14. 08. 2023
/
8 min. čtení
/
Quartier 28
14. 08. 2023
Váš domov ve 3D
Líbilo by se vám projít se po budoucí ložnici nebo obývacím pokoji ještě dřív, než stavbaři takříkajíc „kopnou do země“? V A-stylu je to možné! Jednoduše nasadíte si 3D brýle a díky jedinečné technologii virtuální reality si návrhy zdejších projektantů a designérů vyzkoušíte na vlastní kůži. O svém budoucím „doma“ tak můžete začít snít v mnohem jasnějších obrysech – a ve finále se ho i dříve dočkat. Jak to celé funguje a v čem tkví největší benefity této technologie, vysvětluje majitelka a šéfprojektantka A-styl group s.r.o. Michaela Ondřejka Menoušková.
Co vás motivovalo zařadit virtuální realitu do vašeho portfolia?
Tím úplně prvotním impulzem byli klienti bez představivosti. Naše práce je hodně vizuální, návrhy zpracovávají projektanti a designéři, kteří představivost mají, často se ale setkáváme s tím, že na straně klienta tomu tak úplně není. Začali jsme narážet na to, že ze strany investora nebylo úplně přesně pochopeno, co jsme naším návrhem mysleli, protože si nedokázal reálně představit to, co vzniklo na papíře. Nejdřív jsme to řešili cestou 3D vizualizací, pořád to ale nebylo dostatečně vypovídající, protože z fotek zdaleka nevyčtete skutečný objem místnosti. Říkali jsme si proto, že by bylo fajn, kdyby si to svoje „doma“ mohli klienti opravdu na vlastní kůži prožít… Poté, co jsme si v rámci zábavy na vánočním večírku vyzkoušeli virtuální realitu, napadlo nás to propojit a začít s touto technologií více pracovat. Přizpůsobili jsme tedy naše programy a začali klientům nabízet tento nevšední zážitek – aby si zkrátka ten svůj vysněný dům mohli prožít dřív, než bude postaven.
Jaké jsou reakce klientů na tuto novinku?
Určitě je to velmi láká, na druhou stranu ne každému je prožívání virtuální reality příjemné. Vždycky na začátku upozorňuji a říkám, že je to o zvyku. Jinak jsou ale reakce opravdu pozitivní, a to především proto, že jejich vlastní představivost mívá limity, které 3D projekce odstraní. Pro nás je to skvělé i v tom, že okamžitě získáváme zpětnou vazbu na naši práci, co se investorovi líbí, nebo naopak nelíbí. Dokonce to urychluje i výběr koncových materiálů. Ještě dřív, než obrazně řečeno „kopneme do země“, jim dokážeme ukázat, jak bude vypadat stavba zvenčí, interiéry jednotlivých místností, zahrada, a klient si může v předstihu vybrat odstín fasády, typ i odstín podlahy včetně směru kladení a mnoho dalšího. My je tak můžeme v předstihu objednat, čímž celý proces výstavby zrychlujeme řádově o týdny. Velkou výhodou je prezentace záměru na dálku a v časovém předstihu. Již se nám při spolupráci několikrát osvědčilo řešení, kdy jsme mohli například klientovi v Praze plnohodnotně ukázat nový byt, který si kupuje v Šumperku, aniž by tento byl už postaven.
V čem spatřujete vy osobně největší benefity této služby?
Je to kombinace všeho. Baví mě, že u klientů odpadá nervozita, protože dopředu vědí, co přesně čekat v dalších krocích příprav a realizace jejich budoucího domova. Když jim navrhneme otevřené stropy v obývacím pokoji nebo přiznané trámy, okamžitě vidí, jak to reálně bude vypadat, v jaké míře to chceme to realizovat, a mohou ihned reagovat, jestli se jim to líbí, nebo ne. Zkrátka vědí, do čeho jdou. Pozoruji u nich i větší nadšení. Ví, na co se mohou těšit. Jako přirozenou navazující službu jim poté nabízíme návrhy vybavení interiérů – mohou si tímto způsobem vybrat vestavěné prvky, policové systémy a tak dále. Dokud jsme s virtuální realitou nepracovali, museli jsme počkat na hrubou stavbu a řešit to nimi na místě. Často totiž až v momentě, kdy stáli v postaveném obývacím pokoji, byli schopni říct, že právě tady by se jim líbil policový systém pro knihovnu.
Je pravda, že řešit tyto detaily na papíře není každému pohodlné.
Opravdu jsme se s tím setkávali velmi často. Když začínáme tvořit studii a kreslíme půdorysy, tak v momentě, kdy přijdu s návrhem odsadit dveře o 30 centimetrů, aby tam vznikla pěkná police, zpravidla na mě klient jen nechápavě kouká. Vždyť přece řešíme půdorys místnosti, proč do toho tahám polici! (smích) Jenže já jako projektant musím myslet o několik kroků dopředu. Reálně má totiž každý prvek v půdorysu své specifické umístění, a především návaznost na další komponenty. Rozdíl mezi námi a jinými projektanty, kteří neřeší interiéry, je v tom, že náš úkol nespočívá jen v tom vymyslet dispozici domu, ale i způsob, jak se v něm bude žít. Kde vzniknou úložné prostory, kam se budou ukládat čisticí prostředky, žehlicí prkno, kde bude šatna… Přemýšlíme hodně do hloubky nejen o tom, co navrhujeme, ale jaké potřeby má klient, bereme v potaz jeho životní styl a dům mu uzpůsobujeme. Určitě jste si toho všimli sami, když přijdete k někomu na návštěvu. Můžete se setkat se zádveřím, kde se bez ladu a skladu válí boty, lžíce na obouvání leží na zemi, nemáte si kam sednout a koukáte na ohmatanou zeď, o kterou se každý zoufale opírá, aby se obul. Nebo naopak přijdete do zádveří, kde je hezky vyřešený jak botník, tak věšák včetně místa k sezení a na zdi je praktický obklad nebo omyvatelná malba, která skryje otisky prstů. Naše přidaná hodnota tkví v tom, že jen slepě nekreslíme dům, ale navrhujeme prostor, ve kterém se bude pohodlně žít. V tom nám právě virtuální realita hodně pomáhá. Velkou část našich myšlenek díky tomu klient hned od začátku pochopí. Říká se, že jeden obrázek vydá za tisíc slov. S pomocí virtuální reality je to ještě o level výš.
Plánujete do budoucna takto prezentovat například i zahrady?
Tato služba už je u nás také aktivní, co se týče exteriérů prezentujeme tímto způsobem hlavně provedení vnějšího vzhledu stavby a jejího nejbližšího okolí. Samozřejmě ale můžeme klientovi v předstihu ukázat i jak bude vypadat jeho garáž nebo zahrada. Výhoda zrovna u zahrady tkví v tom, že ji navrhujeme v „rozrostlé fázi“, tedy v podobě za tři až pět let. Klient tedy vidí, že když mu navrhneme mohutný keř ke vchodu a posléze mu přijedeme zasadit malý kmínek, je v klidu, protože ví, jak to bude vypadat v onom kýženém stavu.
Je virtuální realita aktuálně dostupná všem vašim klientům?
Je otevřená všem, kterým projektujeme domy. Zároveň tuto službu ale nabízíme i klientům, kterým jsme projekt nenavrhovali konkrétně my, ale spolupráci jsme navázali z jakéhokoli důvodu až později. To se týká například lidí, kteří již mají hrubou stavbu hotovou a přemýšlí, jak „dotáhnout“ interiéry. I ti se na nás určitě mohou obrátit, abychom třeba právě touto formou jejich vysněný domov doladili k dokonalosti. Tuto službu lze využít i separátně na renovace konkrétních místností – například, když chcete předělat kuchyň, ložnici nebo obývací pokoj v bytě. Oblíbený je i takovýto návrh dětských pokojů.
Autor: Michaela Mikysková
Foto: archiv