13. 07. 2023

/

5 min. čtení

/

Quartier 28

13. 07. 2023

Pozvání do divokého srdce Afriky

Nahlédněte do světa, kde se divoká příroda setkává s civilizací České republiky. Přemysl Rabas, ředitel a předseda představenstva Safari Parku Dvůr Králové nad Labem, nás provedl novinkami: od nové expozice inspirované pobřežím Namibie přes letní atrakce pro rodiny až po plány na rozšíření ubytovacích kapacit. Odhalil také fascinující detaily o záchranných misích parku pro ohrožené nosorožce a podělil se o své vize pro budoucnost královédvorské ZOO.
Připravili jste pro návštěvníky novou expozici. Na co se můžou těšit?

Říkáme tomu West Cape, tedy západ Kapska, což je těsně pod Namibií. Záměr byl ukázat především zvířata vázaná na vodu, nejen řeky a jezera, ale i moře. Máme tam tři velké voliéry s mnoha druhy vodních a mokřadních ptáků.  Z toho jsou dvě průchozí. Dále tučňáky zabydlené v přístavním městečku a také hyeny jako predátory, kteří si někdy jídelníček lachtanem či tučňákem zpestří. Doplněno je to výběhem kopytníků a stylovou architekturou ubikací a občerstvení. Kopeček v centrální části je upraven jako vinice, které jsou pro oblast typické.

Na co byste nalákal rodiny s dětmi v letních měsících, co by měly vidět?

Doporučuji navštívit Africké safari Josefa Vágnera a Lví safari, kde návštěvníci spatří ve volné přírodě žijící stovky druhů afrických zvířat jako např. stáda pakoní, zeber, afrického skotu watusi, stáda antilop losích, buvolů pralesních, lvy berberské, žirafy a mnoho dalších.

Návštěvníci si mohou okruh dlouhý 5,5 km tradičně projet Safaribusy, Afrika trucky nebo vlastním vozem. K dispozici jsou také hybridní vozy. Zajímavé informace o zvířatech na safari lidé zjistí od našich odborných průvodců nebo také i díky aplikaci Mobilní safari. V létě návštěvníky obzvláště lákají krásné večerní projížďky na safari. Poslední týden v červenci zveme již tradičně na Africké dny. Po celé léto si u nás mohou milovníci Afriky vybírat z bohaté nabídky komentovaných setkání u zvířat, která v letošním roce poprvé doplní setkání u tučňáků brýlových ve zbrusu nové expozici West Cape.

Velký zájem je o ubytování v Safari Parku. Hlavně v letních měsících bývá často velmi rychle vybookováno. Chystáte rozšíření jeho kapacit?

Zájem je opravdu veliký. V minulých letech jsme opakovaně kapacitu navyšovali a stejně je to málo. Zvažujeme tak další lokality v areálu, kde by se dalo ubytování umístit.

Pravidelně se podílíte na záchraně živočichů, například nosorožce vracíte zpět do Afriky. Jak tento proces probíhá?

Návrat nosorožců do Afriky je mimořádně úspěšný. Na jaře nás navštívili kolegové z tanzanského národního parku Mkomazi, kam jsme nosorožce z našeho chovu odvezli opakovaně. Mláďat se jim tam narodilo už kolem deseti, což je číslo, v něž jsme při transportu ani nedoufali. Dobře se daří i nosorožcům převezeným do národního parku Akagera ve Rwandě. Velmi mě těší i postup v záchraně nosorožců bílých severních, což jsou zřejmě nejohroženější savci současnosti. V jejich případě by prostý návrat do volné přírody nestačil, musíme jim pomoci vývojem nových metod asistované reprodukce. Týmu, který je koordinován Safari Parkem Dvůr Králové, se jako prvnímu na světě podařilo v laboratoři vytvořit tzv. primordiální zárodečné buňky nosorožců. Zní to velmi odborně, poselství tohoto úspěchu je ale obecně srozumitelné: umožní nám v laboratoři kompletně vytvářet embrya nosorožců, díky nimž se znovu dočkáme nových mláďat těchto mimořádně vzácných zvířat.

Jaké jsou vaše další plány a vize pro rozvoj Safari Parku do budoucna?

Ve spolupráci s firmou Safari Gastro se nám podařilo vyřešit kvalitní stravování. Tlačí nás nedostatek parkovacích míst a také již zmíněný velký zájem o ubytování v areálu, který nedokážeme uspokojit. Náš hlavní zájem je ovšem zlepšovat podmínky pro chov zvířat stejně jako zatraktivňovat areál pro návštěvníky. Jsou to vlastně spojené nádoby. Když se bude dařit zvířatům a návštěvníci budou odcházet spokojeni, tak můžeme víc dělat i pro zvířata v přírodě. Tedy více se věnovat záchranným projektům. V nejbližší době bychom rádi zvětšili trasu safari, dali mnohem větší prostor buvolům, jejichž současné ubytování je naše velká bolest, některým dalším kopytníkům a hlavně také nosorožcům. Má-li být náš projekt úspěšný, tak potřebujeme pro zvířata kvalitní prostředí a samozřejmě dost návštěvníků.

Autor: Helena Pondělíčková
Foto: archiv

Další články

sponzorováno