17. 05. 2023

/

5 min. čtení

/

Quartier 27

17. 05. 2023

Z olympionika byznysmenem

Dřív sbíral medaile v bazénu, dnes pomyslně brázdí bouřlivé investiční vody. A daří se mu. Šestatřicetiletý bývalý plavec, olympionik z Pekingu a rodilý Pardubák Jiří Jedlička založil v roce 2020 investiční skupinu STGCZ a hledá co nejefektivnější cesty, jak zhodnotit finance. „Snažím se být ve všem, co dělám, maximálně efektivní,“ říká v rozhovoru.
Jak se z vrcholového sportovce, olympionika stane byznysmen?

Vidíte, tuhle otázku jsem si vlastně nikdy nepoložil. Ale myslím si, že v zásadě to byl přirozený vývoj. Jsem typ člověka, jenž nad činnostmi, ze kterých by měl být dlouhodobý užitek, přemýšlí tak, aby z minima vytěžil maximum. Hledám cesty, které umožňují velkou efektivitu. To se promítalo už do sportu, protože tehdejší podmínky pro něj nebyly dokonalé a záleželo na každém detailu. Když jsem s plaváním skončil, šel jsem na to stejnou optikou a hledal ty nejefektivnější cesty, jak se živit dál. Mohl jsem se nechat zaměstnat a nějakou dobu přemýšlet, co dál, ale hádejte – to jsem nevyhodnotil jako dostatečně efektivní. (smích)

Když jste tedy v roce 2010 ukončil profesionální kariéru, kam vedly vaše další kroky?

Už pár let předtím jsem měl možnost pobývat nějaký čas v Austrálii a to mě hodně ovlivnilo. Když jsem pak v Čechách odplaval své poslední závody, vrátil jsem se a nakonec tam strávil skoro rok. Původní vize byla studovat a pracovat, ale nedalo mi to a ještě jsem se na chvíli vrhnul do bazénu. Trénoval jsem se skupinou olypijských medailistů a v tu dobu pochopil, že vrcholový sport už opravdu nebude moje cesta.
Tak daleko jste se od plavání ale nakonec nevzdálil, protože jste posléze založil síť plaveckých škol a rozjel prodej sportovního vybavení.
To je sice pravda, ale zpětně musím říct, že to do celkové skládačky perfektně zapadalo. V momentě, kdy jsem začal budovat byznys ve sportovních službách, musel jsem být od začátku opravdu velmi efektivní, abych dosáhl konkurenceschopnosti. Bylo třeba hlídat maximální kvalitu, veškeré náklady, lidské zdroje a vše s tím související. Jak jsem se postupně učil ekonomiku provozu a další věci, začaly s tím přirozeně souviset finance jako takové. Věřím, že když to, co děláte, děláte dobře, je jen otázkou času, než vám to začne generovat zajímavé peníze. Pak máte na výběr: necháte je rozkutálet, ležet nebo s nimi naložíte efektivně. Zároveň ale platí, že se musíte spálit, abyste se dokázala posunout dál. Kdo se bojí prodělat peníze, tak je zákonitě nikdy nemůže vydělat.

Teď tak trochu vyprávíte svůj vlastní příběh, že?

Vím, o čem mluvím. (smích) Můj prvotní byznys začal jednoho dne generovat zajímavé výsledky. Měl jsem tedy nějaké peníze navíc a tou dobou neviděl smysluplné reinvestice v oboru. A tak jsem přirozeně řešil, co s tím. Mohl jsem si s nadsázkou řečeno koupit „placaté auto“ a za pár let splatit hypotéku, ale ta představa mě nenaplňovala. Věděl jsem, že chci podnikat, a v té době mě nadchl obor tzv. zdravého životního stylu. Byly mi blízké firmy a organizace, které dětem nebo dospělým zlepšují po psychické či fyzické stránce život. Konkrétně to byl výrobce prémiového cyklooblečení a výrobce jedinečných nutričních past. Zkrátka jsem v určitých projektech cítil potenciál, věděl jsem, že se do toho chci pustit naplno, ale chyběla mi zastřešující firma. A tak jsem založil skupinu STGCZ.

V čem tedy tkví vaše jedinečnost na trhu? Co vás odlišuje od konkurence?

Dokážeme při nízkých nákladech generovat velkou výkonnost a zajímavý zisk. V malém kolektivu lidí, často extrémních profíků, ke kterým by se člověk sám jen těžko dostával a dokázal je platit, tvoříme hodně zajímavé věci.

Jak je možné s vámi navázat spolupráci?

Skupina stojí na třech pilířích. Prvním je private equity neboli soukromý kapitál, to znamená investice do firem, které nejsou veřejně obchodované na burze. V současnosti v tomto segmentu držíme jednu investici, ale do budoucna máme v plánu zaměřit se na něj podstatně více. Právě zde leží ohromný potenciál. Druhým pilířem je aktivní správa akciového portfolia – tedy podíly ve firmách, které jsou veřejně obchodovatelné na burze. Třetím pilířem jsou potom nemovitosti. V každém z nich funguje spolupráce trochu jinak. Co do času nebo objemu financí. Není problém spolupracovat na delší bázi a je to i cesta, kterou chceme jít. Budujeme stabilitu a ta se dá vytvořit jen a pouze dlouhodobostí. Takže ideálně navštivte naše webové stránky www.stgcz.cz

Autor: Michaela Mikysková
Foto: Ondřej Šlambora

Další články

sponzorováno