24. 07. 2023

/

6 min. čtení

/

Quartier

24. 07. 2023

Čas na relax v pátém pokoji

Prozkoumejte tajemství pátého pokoje. Místa, kde souzníte s přírodou, tam, kde získáváte novou perspektivu, místa, kde relaxujete. Mirek Jiránek ze společnosti New Visit sdílí své nápady a tipy, jak vytvořit dokonalé prostředí pro vaše smysly. Dozvíte se, jak vybrat správný venkovní nábytek a také to pravé osvětlení pro večerní relaxaci.
Jak si vybudovat oázu klidu, tak aby splňovala všechny naše požadavky? Místo, kde můžeme pohodlně relaxovat s knihou v ruce nebo oblíbenou hudbou v uších, kde si vychutnáme oblíbenou kávu. Zkratka prostor, který ukojí všechny naše smysly?

Odpočívat, snídat, poslouchat muziku, číst knihu nebo si jen povídat nad skleničkou vína můžete na terase, v zahradě, na balkóně. Tam, kde se materiály – dřevo, betonová dlažba, keramika a plasty spojují s přírodou a architekturou vašeho domu. Ať už je vaše zahrada stylizovaná do kteréhokoli směru, zahradní nábytek je více než jen součástí vašeho bydlení. Musí rezonovat s materiály použitými na terase, s typem zahrady a s designem vašeho domu. Představte si, jak sedíte na zahradním křesílku, židli nebo sedačce, cítíte se naprosto uvolnění, obklopeni jen harmonií designu a pohodlím, které vám nábytek poskytuje. Bez rozptýlení nepohodlným nábytkem nebo rušivým designem, pouze vy a vaše oáza klidu.

Jaký nábytek je vhodný do otevřeného prostoru, kde se střídají venkovní teploty? Na co si dát pozor?

Rozhodujícími faktory při výběru venkovního nábytku jsou odolnost vůči povětrnostním vlivům, vlhkosti, UV záření a velmi důležitou roli samozřejmě hraje pohodlí. Ale jak vybrat ten pravý kus nábytku? Mějte na paměti, že stejně jako u ostatních prvků zahrady i nábytek se vyrábí z široké škály materiálů a v různých cenových kategoriích. Vždy je zde princip – vyšší cena, vyšší kvalita a odolnost. Velkým oblíbencem je teakové dřevo. Jedná se o velmi odolný materiál. Pamatujte ale, že i v rámci teaku existují různé úrovně kvality. Jakékoli dřevo, včetně teaku, časem mění svůj vzhled. Je to přírodní materiál, který pod vlivem slunce a vody získává krásnou patinu, charakteristický designový rys pro dřevěné výrobky. Na trhu je také kovový nábytek vyrobený z hliníku, železa nebo nerezu. My máme velmi oblíbený nerezový nábytek od českého výrobce Todus, jehož výrobky patří k nejlepšímu, co dnešní trh nabízí. Díky unikátním výplním polstrů si nemusíte dělat starosti s jejich uklízením před deštěm. Jsou opravdu odolné a déšť jim nevadí.

Významné rozdíly v kvalitě lze také najít u nábytku vyrobeného z plastu. Naše preference je pro vysoce kvalitní plastový nábytek s originálním designem, například od italské firmy Nardi. Takže i plastový nábytek může na zahradě skutečně zazářit, pokud se poradíte s odborníky při jeho výběru.

Terasy využíváme nejen přes den, ale také večer, kdy si se sklenkou vína chceme odpočinout od celodenního shonu. Jaké osvětlení volit, aby nám bylo příjemně?

Je to tak prosté. Bez světla nevidíme svět, ve kterém žijeme. Je pro nás životně důležité. Dodává nám pocit bezpečí a nese s sebou neopakovatelnou atmosféru. Jako architekti se soustředíme zejména na výběr ideálních míst k osvětlení, abychom vyzdvihli účinek nočních světel do dokonalé atmosféry. A není to jen o emocích, světlo v zahradě má samozřejmě i ryze pragmatický význam. S detektorem pohybu venkovního osvětlení můžete ovládat, kdy se rozsvítí světla, abyste mohli bezpečně projít zahradou až ke vchodovým dveřím. Pro naše klienty doporučujeme dvě značky osvětlení zahrad a teras. První je top německý výrobce designových exteriérových svítidel IP44. Specializuje se na kvalitní a moderně pojatá venkovní LED svítidla, která osloví i ty nejnáročnější. Druhou je mladá holandská společnost In-lite, která vyvíjí a vyrábí kvalitní LED zahradní osvětlení. Na zahradním stolku nebo vedle sedačky se krásně vyjímají přenosná světla od IP44.de nebo od českého výrobce Todus. Jejich světla jsou velmi decentní, funkční a krásná.

Jaké máte novinky a inovace pro letošní sezonu v oblasti terasového nábytku a zahradní architektury?

Podobně jako všechny prvky architektury i nábytek je ovlivněn aktuálními trendy. Přestože ratan zůstává nejoblíbenějším materiálem, v poslední době se stále více zákazníků orientuje na kvalitnější a luxusnější materiály a jejich unikátní kombinace, jako je spojení kovu se dřevem nebo kovu s kamenem. Tato kombinace různých materiálů nabízí originální design, který se nikdy nestane nudným. Dalším důležitým aspektem, o kterém jsme již mluvili, je pohodlí. Pokud investujete do nábytku špatné kvality, nikdy v něm nezakusíte skutečný relax. Je to jako s nepohodlnými botami, které tlačí a omezují. Relaxace a odpočinek představují maximální pohodlí, které může poskytnout pouze nábytek z vysoce kvalitních materiálů s promyšleným designem.

Autor: Helena Pondělíčková
Foto: archiv New Visit

Další články

sponzorováno