17. 03. 2023

/

5 min. čtení

/

Quartier 27

17. 03. 2023

Vítej, Ostaro!

Svátek Země, oslava jarní rovnodennosti, den germánské bohyně plodnosti. To vše je synonymem pro prastarý pohanský svátek Ostara. Čas, kdy je stejně dlouhý den i noc a světlo se vyrovnává tmě. Čas, který letos připadl na 21. března a odstartoval pomyslný odpočet do příchodu Velikonoc. Ostatně s největším křesťanským svátkem roku má Ostara mnoho společného.

Tradice svátku vychází již od starých Keltů a Germánů. Netradiční pojmenování pochází od germánské bohyně jara a plodnosti Ostary. Ta bývá znázorňována s vejcem, které symbolizuje zárodek stvoření, a s králíkem či zajícem, který je definicí plodnosti. Naši předkové oslavovali návrat života na zemi, příchod jara, probouzení přírody a životní síly. Byl to také čas léčení – těla i duše. Ideální chvíle na očistu obydlí od negativních energií. Keltové třeba tradičně zapalovali očistné ohně za východu slunce a jásali, že zima odešla a začalo období radosti, nových začátků a nového života. Tradičně si také zdobili příbytky symboly jara – květy, stužkami, veselými barvami nebo rohy hojnosti. Nepřipomíná vám to něco? Z tradice svátku Ostary se v případě Velikonoc v mnohém čerpalo – symbolicky při nich slavíme příchod nového života, zázrak stvoření a svěží nádech přírody.

ČERVENÁ A ZELENÁ

První zmínky o uctívání bohyně můžeme vystopovat ve mnišských spisech z 8. století. Zmiňují, že pohanští Anglosasové ve středověké Northumbrii pořádali slavnosti na počest Ostary během měsíce Eostremonath, tedy v dubnu. Typickými barvami svátku byly červená a zelená. Červená symbolizovala klíčový element ohně, zelená zase vše svěží a plné života. Ženy se v minulosti tradičně oblékaly do těchto barev, tančily a zpívaly kolem hořících ohňů. Poté se v šatech ráchaly v potocích nebo se alespoň omývaly v ranní rose. Na tento obyčej navázal Jacob Grimm, starší ze slavné dvojice „pohádkových“ bratří Grimmů, který ve svém díle Teutonská mytologie z roku 1835 popsal Ostaru jako bílou pannu, která se prý zjevovala se svazkem klíčů o velikonočním ránu, když šla k potoku nabírat vodu. Voda čerpaná v tento čas je totiž svatá a léčivá.

NENÍ JEDINÁ

Ostara však není v tradiční mytologii sama. Slovanskou kolegyní je bohyně mládí, života, mladé nespoutané lásky – Vesna. Její příchod zahání zimu a přináší jaro. S každým svým krokem probouzí přírodu kolem sebe. Tradičně je také zobrazována v letu s ptáky, kteří se navrací z teplých krajin, nebo mezi kapkami deště, protože přináší osvěžující jarní déšť. Dalšími symboly Vesny jsou bříza, zajíc, slepice, skřivan a kukačka.

ARTHA POJMENOVALA VELIKONOCE

Další bohyní jarní rovnodennosti, tentokrát anglosaskou, je Artha (nebo Eostre). Právě z Eostre vzniklo anglické slovo Easter, v překladu Velikonoce, a mimo jiné z něj vzešlo také označení pro ženský hormon oestrogen (česky estrogen). Artha je Panna jara a Matka ohně – oheň ve hvězdách a oheň v nitru Země. Symboliku jména Artha můžeme nalézt i ve jméně krále Artuše. Spojuje se také se souhvězdím Velké medvědice. Bývá zobrazována s lískou, kočkou a hůlkou.

LEGENDA O ZAJÍČKOVI

Roztomilý zajíček a Velikonoce už tak nějak patří k sobě. Věděli jste ale, že podle legendy, která pochází z jihu Německa, byl zajíček původně pták? Byla to právě starověká germánská bohyně Ostara, která ho přeměnila a darovala mu čtyři nohy. Stvořila tak svého hbitého posla jara, který na důkaz vděčnosti a oddanosti Ostaře dodnes obdarovává barevnými vajíčky – symbolem vzkříšení a nové naděje.

OSTARA & SOUČASNOST

Na rituály pradávného svátku Ostara navazují Velikonoce, spousta zvyků z tohoto mezidobí se ostatně dochovala dodnes. Třeba pletení pomlázek, které jsou symbolem mužské energie a přináší sílu skrze mladé jarní větvičky. Nebo zdobení kraslic, jež jsou symbolem ženské plodnosti a životadárnosti. Zvláště na vsích se dodnes vynáší symbol zimy – Morana, jejíž slaměná loutka se hází do vody, aby se vrátila skrze řeky zpátky do své podsvětní říše.

Autor: Michaela Mikysková
Foto: archiv

Další články

sponzorováno