20. 10. 2023

/

8 min. čtení

/

Quartier

20. 10. 2023

Nastavený čas

Když se evropský kontinent zahalí do podzimního pláště, mnozí z nás začnou s nostalgií vzpomínat na léto. Je čas změnit perspektivu a objevit koutek světa, kde podzim přichází s teplem a nekonečným sluncem. Vítejte na Kanárských ostrovech!

Kanárské ostrovy, perla Atlantského oceánu, jsou místem, kde naleznete kombinaci exotické přírody, malebných pláží a fascinující historie. Vulkanické erupce, které tvarovaly ostrovy, zanechaly krajinu plnou impozantních hor, černých písečných pláží a záhadných lávových tunelů. Jedná se o souostroví sedmi hlavních ostrovů – Tenerife, Gran Canaria, Lanzarote, Fuerteventura, La Palma, La Gomera, El Hierro – a několika menších ostrůvků. Pojďme si představit ty nejnavštěvovanější.

Tenerife: Ostrov věčného jara

Největší z Kanárských ostrovů je místem kontrastů, které z něj dělají ráj na zemi pro návštěvníky z celého světa. Tento ostrov nabízí vše od vznešených hor až po zářivě modré oceánské pláže, což z něj dělá ideální destinaci pro všechny typy dovolených. V jeho srdci se tyčí sopka Teide, která je nejen nejvyšším bodem ostrova, ale i celého Španělska. Národní park Teide je obklopen lunární krajinou, která svádí k pěším túrám nebo jízdě lanovkou až k vrcholu. Město La Laguna, bývalé hlavní město Tenerife, je dnes zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Jeho historické centrum je plné koloniální architektury, úzkých uliček a barevných domů. Santa Cruz de Tenerife, současné hlavní město, je živoucím městem plným kultury, obchodů a festivalů – zejména světoznámého karnevalu. Anaga je horský masív na severovýchodě Tenerife a je rájem pro milovníky trekkingu. Svébytné lesy, nekonečné výhledy na oceán a starobylé vesnice vytvářejí atmosféru, do které se snadno zamilujete. Tenerife nabízí různorodé pláže od zlatého písku v oblastech jako Las Teresitas až po černé vulkanické pláže v Playa de la Arena. Pro milovníky vodních sportů je El Médano skvělým místem pro windsurfing a kitesurfing. Mimo turistické oblasti můžete navštívit tradiční vesnice, jako je Masca, která je ukrytá v hlubokých údolích a nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu.

Gran Canaria: Kontinent v miniatuře

Představte si místo, kde se písečné duny mísí s horskými lesy a malebnými vesnicemi. Místo, kde se můžete procházet po historických uličkách a během pár hodin ležet na zlaté pláži. Vítejte na Gran Canaria, jednom z nejrozmanitějších a nejkrásnějších ostrovů v Atlantiku. Jednou z nejikoničtějších atrakcí jsou obrovské duny v Maspalomas, které se rozprostírají na několik kilometrů. Vypadá to, jako byste byli uprostřed Sahary, a přitom jste jen kousek od moře. Tyto duny nejsou jen vizuálně ohromující, ale také chráněné jako přírodní rezervace. Hlavní město ostrova, Las Palmas de Gran Canaria, je mixem kultury, historie a moderního života. Historická čtvrť Vegueta je domovem pro katedrálu Santa Ana a mnoho koloniálních budov, zatímco moderní části města nabízejí skvělé nákupy a gastronomii. Střed ostrova je zcela odlišný od pobřežních oblastí. Zde naleznete horské masívy, hluboká údolí a nádherné lesy, jako je les Tamadaba, domov endemických druhů rostlin a zvířat. Roque Nublo, impozantní skalní útvar v srdci ostrova, je nejen populárním místem pro pěší turistiku, ale také symbolem Gran Canaria. Z vrcholu máte panoramatický výhled na celý ostrov a při dobrém počasí i na sousední ostrovy. Navštívit Gran Canaria a vynechat malebné vesnice jako Tejeda nebo Teror by byla škoda. Tyto vesnice vám nabídnou pohled do tradičního kanárského života, kde čas jako by zpomalil.

Lanzarote: Umění a příroda v harmonii

Lanzarote, s jeho ohromujícími sopečnými krajinami je jako jiná planeta. Ovšem nečekejte pouze nehostinnou pustinu – tento ostrov nabízí bohatou paletu kulturních zážitků, historických památek a překrásných pláží, vše v harmonii s přírodou. Možná nejvýznamnější atrakcí Lanzarote je Národní park Timanfaya. Toto sopečné území je živým svědectvím o posledních vulkanických erupcích, které proběhly v 18. a 19. století. „Montañas del Fuego“ (Hory ohně) nabízejí úžasné panoramatické výhledy. Lanzarote by nebylo tím, čím je dnes, bez vizionářského umění a architektury Césara Manrique. Jeho domy, sochy a návrhy jsou rozesety po celém ostrově, včetně jeho domova v Taro de Tahiche, který je nyní muzeem. Na jižním cípu Lanzarote najdete Playas de Papagayo, řadu malebných zátok s křišťálově čistou vodou. Tyto pláže jsou ideální pro odpočinek, šnorchlování a obdivování podmořského světa. Díky svým unikátním podmínkám – vulkanickým půdám a konstantním větrům – produkuje Lanzarote výjimečná vína. Navštivte vinařství La Geria a ochutnejte místní Malvasia. Teguise, jedno z nejstarších měst na ostrově, nabízí bohatou historii, tradiční architekturu a týdenní trhy. Arrecife, hlavní město, je ideálním místem pro nákupy, kulturní zážitky a procházky po jeho malebném přístavu.

Fuerteventura: Větrné pískoviště s duší

Poněkud ve stínu svých známějších sousedů, Fuerteventura se může pochlubit některými z nejkrásnějších pláží Kanárských ostrovů a podmanivou, skoro měsíční krajinou. Je to místo, kde se čas zdá být pozastaven a kde silné větry šeptají příběhy dávných dobyvatelů. Fuerteventura je rájem pro milovníky pláží. Na severu, v oblasti Corralejo, se rozprostírají rozsáhlé duny, zatímco na jihu, v oblasti Jandía, najdete dlouhé pláže s jemným bílým pískem a tyrkysově modrým mořem. Jako první hlavní město ostrova Betancuria je svědkem bohaté historie Fuerteventury. Navštivte místní muzea, krásný kostel a procházejte se úzkými, malebnými uličkami. Díky svým konstantním větrům je Fuerteventura oblíbenou destinací pro windsurfing a kitesurfing. Každý rok se zde konají mezinárodní soutěže, přitahující sportovce z celého světa. Lobos, malý ostrov severně od Fuerteventury, je ideálním místem pro pěší turistiku, potápění a šnorchlování. Křišťálově čistá voda a bohatý podmořský život vás okouzlí. Navštivte vesnice jako Pájara nebo Antigua a objevte autentickou atmosféru Fuerteventury.

Kde se ubytovat a co jíst

Pokud hledáte luxus, mnoho ostrovů, zejména Tenerife a Gran Canaria, nabízí luxusní resorty s plným servisem, golfovými hřišti a wellness centry. Například oblast Costa Adeje na Tenerife se pyšní svými pětihvězdičkovými hotely. Pro ty, kteří touží po větší intimitě, La Laguna na Tenerife hostí nádherné butikové hotely. Pokud cestujete s rodinou nebo ve větší skupině, Fuerteventura a Lanzarote nabízí apartmány a vily, které kombinují soukromí domova s luxusem dovolenkového bydlení. A co by to bylo za dovolenou bez ochutnávky místních lahůdek? Kanárská kuchyně je směsicí španělských, afrických a latinskoamerických vlivů. Hlavní pokrmy, které byste si rozhodně neměli nechat ujít, zahrnují papas arrugadas, malé brambory vařené v slané vodě, servírované s pikantní omáčkou mojo, a sancocho canario, rybu vařenou s bramborami. Pro ty s chuťovkou na sladké je tu bienmesabe, bohatá pasta z mletých mandlí. A samozřejmě, návštěva Kanárských ostrovů by nebyla úplná bez ochutnávky místních vín, zejména bílého vína z odrůdy Malvasia.

Autor: Helena Pondělíčková
Foto: archiv

Další články

sponzorováno