01. 09. 2023

/

8 min. čtení

/

Quartier 28

01. 09. 2023

Moje místo

Jsou místa, která na vás dýchnou. Místa, která vás chytí za srdce, a potom místa, která se stanou vaší nedílnou součástí. Jakému místu propadla tanečnice Veronika Lálová a proč tomu tak je?
Jaké je vaše nejoblíbenější místo a čím si vás získalo?

Mám více oblíbených míst. Jedním z nich je Hradec Králové – město, které má pro mě významnou hodnotu. Žije zde moje rodina, kterou miluji nadevše. Jsem nesmírně vděčná, že mám možnost se do Hradce vracet. Pokud mě někdo sleduje, pravděpodobně tuší, že dalšími mými oblíbenými místy jsou Španělsko a Brazílie. Je to díky tomu, že se věnuji tanci a často se tam vydávám za dalším vzděláním. Věřím, že svět je plný nádherných míst, a měla jsem to štěstí poznat jich již mnoho. Každé z nich je jedinečné a vždy mě něčím zaujme. V poslední době však nejčastěji cestuji právě do Španělska a Brazílie.

Vzpomenete si na úplně první návštěvu Brazílie?

Přiznám se, že moje první návštěva Brazílie nebyla zcela pozitivní. Byla jsem tam v podstatě sama, a navíc to bylo v našem létě, což je tamější zimní období. Dny byly kratší, rychle se stmívalo a cítila jsem se v určitých situacích nekomfortně. Dokonce jsem si myslela, že se do Brazílie už nevrátím. Nicméně nyní, po sedmi návštěvách, se tam stále ráda vracím a doufám, že se mi to podaří i v budoucnu, pokud všechno vyjde. Aktuálně jsem se rozhodla, že budu do Brazílie jezdit s turistickými skupinami. Nejenže tam budu působit jako tanečnice, ale také jako průvodkyně. Takže lidé, kteří se rozhodnou vydat se se mnou a naší cestovní agenturou na návštěvu do Brazílie, budou mít jedinečnou příležitost prožít tuto zemi spolu se mnou. Mohou se těšit na taneční kurzy, kde se naučí sambu. Pro ty, kteří nechtějí tančit, máme připravený bohatý program. Je to pro mě velmi vzrušující, protože mám možnost sdílet radost z cestování a ukázat to nejlepší, co Brazílie nabízí. Těším se na vše, co nás tam čeká!

Co si tam žádný návštěvník nesmí nechat ujít?

Pokud se budeme dále bavit o Brazílii, tak je tam nepřeberné množství míst a zážitků, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Jedním z takových zážitků je pro mě karneval. Pokud se vydáte do Brazílie, je důležité si uvědomit, že země je krásná i mimo období karnevalu. Záleží tedy na tom, co hledáte – pokud toužíte po klidnější turistice a návštěvě pláží, může být období mimo karneval vhodnější. Ale karneval je jednou z největších světových událostí, a pokud se naskytne příležitost, rozhodně stojí za to ho zažít. Kdybych měla vybrat jednu věc, kterou si návštěvník v Brazílii rozhodně nesmí nechat ujít, bude to právě karneval. Dalšími nesmírně atraktivními zážitky jsou třeba pohled na město z pod sochy Krista nebo lekce samby.

Jaká místa vás mimo to nejvíce zaujala?

Mimo to mě velmi zaujala španělská Andalusie, která pro mě vystihuje energii Španělska – tu žhavou, temperamentní a vášnivou. To zkrátka miluji. Studovala jsem španělštinu, takže k této zemi mám samozřejmě blízký vztah, a navíc tančím flamenco. Většina mých cest do Andalusie je také pracovních, protože se tam vydávám kvůli tanečním školám, které už mám vyhlédnuté. Už jsem tam dokonce strávila měsíc na taneční stáži, takže toto místo již trochu znám. Velmi bych si přála procestovat Kubu a Mexiko, celá jižní Amerika mě hodně láká. Nicméně jsem šťastná, když mám možnost vydat se kamkoliv, kde je teplo, svítí slunce a jsou přátelští lidé. Myslím, že to je opravdu důležité.

Jaký jste si z cest odvezla největší zážitek?

Na každé dovolené nebo cestě prožívám spoustu zážitků, ale když se vrátím k Brazílii, tak největší zážitek z dovolené nebo pracovní cesty, je pro mě účast na karnevalu na sambodromu v Riu de Janeiro. Jak jsem již zmínila, je to jedna z největších událostí na světě, kam přijíždí miliony turistů. Mohla jsem být na skvělé pozici – takzvané múze. A to rozhodně patří k největším zážitkům mého života. Už od malička jsem o tom snila a tento sen se mi splnil. Takže to je pro mě asi můj největší zážitek.

A jaký jste si dovezla nejzajímavější suvenýr?

Z cest obvykle přivezu hodně suvenýrů – pro sebe i pro své blízké, přátele a rodinu. Nabídka je široká, od malých kopií Krista až po ledničkové magnety. Pro sebe sice magnety nesbírám, ale často si přivážím taneční předměty, které považuji za své osobní suvenýry – například taneční boty či jiné taneční vybavení. Jeden z nejzajímavějších suvenýrů, které jsem si kdy přivezla, byl taneční kostým. Byl tak velký, že se mi do kufru ani nevešel. Musela jsem ho nechat zabalit do velké tašky a poslat letadlem v zavazadlovém prostoru. Opravdu jsem se bála, jestli dorazí v jednom kuse. Nakonec vše dobře dopadlo a kostým dorazil v pořádku.

Jsou místa, kam se ráda vracíte, nebo spíš raději objevujete nová?

Mám ráda jak návraty, tak objevování nových destinací. Brazílii navštěvuji pravidelně, neboť, jak jsem už zmínila, tam budeme pořádat zájezdy pro české turisty. Na druhou stranu se také velmi těším na nová místa. Například zanedlouho pojedu s rodiči do Atén, což je pro mě nová destinace. Každé místo má svou specifickou energii, své typické jídlo a já miluji jídlo. Vždy se těším, že na novém místě ochutnám něco skvělého, což mi dělá obrovskou radost. Takže to ráda kombinuji.

Další vaší zastávkou bude tedy Řecko? Kam se chystáte dál?

Ano, příští cesta míří do Atén, kam se vydám s rodiči na konci června nebo na začátku července. V listopadu mě pak čeká Brazílie. Tam organizuji zájezd, kam jsou vítáni jak muži, tak ženy. Můžete se tam naučit sambu, ale pokud nemáte chuť tančit, můžete si prostě jen vychutnat atmosféru a třeba si dát skvělou caipirinhu. Poté mě čekají další dva zájezdy – jeden pro začátečníky a druhý pro pokročilé. A v únoru pak organizuji další zájezd, tentokrát na karneval do Ria de Janeiro. Takže pokud byste si chtěli užít karneval, ať už tím, že si zatančíte nebo prostě jen budete sledovat tančící lidi, máte nyní příležitost.

Autor: (red)
Foto: archiv
Veroniky Lálové

Další články

sponzorováno