26. 10. 2023

/

4 min. čtení

/

Quartier

26. 10. 2023

Investice do národního pokladu

Láska k umění a touha investovat si asi nikdy nebyly blíž. Nejkomplexnější sbírka děl secesního umělce Alfonse Muchy je nyní ve vlastnictví investiční platformy Portu Gallery. Tato sbírka, kterou původně založil Ivan Lendl a ještě do nedávna patřila soukromému sběrateli Richardu Fuxovi, je v současnosti odhadována na sumu mezi 250 až 300 miliony korun.

Pokud jste vždy snili o tom, že vlastníte kousek dějin umění, je to vaše šance. Portu Gallery otevírá dveře všem zájemcům a nabízí jedinečnou příležitost podílet se na investici do této sbírky 422 artefaktů Alfonse Muchy. Co je ještě lepší, investovat můžete již od jedné koruny! Možnost investovat startuje 28. října a bude trvat celý měsíc nebo i méně, pokud se celá sbírka proinvestuje.

„Myšlenka toho, že sbírka může být vlastněna širokou veřejností, mě zaujala natolik, že jsem se rozhodl vstoupit do jednání o prodeji. Přesvědčily mě i plány Portu Gallery na další rozšiřování a zhodnocování sbírky a jsem také rád, že noví majitelé chtějí pokračovat v realizaci výstav pro veřejnost napříč kontinenty,“ říká o svém rozhodnutí předchozí vlastník sbírky Richard Fuxa.

„Očekáváme velký zájem ze strany veřejnosti a už nyní evidujeme stovky nových registrací denně. Celkově máme více než 220 tisíc registrovaných uživatelů a předpokládáme, že řada z nich si koupí podíl i v této unikátní sbírce. Průměrná investice je na Portu Gallery necelých 10 tisíc korun,“ říká marketingový manager Portu Ondřej Karanský. 

Tato sbírka, založená českým tenisovým šampionem Ivanem Lendlem, procestovala svět a potěšila oko neskutečných 750 tisíců lidí. Její výjimečnost ještě více umocňuje nejen jméno zakladatele, ale také odborné dozorování renomovaných kurátorů Jacka Rennerta a Karla Srpa.

Portu Gallery, patřící do investiční skupiny WOOD & Company, věří v investiční potenciál Muchových děl a plánuje organizovat výstavy, které zvyšují hodnotu sbírky a šíří Muchovo dědictví na mezinárodní úrovni. Věří, že tento projekt bude nejen kulturní, ale i investiční úspěch.

Zájem ze strany zahraničních subjektů o realizaci výstav máme a s některými jsme již zahájili jednání. Zároveň se chceme v budoucnu pokusit získat do Portu Gallery i další Muchova díla, a to nejen ta umělecká, ale i další artefakty jako návrhy bankovek nebo známek,“ vysvětluje ředitel Portu Gallery Martin Jaroš.

Aktuálně je část Muchovy sbírky vystavena v Obecním domě na výstavě, která potrvá do 8. března 2024. Zbývající část je uložena v depozitáři. Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak se můžete stát součástí této ojedinělé investice, navštivte platformu Portu Gallery nebo mujmucha.cz.

UMĚNÍ JAKO INVESTICE

Současný trh s uměním dosahuje objemu téměř 68 miliard dolarů. A tato oblast je na vzestupu. Statistiky ukazují, že investice do umění se v poslední dekádě zvýšily o 109 %. A pro milovníky digitálního investování? I on-line prodej umění zažívá boom. Pouze v aukční síni Sotheby’s vzrostly online prodeje o 440 % v porovnání s rokem 2019. Takže pokud hledáte něco, co potěší vaše oko i peněženku, může být umění přesně to pravé.

Helena Pondělíčková
foto: archiv

Další články

sponzorováno