10. 08. 2023

/

8 min. čtení

/

Quartier 28

10. 08. 2023

Jak štěká vinařský Dog in Dock

Když si student medicíny vezme děvče z vinařské rodiny, je z toho… vinařství! Alespoň jeden takový případ najdeme ve Veselí nad Moravou. A jak chutnají lahve s etiketou Dog in Dock? Žádné „psí víno“ nečekejte. Potrpí si tu na šetrné zpracování, úctu k tradici i moderní trendy. Výsledkem jsou vína, která sbírají ocenění od profesionálních sommeliérů i rostoucí základny zákazníků. „Základní a nejdůležitější kritérium zkrátka je, jestli vám víno chutná, nebo ne,“ směje se Tomáš Zbořil, jeden ze zakladatelů vinařství.
Jak se to stane, že se student zubního lékařství přesedlá na vinařství?

Kdyby mi na začátku studií někdo řekl, že nakonec skončím jako vinař, asi bych ho tehdy považoval za blázna. Je ale těžké se v nějakých 18 letech rozhodovat, čemu se chcete věnovat po zbytek života. Lékařství máme v rodině – dědeček se věnoval přes 50 let zubařině, a i proto jsem se ji tehdy rozhodl studovat. Během studií v Praze jsem ale zjistil, že můj opravdový zájem leží někde jinde. K vínu jsem se dostal přes mou manželku, jejíž rodina ve Veselí vlastní menší vinohrad a víceméně pro radost si víno vyráběla. Časem tohle prostředí učarovalo i mně. Bylo to ale těžké rozhodnutí, zanechat školy a pustit se naplno do vína. Nicméně teď ničeho nelituji. Člověk by měl následovat, co ho skutečně baví.

Hádám správně, že začátky byly trochu dobrodružné?

Byly poměrně divoké. Byli jsme nezkušení, neměli dostatečné vybavení a mnohokrát se spálili, o to víc jsme si ale vážili jakýchkoli drobných úspěchů. Kupředu nás hnala vášeň, mladistvý zápal, a i přes mnohé překážky jsme naštěstí pokračovali dále. Vzdělávali se, investovali, zkoušeli…

Kdy se v celém vinařském projektu objevuje jako silný partner úspěšná developerská společnost Trigema?

Bylo tomu koncem roku 2016. Chodíval jsem rád běhat a má trasa vedla kolem pozemků někdejšího zámeckého zahradnictví v blízkosti Baťova kanálu. Město Veselí se chystalo tento dlouhá léta nevyužívaný prostor nabídnout zájemcům ve veřejné soutěži. A tak se mi začal v hlavě rýsovat ambiciózní nápad na vinařský komplex.Bylo mi ale jasné, že bez silného investora by nebylo možné takový projekt realizovat. Přece jenom, areál zahrnující plně vybavené vinařství, restauraci a nezbytné ubytování pro turisty, to není levná záležitost. Na Marcela Sourala, majitele Trigemy, jsem narazil při čtení Forbesu. Říkal jsem si: „Proč ho nezkusit kontaktovat přes e-mail?“ A tak spolupráce víceméně začala. Tak úplně jednoduché to samozřejmě nebylo, následovala spousta jednání, ale vše nakonec klaplo.

Veselí nad Moravou, kde se vaše vinařství nachází, nepatří zrovna mezi nejznámější vinařské obce. Nebo je to jinak?

Máte pravdu, vinařská tradice ve Veselí sice je, nicméně ve srovnání s okolními obcemi jako jsou Blatnice, Bzenec nebo Strážnice reputací zaostáváme. I to byla v začátcích jedna z mých motivací – pozvednout zde vinařskou kulturu. Před deseti lety jsem začal organizovat tzv. otevírání vinných sklepů. Zpočátku spíše komorní akci s folklorní hudbou, kam si mohli lidé přijít „okoštovat“ výrobky místních vinařů. Nyní ji navštěvují až stovky lidí. Dále jsme také ve městě za pomocí kulturního centra obnovili Májovou výstavu vína, která každým rokem získává na věhlasu – letos jsme měli rekordních 435 vzorků. Výstavba vinařského komplexu pak jistě pomůže zapsat Veselí na vinařskou mapu ještě výraznějším písmem.

Jaká vína najdeme na Vašich vinicích?

Přímo v naší veselské vinici u Baťova kanálu pěstujeme Solaris a Souvignier Gris. Pak máme přibližně hektar ve vyhlášené viniční trati Plachty v Blatnici pod Svatým Antonínkem, kde měl své vinice i Jan Amos Komenský. Zde ve výsadbě převažuje Ryzlink rýnský. Další pozemky máme pak pro budoucí výsadbu v Bílých Karpatech, konkrétně v obci Lipov.

Každé vinařství rádo o svých vínech říká, že mají ojedinělý charakter. V čem spočívá jedinečnost vašich vín?

Myslím, že hlavně v šetrném zpracování. Sbíráme ručně, nepoužíváme žádná čerpadla, která by drtila pecky a tím pádem by byly ve víně hořčiny, ale používáme systém pásových dopravníků. Máme odzrňovač, který dokonale odzrní bobule od třapiny a díky unikátnímu systému lisování tak můžeme lisovat při nízkých tlacích.

Vinařství, podobně jako jiné obory, má své stálice i moderní trendy. Spousta lidí objevuje, že i zdánlivě obyčejná „müllerka“ může být úžasné víno, jiný zase nedá dopustit na naturální vína. Jak to vnímáte vy?

Jsem zastánce jak moderních trendů, tak i osvědčených postupů. Je pro nás důležitá zejména zmíněná šetrnost při zpracování hroznů, tedy od sběru přes odzrnění až po samotné lisování. Samozřejmostí je řízené kvašení. Zároveň však rádi pracujeme zejména u burgundských odrůd s mícháním a ležením na jemných kvasničních kalech, což je léty osvědčený postup. V každém případě základní a nejdůležitější kritérium zkrátka je, jestli vám víno chutná, nebo ne.

Pozvánka k vám vypadá jako ideální jihomoravská idyla – sklenka vína, moderní areál vinařství a hned vedle Baťův kanál. Za čím vším se k vám jezdí?

Veselí je malé město, ale zároveň si troufám tvrdit, že jedno z nejprogresivnějších v okolí. Vrátila se do něj spousta mladých a šikovných lidí se zajímavými projekty a město posledních cca 10 let žije, jako snad nikdy předtím. I to byl důvod, proč se vrátit a snažit se na tom rozvoji podílet. Je tu krásný zámecký park, nově i moderní centrum města, hodně navštěvované jsou také kulturní akce různého charakteru – i my se budeme chtít v tomhle ohledu zapojit a nabídnout další prostor pro konání zajímavých akcí. Už teď jsme v areálu pořádali koncert či divadelní představení.

A v jaké fázi je výstavba vašeho kulturně-vzdělávacího vinařského areálu?

V loňském roce byla zahájena stavba apartmánového ubytování pro zhruba 100 lidí. To by mělo být otevřeno v průběhu příštího roku. Výstavba samotného komplexu vinařství bude následovat záhy poté. Vznikne zde kulturně-vzdělávací areál s plně vybaveným vinařstvím, moderní restauraci i místem pro pořádání svateb. Nicméně už nyní návštěvníci v areálu Baťova kanálu naleznou WINE TRUCK – přívěs parkující v přístavu Baťova kanálu s nabídkou našich vín. V červnu máme otevřeno od čtvrtka do neděle. Další WINE TRUCKY je pak možné potkat na akcích po celé republice.

Autor: Emil Stelinger
Foto: archiv Dog in Dock

Další články

sponzorováno