25. 07. 2024
/
5 min. čtení
/
Quartier
25. 07. 2024
Atraktivní díky úsměvu
Sníte o dokonalém a zářivém úsměvu? A chodíte pravidelně na dentální hygienu? Pokud ne, je nejvyšší čas to změnit! Odbornice na ústní zdraví, dentální hygienistky Denisa Pavlíková a Karolína Šebestová z Dental Office Collinova, se shodují: důkladná péče o zuby je základem krásného úsměvu a bělení je třešničkou na dortu. V rozhovoru prozradí, jak si udržet zdravý a bílý úsměv po dlouhou dobu.
Sníte o dokonalém a zářivém úsměvu? A chodíte pravidelně na dentální hygienu? Pokud ne, je nejvyšší čas to změnit! Odbornice na ústní zdraví, dentální hygienistky Denisa Pavlíková a Karolína Šebestová z Dental Office Collinova, se shodují: důkladná péče o zuby je základem krásného úsměvu a bělení je třešničkou na dortu. V rozhovoru prozradí, jak si udržet zdravý a bílý úsměv po dlouhou dobu.
Jaký vliv má dentální hygiena na zdraví zubů?
DP: Mnoho lidí ji považuje spíše za kosmetický zákrok, který nemá na zdraví zubů a dásní významný vliv. Opak je ale pravdou. Má své opodstatnění především jako léčba a prevence nejrůznějších onemocnění v dutině ústní, jako je zánět dásní nebo paradentóza. Dále také na estetiku zubů, protože během návštěvy odstraníme pigmentace, zubní kámen a plak.
Můžete krátce popsat úkony, které jsou s ní spojeny?
DP: Na naší klinice provádíme dentální hygienu pomocí efektivního a šetrného GBT (Guided Biofilm Therapy) protokolu. Začínáme vyšetřením stavu chrupu, dásní a parodontu. Následně použijeme detektor k obarvení plaku, což pacientům umožňuje lépe vidět místa, která vyžadují lepší péči. Na základě toho pak doporučujeme specifické techniky čištění a vhodné pomůcky. Dalším krokem je použití airflow (stlačený vzduch, voda a prášek) k odstranění zubního plaku a pigmentací. Poté ultrazvukem a ručními nástroji odstraníme zubní kámen, zkontrolujeme, zda byly všechny povlaky účinně odstraněny, a aplikujeme fluoridační gel. Součástí je také výběr správných pomůcek a demonstrace efektivních technik domácí péče o zuby.
Jak má vypadat správná domácí péče?
DP: Samozřejmě je nutné si zuby čistit pravidelně, a to správně vybranými pomůckami a nejlépe technikou čištění, která byla nacvičena v ordinaci. Večerní používání mezizubních kartáčků je rovněž nezbytné. Čištění by mělo být doplněno o přípravky obsahující fluoridy, které pomáhají předcházet vzniku zubního kazu. Nejdůležitější je však mechanické očištění, protože čisté zuby se nezkazí. Doporučuji i používání detekčního roztoku nebo tablet pro kontrolu, zda jsme vše provedli správně.
Jak často by lidé měli navštěvovat dentální hygienistku?
DP: Ideální frekvence návštěv se liší podle individuálních potřeb a stavu ústního zdraví jednotlivce. Pro ty, kteří pečlivě dodržují domácí péči a následují pokyny své hygienistky, obvykle postačí dvakrát ročně. V případě, že má ale pacient větší sklon k tvorbě zubního kazu, je u něho přítomna paradentóza, má zhotovené větší množství protetických prací, ortodontický aparát nebo například jde o pacienta s handicapem či jiným onemocněním, je vhodné chodit na dentální hygienu každé tři měsíce.
Mnozí touží po zářivě bílém úsměvu. Jaké metody bělení považujete za nejbezpečnější a nejefektivnější?
KŠ: Jsou to ty metody, které jsou prováděny přímo v ordinaci dentální hygienistky či stomatologa. Účinnost bělení závisí na několika faktorech, včetně počáteční barvy zubů a životního stylu, jako je kouření. Přesný výsledek nelze předem stanovit, doporučuji však bělení kombinované, kdy pacient nejprve podstoupí ordinační bělení a následně bělí ještě doma pomocí zhotovených nosičů a bělících gelů. I samotné domácí bělení přináší skvělé výsledky.
Jaké jsou nejčastější mýty o bělení zubů, se kterými se setkáváte v praxi?
KŠ: Nejčastěji se setkávám s přesvědčením, že bělení zubů je škodlivé. To však platí pouze v případech, kdy se používají nevhodné materiály, jako je například jedlá soda, která může sklovinu abrazivně poškodit. Důležité je uvědomit si, že účinně a bezpečně zuby vybělí pouze látky jako peroxid vodíku a karbamid peroxid. Tyto chemikálie jsou v přípravcích na bělení zubů, které však nejsou volně prodejné.
Jakou roli hraje strava v udržování zdravých a bílých zubů?
KŠ: Barevné změny zubů můžou ovlivnit pigmentace způsobené častým pitím kávy, bylinných čajů, červeného vína či kouření. Lze je však jednoduše odstranit u dentální hygienistky. Během bělení však doporučujeme dodržet tzv. bílou dietu. Obecně je strava pro zdraví dutiny ústní důležitá, protože bakterie v zubním plaku metabolizují cukry přijímané z potravy na kyseliny, které narušují povrch zubu. Prevencí vzniku kazu je odstraňování zubního plaku a pravidelná návštěva dentální hygieny.
Helena Karanská
foto: archiv