10. 01. 2024

/

7 min. čtení

/

Quartier

10. 01. 2024

I jeden cop může změnit život

Zakladatelé Nadačního fondu Daruj vlasy – Ondřej a Veronika Suchý od roku 2016 pomáhají ženám a dívkám, které vlivem nemoci přišly o své vlasy. Paruky, které přináší úsměvy do tváří žadatelkám, jsou symbolem solidarity a lidskosti. S každou darovanou parukou se otvírá nová kapitola v příběhu ženy, která získává zpět část své identity a sebevědomí.
Kde se vzala myšlenka založit Nadační fond Daruj vlasy?

OS: Nadační fond Daruj vlasy založili v roce 2016 manželé Ondřej a Veronika Suchý, kdy jsme jako majitelé prosperující firmy ProfiBeauty s.r.o. chtěli věnovat část svých financí na dobrou věc a pomoci lidem, kteří se ocitli v nelehké životní situaci. Vzhledem k oborové blízkosti naší společnosti a know how k výrobě paruk, jsme se rozhodli poskytovat tyto výrobky zdarma lidem, u nichž došlo ke ztrátě vlasů.

Pro koho především je tento projekt určen?

VS: Pomáháme dětem a ženám, které přišly o vlasy z důvodu vedlejších účinků léčby onkologického onemocnění, vlivem alopecie nebo v důsledku traumatické události, jako jsou popáleniny, autonehody, operace hlavy a podobně.

Jak si mohou zájemci o paruku zažádat?

OS: V rámci naší nadace mohou podat žádost o paruku prostřednictvím formuláře na našem webu www.darujvlasy.cz, osobně v našem partnerském salonu ProfiBeauty nebo poštou pomocí tištěné verze formuláře či dopisu.

Můžete popsat jeden konkrétní příběh, ve kterém nadační fond pomohl?

VS: Příběhů z předání paruk je za ty roky opravdu mnoho. K dnešnímu dni jich na našem webu najdete 230, což je neskutečné číslo, každá žadatelka je něčím specifická, každá má svůj osud. Některé jsou sdílnější, jiné si uchovávají soukromí. Zasáhne nás každý ten příběh, z poslední doby to byl třeba příběh žadatelky Magdy, která přišla o vlasy vlivem stresu, alopecie a komplikací spojených s covidem. Je to velmi silná žena, která se stará o krásnou holčičku vyžadující speciální péči, a bez vlasů by pro ni byl opravdu problém se s dcerou dostat více do společnosti, cítila, jako by měly zůstat úplně odříznuté.

Jaký je proces od darování vlasů až po vytvoření paruky pro pacienty?

OS: Po přijetí daru Nadačním fondem vlasy zaevidujeme a zpracujeme. To znamená, že copy změříme, zvážíme, případně umyjeme, vyčešeme a naceníme, náš partner je od Nadačního fondu vykoupí za tržní cenu. Poté rozdělí copy na výrobu darovaných paruk.

Kolik vlasů zpravidla potřebujete k vytvoření jedné paruky?

VS: Obvykle je k výrobě jedné paruky potřeba až 150 g vlasů. Většina lidí nemá tak hustý culík, aby bylo možné vytvořit paruku pouze z jejich vlasů, a část culíku se také vyčeše při procesu zpracování. Jednu paruku tedy může tvořit 3–5 culíků od našich dárců. Musí se tedy pečlivě vybírat, aby měly copy stejnou barvu, délku a strukturu vlasů, není tedy možné použít na výrobu paruky pouze cop jednoho dárce. Každý dárce, jehož vlasy splňují podmínky darování, najde své jméno na transparentním účtu nadace a ti, kteří darují v partnerském salonu, navíc získají certifikát. Jméno dárce je pak viditelné v příběhu po předání paruky konkrétní žadatelce.

Jaké jsou základní požadavky na vlasy, které lidé chtějí darovat?

OS: Vlasy přijímáme jakékoliv (barvené, nebarvené, kudrnaté, šedivé), jednou jedinou podmínkou je min. délka ustřiženého copu v průměru 40 cm (tj. bez ztenčených a poškozených konců), lépe tedy počítat 42–45 cm a více. Vlasy musí být pevně zagumičkované, umyté a čisté bez hnid a vší.

Jaké jsou reakce lidí, kteří obdrží paruku díky vašemu programu?

VS: Vždy je to u našich žadatelek hlavně velká úleva, euforie a samozřejmě i vděk. Z dlouhodobého hlediska jim nová paruka dodává novou energii a psychickou sílu dál se potýkat se svým trápením. Je to pro ně cesta, jak se znovu cítit žensky a alespoň trochu normálně v těžké situaci. Pocit komfortu z nových vlasů pro ně může být osvobozující.

Co byste chtěli vzkázat lidem, kteří uvažují o darování svých vlasů?

OS: Darování vlasů je skvělý čin a druh pomoci, které s sebou dál nese velký odkaz a má dosah. Každého dárce, který se odhodlá pomoct, si velmi vážíme a děkujeme, že to pro nás děláte. Někdy je pro okolí těžké si uvědomit, že i pro dárce může být taková proměna opravdu náročná a není to pro každého. Je dobré si promyslet, jaká je ta motivace za darováním vlasů a zda se na to vnitřně opravdu cítíte. V neposlední řadě se prosím nezlobte, pokud třeba vaše vlásky v daný okamžik nemohou pomoct tak, jak jste očekávali. I tak si vážíme vaší podpory a ještě jednou děkujeme!

Jak můžou lidé přispět k vaší činnosti kromě darování vlasů?

VS: V současnosti se fond potýká s vyššími náklady, které v tuto chvíli pokrývá hlavní partner nadačního fondu společnost ProfiBeauty, je to například zvýšené náklady na energie, prostory pro sklad, kancelářské prostory, pracovní síla, letáky, tiskoviny, certifikáty apod. Největší pomoc pro naší organizaci je nyní zejména ta finanční, která zajistí fungování celého fondu hladce a bez problému. Finanční pomoc zajistí i větší množství předaných paruk. Pokud bude dostatek dárců třeba i drobné finanční podpory fondu, naskýtá se šance, že na paruky nebudou tak dlouhé čekací doby jako doposud. Finanční dary, jsou evidovány opět na našem transparentním účtu.

Spolupracujete s nemocnicemi, onkologickými centry nebo dalšími organizacemi?

OS: Spolupracujeme s partnerskými salony, kterými se mohou stát kadeřnictví, holičství a barbershopy po celé ČR a na Slovensku. Pomáhají nám získávat další vlásky od nových dárců. Jejich seznam je k dispozici na našem webu a s ním také formulář, jehož vyplněním se může každý kadeřník stát naším partnerem. Partnerský salon NF poskytuje našim dárcům střih ZDARMA nad 40 cm průměrné délky (střih okolo 40 cm), zajištění dárcovské smlouvy, odeslání copu s dárcovskou smlouvu na adresu NF Daruj vlasy, poskytnutí informací pro dárce.

Helena Pondělíčková
foto: archiv

Další články

sponzorováno