16. 07. 2024

/

5 min. čtení

/

Quartier

16. 07. 2024

Inteligentní zahrady – nejen technologie

Současné technologie jsou součástí našeho každodenního života, a to nejenom uvnitř našich domovů, ale i venku, v prostoru kolem. Díky chytrým pomocníkům získáváme více času na rodinu, odpočinek, zkrátka na to, co nás baví. „Inteligentní zahrada nejsou jen robotické sekačky, jde o „holistickou medicínuv krajinářské architektuře a zahradním designu, říká krajinářský architekt a urbanista Tomáš Jiránek z New Visit.

Jak byste popsal koncept inteligentní zahrady?

Trend doby mít vše inteligentní nemůže zůstat pouze u technologického pojetí. Náš přístup je komplexní. Jde nejen o zjednodušení péče a úsporu času.  Technologií ale biologickou matérii, kterou zahrada stále je, nepřelstíme. Zahrada je živý organismus, který se v čase dynamicky vyvíjí a mění. Inteligentní zahrada je kombinace znalostí, přirozenosti a oněch chytrých technologií. Podobně jako celostní medicína, která spojuje tělo a duši, i my vidíme zahradu jako síť vztahů. Dům bez zahrady, sídliště bez parku nikdy domov nevytvoří. Domov je vztah s místem. S lidmi. Spojení technologických procesů a relaxace. Nezastavitelná automatizace, jako je například robotické sekání trávy, které má navíc i další pozitivní přínosy pro půdu i vegetaci, nám dává více času pro prožití zahrady a odpočinek. Nadto v tichu, které nám technologie nabízí. Tento přístup musí začít už ve fázi návrhu, kde klademe důraz na udržitelný design. Trend automatizace a inteligentního zacházení se týká nejen soukromých zahrad, ale i veřejných parků a městských prostor. Proto je součástí také úsporné svícení nebo zavlažovaní. Chytrá zahrada coby komplement k chytré domácnosti, chytrému městu. Například použití robotických sekaček v Centrálním lázeňském parku v Poděbradech umožňuje tichou údržbu města, která tak neobtěžuje ani pacienty, ani rezidenty. To je fajn, ne?

V čem se liší návrh inteligentní zahrady od té tradiční?

Zpravidla musí umět pojmout zmíněné technologie. Architektonický koncept a detail, avšak nesmí plakat nadmírou technologické závislosti. Pořád hrají hlavní roli rostliny, terén, voda. A lidé nebo pes. To je stejné, jako když stavíte dům. Inteligentní přístup skutečně začíná už u projektování. I odpad z listí je součást inteligentního přístupu. Místo jeho shrabávání ho můžeme ponechat v keřích jako součást designu zahrady. K inteligentní zahradě patří i hnojení správnými hnojivy a prvky pro život rostlin nezbytnými. Robotické sekání, používání elektrických strojů v zahradě, světelná scéna, aniž by se jednalo o světelný smog, a mnoho dalších vrstev. To znamená, že zahrada má být dobře navržena. Tlak na znalost všech vrstev stavby je veliký. Stále se vzděláváme.

Zahradničení je spojené s relaxací, neokrademe se tedy o tu radost z práce?

Naopak. Inteligentní technologie nám dovolují získat čas na obyčejné věci, které jsme opustili. Přivonět, utrhnout, přivázat, ostříhat, zasadit, sklidit, prostě se dotknout. O to přece jde. Technologie nám dodává čas na zážitky, které k lidem patří a neopustí je. Lidé je stále více vyhledávají. Zajímavé, že? Hledáme tradice pod svícnem úprku dopředu. Pořád je pro člověka přirozené hledat odpočinek dotekem s krajinou, rostlinou, přírodou. Takže inteligentní zahrada je inteligentní tehdy, když je harmonická a zdravá. Zkrátka radost z práce může být i duševní hygienou. Ale na takovou práci potřebuji mít správnou míru bezstarostného klidu. A to je inteligentní koncepce zahrady či bydlení.

Jaké rady byste dal někomu, kdo chce začít integrovat inteligentní technologie do své zahrady, ale neví jak?

Doporučil bych začít konzultací s krajinářským architektem, který vám pomůže zmíněné prvky správně poskládat do prostoru. Nejde jen o úsporu času díky technologii, ale o to, jak může zlepšit celkovou kvalitu vašeho života a prostředí. Architekt vám může navrhnout, jak technologie začlenit, aby byly ve shodě s celkovým designem a funkcí zahrady. Při plánování je důležité zaměřit se nejen na samotná zařízení, ale přemýšlet o tom, jaké další přínosy a efekty může jejich použití přinést. Architektonický přístup může zahrnovat redesign nejen prostoru, ale možná i vašeho nahlížení na život se zahradou.

Helena Karanská
foto: archiv New Visit

Další články

sponzorováno