12. 07. 2023

/

8 min. čtení

/

Quartier 28

12. 07. 2023

Svlažte tělo

Rádi byste se osvěžili v horkém letním dni? Ať už v bazénu, přírodních vodách nebo zatopených lomech – máme pro vás několik tipů, jak svlažit tělo a užít si letní koupačku. Východní Čechy totiž nabízí spoustu krásných míst s koupališti, vodními nádržemi, pískovými plážemi, zatopenými lomy a biotopy, které lákají nejen ke koupání, ale i k dalším sportovním a relaxačním aktivitám. Tak oblékněte plavky a vydejte se objevovat skvělá místa. A nezapomeňte, opalovací krém s sebou!

KOUPALIŠTĚ FLOŠNA

Moderní komplex v srdci Hradce Králové nabízí nejen tři bazény, ale i spoustu dalších aktivit. Pro náročnější plavce je k dispozici padesátimetrový plavecký bazén s pěti drahami. Pro ty, kteří chtějí spíše relaxovat, je zde rekreační bazén s atrakcemi a divokou řekou. Pro malé plavce je samozřejmostí dětský bazén se skluzavkou, kde se můžou bezpečně cachtat. Hlavními atrakcemi jsou velká skluzavka a dva tobogany. Když dostanete hlad, můžete se občerstvit v restauraci s letní zahrádkou. Pro ty, kteří chtějí trávit čas na slunci, jsou dvě terasy, kde si můžete užívat slunění. Ti, co chvíli neposedí, jistě ocení dva kurty na plážový volejbal. Využít můžete také mnoho dalších služeb jako šatny, sprchy, WC a parkoviště.

KOUPACÍ BIOTOP

Přírodní koupací biotop vznikl přestavbou bývalé zchátralé plovárny v Hlinsku. Toto skvělé koupací místo pro celou rodinu je rozděleno na dvě části – lagunu s rostlinami pro čistění vody a nádrž pro plavce. Hloubka vody je skoro tři metry, takže se zde můžete skvěle ochladit a užít si osvěžující koupání. Kolem biotopu je ochranný val, nemusíte se tedy bát případných nebezpečí. Kromě toho je zde pro návštěvníky k dispozici mnoho dalších atrakcí a služeb. Krásné pláže, kde si můžete užít slunce a relax na lehátkách. Pro ty, kteří hledají trochu více pohybu, jsou i hřiště na plážový volejbal nebo nohejbal. Ani děti nebudou zklamané. Jistě si zařádí na skluzavkách a prolézačkách. Pro vaše pohodlí jsou zde budovy pro převlékání a parkoviště. Pokud se vám nechce nic vařit, oceníte stánek s občerstvením.

OPATOVICKÝ PÍSNÍK

Při cestě z Hradce Králové na Pardubice si nemůžete nevšimnout jednoho z nejoblíbenějších letních míst – Opatovického písníku, známého také jako „Opaťák“. Koupací písník se rozprostírá mezi obcemi Březhrad a Opatovice nad Labem a nabízí návštěvníkům jedinečný zážitek z osvěžujícího koupání v čisté vodě. Pískovna vznikla těžbou štěrkopísku v osmdesátých letech minulého století a tuto činnost provozovala až do roku 2001. Opatovický písník je skutečným rájem. Na břehu najdete rozsáhlé travnaté pláže, kde si můžete užít lenošení. A pokud se rozhodnete pro návštěvu v jihozápadní části, tak vás čeká překvapení – nudapláž.

SPRÁVČÁK

Areál Správčák – jen pár kilometrů od centra Hradce Králové, a přesto nabízí únik od městského shonu. Největší výhodou je jeho umístění na břehu písníku s čistou vodou a písčitým dnem. V teplých letních dnech tady můžete relaxovat na travnaté pláži, koupat se nebo si jen tak lehnout a opalovat se. A pokud toužíte po dobrodružství, můžete si zapůjčit šlapadlo nebo paddleboard a prozkoumat okolí z vody. Hlavní atrakcí je nafukovací ráj, který si zamilují nejen děti, ale i dospělí. Kromě toho tu najdete i další aktivity, jako jsou volejbalová a petanque hřiště. A pokud se o slovo přihlásí hlad, v areálu je restaurace s českou kuchyní.

PÍSNÍKY MĚLICE – LOHENICE

Přírodní koupaliště vzniklo zatopením lomu po těžbě štěrkopísku. Leží asi pět kilometrů od města Přelouč a nabízí veškeré vybavení, které si můžete přát. Okolí je obklopeno borovými lesy, které poskytují příjemný stín a zároveň vytváří romantickou atmosféru. Koupání v Písnících Mělice – Lohenice je vynikající. Voda je poměrně teplá a čistá. Na velkém písníku jsou k dispozici dráhy, kde se můžete vyřádit a užít si adrenalinovou jízdu na nafukovacích atrakcích. Pro ty, kteří by si chtěli vyzkoušet něco nového, funguje lyžařská vodní škola. Písníky Mělice – Lohenice jsou velmi snadno dostupné z dálnice Praha – Hradec Králové, a to necelých 10 km od Pardubic. Proto jsou ideálním místem pro všechny, kteří chtějí utéct z města a strávit příjemný den v přírodě.

PŘEHRADA SEČ

Sečská přehrada, jedno z nejkrásnějších míst v Pardubickém kraji. Pokud patříte mezi milovníky vodních sportů, můžete si pronajmout plachetnici, kajak nebo paddleboard. K dispozici jsou také kurzy vodního lyžování a wakeboardingu, takže si můžete vyzkoušet něco nového a zábavného. Pláže u Sečské přehrady jsou obecně velmi populární, a to z několika důvodů. Především jsou travnaté, takže je na nich příjemné se opalovat a odpočívat. Vstup do vody je písčito-kamenitý a pozvolný, což ocení hlavně rodiče s dětmi.

STŘÍBRNÝ RYBNÍK

Tento malebný koutek přírody najdete v Malšově Lhotě v Hradci Králové. Láká na své břehy nejen místní obyvatele, ale také turisty z celého kraje. Stříbrný rybník je obklopen nádhernou krajinou přírodního parku řeky Orlice a novohradeckých lesů, což ho dělá ideálním místem pro odpočinek a relaxaci. Pro ty, kteří se chtějí aktivně vyžít, je zde spousta sportovních aktivit jako plážový volejbal nebo tenis. Jednou z největších atrakcí areálu je přírodní koupaliště, které bylo vybudováno z bývalého písníku. Pláže jsou tedy písčité a voda je průzračná a osvěžující. Pro rodiny s dětmi je k dispozici oddělená část koupaliště s pozvolným sestupem do hloubky, takže si i nejmenší návštěvníci můžou bezpečně užít letní radovánky. Najdete zde také půjčovny lodiček a dalších sportovních potřeb, aby si každý mohl užít to, co ho baví.

ZATOPENÉ LOMY U SKUTČE

Zatopené lomy u Skutče – neuvěřitelný klenot v srdci České republiky. Tyto lomy se rozprostírají na rozlehlém území mezi Miřeticemi, Hlinskem, Vrbatovým Kostelcem a Skutčí a nabízejí návštěvníkům neopakovatelnou možnost prozkoumat jedinečné přírodní útvary. Oblast se může pochlubit více než třiceti zatopenými lomy, což je největší koncentrace v celé České republice. Některé mají své jméno a příběh, jiné jsou zcela bezejmenné. Například lom Leštinka, U Žemličků, Kaňon, Srní, Dubová a mnoho dalších. Některé z těchto zatopených lomů jsou velmi oblíbené pro své nádherné koupání, zatímco jiné jsou spíše doménou potápěčů a soukromých majitelů.

Autor: Helena Pondělíčková
Foto: archiv

Další články

sponzorováno