko. Výnos je totiž právě odměnou za ono nesené riziko, a čím je potenciální výnos lákavější, tím větší riziko bude investice představovat. Proto si vždy při zvažování nabídky „garantovaného výnosu“ klaďte otázku, kdo vám ho garantuje třeba v momentě, že daná společnost zkrachuje, nebo když obchodník, který vám výnos nabízí, prostě zmizí. Slibuje-li vám někdo pohádkové zhodnocení v řádu desítek procent ročně, bude to také možná podvod. Jistě, i akciové trhy některé roky historicky posílily třeba o 30 % a více, není to však běžné a rozhodně to nelze předvídat. Ani nejbohatší lidé na planetě a investoři jako třeba Warren Buffet to neumí. A kdyby to někdo skutečně dokázal, spíše by si užíval někde na pláži, než nabízel investice lidem ve střední Evropě.
KOMBINACE VŠEHO VÝŠE?
Obzvláště podezřelé jsou investiční nabídky, u kterých nalezneme kombinace více, nebo dokonce všech výše popsaných praktik. Od takových by měl zodpovědný investor dát ruce pryč. A pokud už se někdo rozhodne do spíše takové sázky než investice jít, měl by počítat s tím, že zadáním odchozí platby své peníze možná viděl naposledy
(red)