09. 08. 2024

/

6 min. čtení

/

Quartier

09. 08. 2024

Do hlubin

Podmořský svět skrývá tajemství, která fascinují lidstvo od nepaměti. Ačkoli se možná nezdá, že by Česká republika se svým vnitrozemským charakterem mohla být místem, kde by se dala objevit podmořská krása, opak je pravdou. Díky moderním akváriím a podvodním atrakcím se můžeme i v srdci Evropy ponořit do tajů oceánů, řek a jezer, které k nám přinášejí kousek toho nejzáhadnějšího, co naše planeta skrývá. Připravte se na ponor do hlubin, kde se setkáte s fascinujícími tvory a naučíte se více o vodních ekosystémech, které jsou nezbytné pro udržení života na naší planetě.

PRAHA

Mořský svět Praha, založený v roce 2002, se za dvacet let vyvinul z malých akvárií s kapacitou 7 000 litrů do rozsáhlé expozice s nádrží o objemu 100 000 litrů. Je domovem pro žraloky a další mořské druhy. Za zmínku stojí také expozice řek. Kromě biotopových akváriích, které ukáží podvodní život v Západním Ghátu a Rio Xingu, se můžete těšit na bahníky, bichirky, zubatice, nožovce a další vzácné i populární druhy ryb. Interiér Mořského světa je ozdoben jednou z největších ručních nástěnných maleb v Evropě o rozměrech 2 700 m2. Autoři maleb jsou členové Unie výtvarných umělců – Přemysl Šmíd a Miloš Zeithammel. Otevřeno má 365 dní v roce i o státních svátcích. Je tak ideálním místem pro výlety s celou rodinou.

BRNO

Tropické království v Zoologické zahradě Brno představuje domov pro širokou škálu exotických druhů. V pavilonu se můžete setkat s obrovskými želvami, pouštními kočkami a vzácným varanem komodským, mezi oblíbené obyvatele patří i pásovec kulovitý. Součástí expozice jsou i tři mořská akvária s celkovým objemem 5 000 litrů, která jsou domovem pro murény a perutýny společně s pestrým souborem ryb z korálových útesů, jako jsou kančík červenohlavý, klaun očkatý a mnoho dalších. Tropické království skrývá i bohatou kolekci hadů, včetně anakondy velké, dvojjazyčníka haitského a krajt. Pro milovníky obojživelníků je zde k vidění pipa malá a rosnice siná, zatímco obdivovatelé želv objeví karetku novoguinejskou a orlícii bornejskou mezi dalšími tropickými druhy.

HRADEC KRÁLOVÉ

Obří akvárium v Hradci Králové nabízí pohled na flóru a faunu Jižní a Střední Ameriky, kde domov nachází přes 40 druhů ryb, celkem asi 500 dospělých jedinců a tisíce mláďat, včetně několika rarit, které nejsou běžně k vidění v domácích akváriích. Návštěvníci se během prohlídky mohou projít skrze imitaci deštného pralesa a podvodního světa sladkovodní tůně, kde je umožněno pozorování přirozeného chování vzácných ryb. Cesta dále vede k sladkovodní tropické tůni, kde se návštěvníci mohou pokochat společenstvím ryb z Jižní a Střední Ameriky, mezi nimiž převažují druhy z čeledi Cichlidae, včetně mohutných přísavných krunýřovců a impozantních ryb rodu Colossoma Serrasalmidae, dosahujících délky až 90 cm a váhy až 23 kg.

ORLÍK NAD VLTAVOU

Expozice umístěná v areálu zámku Orlík nabízí návštěvníkům možnost prozkoumat soubor 18 akvárií s celkovým objemem 25 000 litrů, ve kterých se předvádí bohatství sladkovodních ryb typických pro české vody. Mezi vybranými druhy mohou návštěvníci obdivovat sumce, kapry, štiky, líny a další fascinující ryby. Kromě několika středně velkých akvárií a dvou bazénů plných živých ryb tu najdete i raky a želvy nádherné spolu s kompletní kolekcí ryb z Orlické přehrady, které představují většinu zdejší zvířecí populace. Největší atrakcí je nejstarší a největší kamenný bazén s téměř dvoumetrovou vyzou velkou, jednou z největších sladkovodních ryb v Evropě. V areálu akvária je také malý zookoutek s voliérami pro veverky a bažanty, umístěný před hlavní budovou.

CHOMUTOV

Zoopark Chomutov přetvořil pavilon, který dříve sloužil nočním živočichům, na poutavou expozici mořských medúz. Expozice se může pochlubit osmi akvárii, z nichž největší má délku tři metry a bylo vyrobeno v Japonsku kvůli specifickým technickým požadavkům. Při ideálních podmínkách medúzy v zajetí žijí zhruba rok, a proto se zoopark snaží o jejich postupné rozmnožování. Expozice nabízí medúzy hlavně ze Středozemního, Baltského a Severního moře, včetně měsíčních medúz, cannonball medúz či blue blubber medúz, které svým vzhledem připomínají lva. Mezi chovanými druhy je i japonská medúza známá pro své kanibalistické chování, neboť ke svému přežití potřebuje alespoň jednou za 14 dní konzumovat jinou medúzu.

MODRÁ U VELEHRADU

V Modré u Velehradu se nachází unikátní prosklený tunel, který umožňuje návštěvníkům projít si pod hladinou rybníka a zblízka pozorovat vodní život v potoce, chladnomilné ryby ve velké tůni nebo podvodní svět mokřadu. Tento tunel je největším sladkovodním tunelem v přírodě v Evropě a nabízí fascinující pohledy na rybníkový ekosystém. Zvláštností jsou makety ryb v životní velikosti s popisy v Braillově písmu pro zrakově postižené. Podzemní patro s průhlednou akrylátovou stěnou odhaluje život v hlubinách, včetně zimování ryb pod ledem, a hostí výukové programy na téma Ekologie a historie krajiny. Expozici lze prozkoumat samostatně nebo s průvodcem a jsou zde pořádány speciální akce jako potápěčské exhibice, přednášky o potápění a ukázky rybolovných technik.

Helena Karanská
foto: archiv

Další články

sponzorováno