21. 08. 2023

/

7 min. čtení

/

Quartier 28

21. 08. 2023

Fenomén D&G

Dolce & Gabbana, jedna z nejvýznamnějších značek v módním průmyslu. Italská perla, která se proslavila svými luxusními kolekcemi oblečení, kabelkami, doplňky a parfémy. V pravidelné rubrice Quartieru přiblížíme její historii a připomeneme nejslavnější vůně – D&G Pour Homme a D&G Pour Femme. Nechte se vtáhnout do světa luxusu.

Domenico Dolce a Stefano Gabbana jsou dva módní návrháři, kteří se společně stali legendou módního průmyslu. V roce 1985 založili značku D&G, která se stala symbolem italské módy. Jejich kreativní vize, neuvěřitelné schopnosti a neustálý tlak na inovace vedly k tomu, že jsou nejvýznamnějšími jmény v oblasti módní tvorby. D&G je globální značkou s desítkami obchodů po celém světě a její vliv ve světě módy je neopomenutelný.

ZRODILA SE IKONA STYLU

Tito dva umělci se poprvé setkali v roce 1980, kdy oba pracovali jako asistenti módního návrháře Giorgia Armaniho. O dva roky později se rozhodli společně založit módní značku a v roce 1985 prezentovali svou první kolekci v Miláně. Ta byla zaměřena na ženskou módu a byla inspirována tradiční italskou módní kulturou. Kolekce byla okamžitě populární a značka se začala rychle rozvíjet. V roce 1987 pak D&G představila svou první kolekci pro muže a v roce 1989 otevřela svůj první butik v Tokiu.

V devadesátých letech se D&G stala jednou z nejvlivnějších módních značek na světě. Zaměřila se na extravaganci a luxusní design, který byl inspirován italskou kulturou. V roce 1996 D&G otevřela butik v New Yorku a v roce 2003 se značka rozšířila do Asie otevřením butiku v Hongkongu. V roce 2005 se D&G stala první módní značkou, která vstoupila na burzu v Itálii.

D&G JAKO MÓDNÍ FENOMÉN

Jejich nevšední a originální kousky, které kombinovaly tradiční prvky s moderními trendy, zaujaly nejen módní kritiky, ale také zákazníky po celém světě. D&G byla průkopníkem v oblasti módních show, které byly více než jen předváděním kolekce. Tyto show byly spektakulární události, které propagovaly módní průmysl jako celek. D&G se soustředila na kvalitu a luxus, což se projevilo nejen v kvalitě materiálů, ale současně v precizním zpracování každého kusu.

D&G také spolupracovala s mnoha celebritami a umělci. V roce 1993 D&G navrhla kostýmy pro Madonnu na její turné „Girlie Show“. Značka také navrhla kostýmy pro mnoho filmů, včetně „Romeo a Julie“ z roku 1996 a „Sex ve městě“ z roku 2008.

NEJSLAVNĚJŠÍ PARFÉMY

V roce 1994 přišla značka s novinkou – parfémem D&G Pour Homme a D&G Pour Femme. Tyto parfémy se staly jedním z největších bestsellerů v historii. D&G Pour Homme byl uveden na trh v roce 1994 a je považován za klasiku moderních parfémů. Byl navržen pro sebevědomé a charismatické muže, kteří mají rádi svůj životní styl. Jeho složení je směsí citrusových, kořeněných a dřevitých vůní. Hlavní složky zahrnují bergamot, mandarinku, pomeranč, levanduli, šalvěj, anýz, tabák, mech, cedr a santalové dřevo. Výsledkem je vůně, která evokuje pocit elegance, svěžesti a zároveň mužnosti.

D&G Pour Femme byl uveden na trh o několik let později, v roce 1999. Tento parfém byl navržen pro sebevědomé a elegantní ženy, které si rády užívají život. Jeho složení je směsí ovocných, květinových a kořeněných vůní. Hlavní složky zahrnují mandarinku, broskve, maliny, jasmín, tuberózu, karafiát, vanilku a pižmo. Výsledkem je vůně, která evokuje pocit ženskosti, elegance a zároveň sebevědomí. Parfémy D&G se staly populárními po celém světě a staly se trvalou součástí módní řady.

NEJEN MÓDNÍ ZNAČKOU

D&G aktivně podporuje kulturní a umělecké projekty. V roce 2012 značka spolupracovala s Metropolitním muzeem umění v New Yorku na výstavě „Model as Muse: Embodying Fashion“, která představila módní ikony a modelky od čtyřicátých let až do současnosti. Věnuje se také charitativní činnosti – v roce 2013 spolupracovala s UNICEFem na projektu „Liberia Schools Project“, který pomáhal financovat vzdělávací programy pro děti v Libérii.

D&G je také aktivní v oblasti sociálních médií. Značka má silnou přítomnost na Instagramu a Facebooku, kde pravidelně sdílí fotografie a videa ze svých kampaní a módních přehlídek. D&G také spolupracuje s influencery a celebritami, což značce pomáhá získat nové zákazníky a udržet si svou pozici v módním průmyslu.

POŠPINĚNÉ JMÉNO

V posledních letech se však D&G dostala do kontroverze kvůli některým svým kampaním a výrokům zakladatelů Domenica Dolceho a Stefana Gabbany. V roce 2015 vyslovili názor, že děti narozené z umělého oplodnění jsou „chemické děti“ a že „rodina musí být tvořena mužem a ženou“. Tento výrok vyvolal velkou kritiku a mnoho celebrit se vzdalo spolupráce.

V roce 2018 pak D&G zrušila plánovanou módní přehlídku v Číně poté, co vznikla kontroverze kvůli reklamní kampani, ve které se čínský trh označil jako „špinavý“. Tento incident vedl k bojkotu značky v Číně a k velkému mezinárodnímu skandálu. Značka se později za tento incident omluvila, ale kritici stále upozorňují na to, že módní průmysl musí být citlivější k různým kulturám a národům.

ZPÁTKY NA VRCHOL

Nicméně, D&G se snaží tuto kontroverzi překonat a vrátit se na vrchol. V roce 2019 značka představila novou kolekci, která se zaměřovala na tradiční italskou módu a kulturu. Značka také spolupracuje s umělci a designéry, aby vytvořila nové a inovativní kolekce. D&G zároveň začala více dbát na udržitelnost a etickou výrobu, což je důležitý trend v módním průmyslu.

Dolce & Gabbana je módní fenomén, který se stále snaží udržet si svou pozici v módní branži. Značka je známá svým luxusem a kvalitou, ale také kontroverzními výroky svých zakladatelů. D&G však zůstává jednou z nejvlivnějších značek v módním průmyslu a díky svému jedinečnému stylu a inovativnímu designu má potenciál nadále ovlivňovat módní svět.

Autor: Helena Pondělíčková
Foto: archiv

Další články

sponzorováno