30. 03. 2023
/
6 min. čtení
/
Quartier 27
30. 03. 2023
Dvakrát měř!
Věděli jste, že téměř polovina Čechů nosí dioptrické brýle nebo kontaktní čočky? Možná mezi ně patříte a stejně jako já žijete v iluzi, že nosíte správný počet dioptrií. Jenže není měření jako měření a nejsou brýle jako brýle. Nejen to jsem zjistila v hradecké Optice Styl na pěší zóně ve Švehlově ulici, kam jsem vyrazila zjistit, jak jsem na tom se zrakem. A jak to dopadlo? Čtěte a třeba budete v závěru valit oči jako já!
Určitě už jste to také slyšeli – „Zrak máme jen jeden!“ a „Oči jsou brána do duše“. Zrak tvoří více než 80 procent našeho vnímání okolního světa. Ale ruku na srdce, dopřáváte mu pravidelné prohlídky? Zvlášť pokud nosíte brýle nebo kontaktní čočky, není radno cokoli podcenit. A tak došla řada i na mě. A přestože jako nositelka kontaktních čoček a občasná uživatelka brýlí chodím často na přeměření k očnímu lékaři, rozhodla jsem se tentokrát vyzkoušet služby rodinné Optiky Styl. V Hradci se pyšní tradicí od roku 1994 a oproti měření v pobočkách velkých řetězců optik nabízí v segmentu péče o zrak možná vůbec to nejcennější – zkušenosti, čas a skutečně individuální přístup diplomovaných očních optiků a optometristů.
Vcházím do vyšetřovny a sympatická optometristka Martina Pilná mě usazuje do křesla vyšetřovací jednotky, která na jednom místě nabízí všechny přístroje potřebné pro vyšetření. Na stěně přede mnou se namísto obvyklé skleněné podsvícené tabule s písmenky nachází moderní LCD optotyp. Vyšetření začíná krátkým pohovorem, během kterého optometristka zjišťuje, pro jaký účel brýle či kontaktní čočky budu používat. „Je důležité zohlednit, zda brýle nosíte celý den, jen na řízení, při práci s počítačem, na čtení nebo třeba při hře na hudební nástroj, kdy potřebujete vidět na noty,“ zmiňuje Martina Pilná. Zároveň si ověřuje, zda netrpím onemocněním, které může ovlivnit hodnoty dioptrické korekce i v rámci jednoho dne. Důkladné měření zraku prý obvykle zabere 20 – 30 minut. Jako první přichází na řadu autorefraktometr – přístroj, který během pár vteřin změří dioptrické hodnoty vašich očí. Opřu si čelo a sleduji obrázek, který se rozostřuje a zaostřuje. Krátce na to vám z přístroje vyjede „účtenka“ s hodnotami. A jak jsem dopadla? Pravé oko -2,75 dioptrie, – 0,5 v cylindru, osa 177 a levé oko -3.0 dioptrie, -1.0 v cylindru a osa 1. „Tyto výsledky jsou pro nás pouze orientační, nikoliv konečné “ doplňuje optometristka. Tak schválně!
Nyní bych podle svých zkušeností čekala nasazení zkušebních „brýliček“, ve kterých mi bude optometristka postupně měnit dioptrická sklíčka. Tady se ale pracuje s automatickým foropterem ovládaným počítačem. Jen sedím a dívám se jako dalekohledem, namísto zdlouhavého vyměňování zkušebních sklíček stačí jedno kliknutí myší a okamžitě vidím rozdíl. Jako obvykle čtu nahlas písmena a odpovídám, co vidím či nevidím. Martina postupně přidává a ubírá dioptrie a já volím, zda je výsledný obraz lepší, stejný nebo horší. V okamžiku, kdy obvykle měření končí, přichází na řadu sada testů s různými geometrickými obrazci, některé v červenozelené barvě. „Pomocí těchto testů určujeme hodnotu cylindru a doladíme nejjemnější niance korekce,“ vysvětluje. To vše pro každé oko zvlášť. V závěrečném testu už se dívám oběma očima naráz a řešíme, jestli se mi s naměřenými dioptriemi dívá pohodlně. Cílem je,aby vidění bylo měkké a příjemné. Pokud jsem měla zatím pocit, že o trochu pitoreskní plastové brýličky budu tentokrát ochuzena, nyní přichází jejich chvíle. Zkušební brýle tu totiž také používají, na rozdíl od jiných pracovišť ale pouze na závěrečnou kontrolu naměřených dioptrií v pohybu. Ono je totiž něco jiného s brýlemi sedět, nebo se pohybovat. A jak jsem tedy dopadla po precizním měření? Pravé oko – 3,25 dioptrie – 0,75 v cylindru, osa 180 stupňů a levé oko – 3.25 dioptrie – 0,75 v cylindru a osa 175 stupňů. To je oproti hodnotám z automatického refraktoru docela skok… A hlavně velký rozdíl v komfortu vidění. Pokud nosíte brýle, nyní vás čeká ta vůbec nejpříjemnější část – výběr těch pravých právě pro vás. V Optice Styl vám pomohou s výběrem obrub i brýlových čoček se zohledněním naměřených hodnot a individuálních potřeb tak, aby vám slušely, poskytovaly maximální komfort vidění a byly příjemné na nošení. „Finální kompletaci brýlí včetně zábrusu a precizní centraci čoček si zajišťujeme sami přímo v naší optice,“ potvrzuje Martina Pilná.
Co z mého soukromého očního výletu plyne? Že koupit si brýle nebo čočky tzv. „podle oka“ se rozhodně nevyplácí a řešení zraku nepatří do lékárny ani do drogerie. Co vy na to? Nejlepší chvíle dopřát svým očím kvalitní péči je právě teď.
Autor: Michaela Mikysková
Foto: Ondřej Šlambora