08. 01. 2024

/

7 min. čtení

/

Quartier

08. 01. 2024

Na lyže

Patříte k milovníkům zimních sportů? Pak jste na správné stránce. I my v redakci sem tam zatoužíme po adrenalinu, a proto jsme si pro vás připravili osm tipů, kam v Evropě za nejlepší lyžovačkou . Tak balte kufry, bude to jízda – sněhová.

FREERIDE VE FRANCII

S více než 300 km sjezdovek patří Val d‘Isère k nejrozsáhlejším lyžařským areálům na světě. Od černých pro zkušené lyžaře po modré tratě pro začátečníky, je zde opravdu vše. Oblast je známá především svými obtížnými sjezdovkami a skvělými podmínkami pro freeride, což láká hlavně milovníky adrenalinu. Pokud považujete sjezdovky ve Val d‘Isère za příliš náročné nebo hledáte méně frekventované středisko, sousední Tignes je skvělou volbou. S množstvím modrých a červených sjezdovek je ideální pro středně pokročilé lyžaře a rodiny. Navíc, díky propojení obou středisek můžete využít širokou nabídku sjezdovek v celém areálu Espace Killy.

RAKOUSKO JE VÝZVA

S kombinací náročných sjezdovek a živého nočního života je St. Anton ideální pro ty, kteří hledají kombinaci sportovního dobrodružství a společenské zábavy. Najdete zde strmé kopce, hluboký prašan a technicky náročný terén. Ideální prostředí pro vyznavače výzev. Po dlouhém dni na svazích můžete navštívit hned několik místních barů a klubů jako MooserWirt a Krazy Kanguruh, které jsou legendární a nabízejí nezapomenutelné večery plné hudby, tance a zábavy. Patří také mezi nejstarší lyžařská střediska v Evropě a může se pochlubit bohatou historií, která sahá až do počátků 20. století. Je považován za kolébku alpského lyžování a je domovem pro mnoho olympijských šampionů a světových rekordmanů.

CELEBRITY MÍŘÍ DO ŠVÝCARSKA

Jeden z hlavních důvodů, proč navštívit Verbier, jsou nádherné výhledy na Alpy. Ať už jste na vrcholu sjezdovky nebo si vychutnáváte teplý nápoj v jedné z místních kaváren, pohled na malebné vrcholky hor je dechberoucí. Díky svému luxusnímu charakteru je Verbier oblíbeným místem mezi celebritami a světovými elitami. Není neobvyklé narazit zde na známé tváře z filmového plátna či hudební scény, což dodává středisku další rozměr exkluzivity. Nabízí také širokou škálu sjezdovek vhodných pro všechny úrovně dovedností, ale je zvlášť populární mezi pokročilými lyžaři a snowboardisty. S výškou přes 3 300 metrů nabízí Mont Fort nádherné výhledy a výzvy pro zkušené lyžaře. Prašan, strmé svahy a technické pasáže dělají z tohoto místa ideální destinaci pro freeridery.

ITÁLIE PRO VŠECHNY

Co dělá La Thuile obzvláště atraktivním pro rodiny, je jeho široká nabídka sjezdovek vhodných pro začátečníky a mírně pokročilé lyžaře. Instruktoři z místní lyžařské školy jsou známí svou přátelskostí a odborností. Jedním z hlavních lákadel La Thuile je jeho propojení s francouzským střediskem La Rosière. Díky tomu mohou lyžaři snadno přejet hranice a vychutnat si sjezdovky v obou zemích. La Thuile, s jeho tradičními alpskými chatami a nádhernými výhledy, je přesně tím, co si představujete pod klidnou horskou vesnicí. Ulicemi se nese vůně čerstvě pečeného chleba a místní obchůdky nabízí tradiční italské speciality.

NEKONEČNÁ SEZÓNA VE ŠPANĚLSKU

Díky své poloze a vysokým horám nabízí Sierra Nevada stabilní sněhové podmínky až do května. To znamená, že zatímco jinde v Evropě už končí lyžařská sezóna, zde se stále můžete sklouznout po svazích obklopeni jarním sluncem. Je jedním z mála středisek, které nabízí možnost večerního lyžování. Nachází se také nedaleko Granady, města známého svým nádherným Alhambra palácem. Až vás celodenní lyžování unaví, prozkoumejte jeho úzké uličky a vychutnejte si autentickou španělskou kuchyni v jedné z místních hospůdek.

POLÁRNÍ ZÁŘE VE FINSKU

Díky své poloze má Levi během zimy období, kdy slunce vůbec nevychází. I když to může znít trochu depresivně, je to ve skutečnosti kouzelný čas. Osvětlené sjezdovky, svit měsíce odrážející se od sněhových krystalů a obloha plná hvězd vytvářejí kouzelnou atmosféru, kterou jinde jen tak nenajdete. Levi se nachází hluboko za polárním kruhem, což znamená, že během zimních měsíců tu můžete spatřit polární záři. Zelené, fialové a růžové světlo na obloze je zážitkem, který stojí za to vidět alespoň jednou za život. A věřte tomu, nebo ne, Laponsko je domovem skutečného Santa Clause a v prosinci máte možnost se s ním setkat! Návštěva jeho vesničky rozzáří oči dětem i dospělým.

DOSTUPNÉ POLSKO

V porovnání s mnoha dalšími evropskými lyžařskými destinacemi nabízí Zakopané skvělý poměr cena/výkon. Zde můžete vychutnat prvotřídní lyžařský zážitek bez toho, abyste museli vyprázdnit svou peněženku. Až se vyřádíte na sjezdovkách, je tu spousta možností, jak si užít večer. Místní hospody a bary nabízejí hřejivé nápoje, živou hudbu a autentickou polskou atmosféru. Zakopané je známé svou tradiční architekturou a kulturou. Při procházce městem narazíte na dřevěné chaty s typickými střešními konstrukcemi, které připomínají bohatou historii a tradici regionu.

SOUSEDNÍ SLOVENSKO

Ať už jste začátečník, středně pokročilý nebo expert, v Jasné najdete to, co hledáte. Středisko má více než 50 km sjezdovek, což z něj činí ideální destinaci pro skupiny s různými lyžařskými schopnostmi. Samozřejmostí jsou moderními vleky, snowparky, a dokonce i noční lyžování. K dispozici jsou také lyžařské školy a půjčovny vybavení. Po náročném dni na svazích můžete obnovit svou energii a relaxovat v blízkých tatranských lázních. Nabízí širokou škálu wellness a spa procedur, včetně saun, vířivek a masáží.

Helena Pondělíčková
foto: archiv

Další články

sponzorováno