30. 05. 2024

/

8 min. čtení

/

Quartier

30. 05. 2024

Dobrá reputace je klíčem

Vstupte do světa energetiky očima zkušeného obchodního manažera Jakuba Špriňara. Jeho profesní cesta započala před mnoha lety s jasným cílem přinášet na trh něco navíc. Kde bere motivaci a co je jeho hnacím motorem? 
Jak a kdy začala vaše profesní dráha v roli obchodního manažera?

Moje cesta v oblasti obchodu odstartovala před 13 lety, hned po dokončení střední školy. K obchodu mě přivedl můj kamarád, který už v něm působil nějakou dobu. Uvědomil jsem si, že jde o obor, který nabízí možnost přímo ovlivňovat vlastní příjmy a dosahovat stanovených životních cílů, které jsem si sepsal na papír. Při srovnání průměrného platu s mými ambicemi jsem brzy pochopil, že cesta zaměstnance by mi neposkytla požadovaný životní standard ani při extrémně dlouhé pracovní době. Musel bych pracovat do 107 let. To mě přivedlo k rozhodnutí podnikat a stát se obchodním manažerem.

Proč jste si vybral právě obor energetiky?

Volba padla na energetiku z prostého důvodu: potřeba světla a energie je věčná. Kdysi se naše služby omezovaly pouze na základní dodávky elektřiny a plynu, avšak dnes naše portfolio zahrnuje mnohem širší spektrum produktů.

Jaké produkty a služby můžete svým zákazníkům nabídnout?

V rámci naší nabídky se zaměřujeme na širokou škálu produktů a služeb určených pro domácnosti, firmy, města a obce s cílem uspokojit jejich různorodé energetické potřeby. Naše portfolio zahrnuje tradiční dodávky elektřiny a plynu, přičemž zákazníci mohou vybírat mezi spotovými a fixními produkty, což jim umožňuje lépe řídit své náklady na energie. Kromě toho jsme rozšířili naši nabídku o fotovoltaické elektrárny včetně poskytování pomoci s financováním těchto projektů. Věnujeme se také tepelným čerpadlům a energetickým auditům, které jsou zejména významné pro státní sektor a obce v jejich snaze o snižování energetické náročnosti. Součástí našich služeb je podpora při získávání dotací, díky čemuž zákazníci nemusí řešit složitý proces vyhledávání a aplikace na dotační tituly. V reakci na měnící se tržní požadavky jsme do naší nabídky zařadili také kotle na tuhá paliva a infrapásy, které poskytují alternativní řešení pro vytápění. Infrapásy, pracující na principu infrasauny, lze integrovat do podlah, stěn nebo stropů, což přináší efektivní a jednoduché řešení pro domácnosti. Jedním z našich nejvýznamnějších produktů jsou kogenerační jednotky, které představují špičku v oblasti kombinované výroby tepla a elektřiny. Tyto jednotky se osvědčily jako ideální řešení pro velké odběratele, včetně firem, nemocnic, škol, ale i specifických projektů, jako jsou letiště. Působíme nejen na českém trhu, ale i celosvětově.

Firma Tedom, se kterou jste v roce 2021 uzavřeli partnerství, má dlouhou historii. Proč je to důležité?

Jsme svědky vzestupů a pádů mnoha společností. Tedom, založený v roce 1991, se od svého počátku proslavil výrobou kogeneračních jednotek, což je oblast, ve které si vybudoval pevnou reputaci. S výrobními závody v Třebíči, Jablonci nad Nisou a Hořovicích firma prokázala svou schopnost nejen přežít, ale i prosperovat a rozvíjet se v průběhu let. Tedom byl a je známkou kvality a dlouhodobosti, na to klademe extrémní důraz.

Pojďme k vaší osobě. V úvodu jste zmínil seznam životních cílů. Co na něm bylo?

Mým hlavním cílem bylo pořídit si rodinný dům, protože jsem celý život vyrůstal v bytě s maminkou a toužil jsem po větším prostoru pro sebe a svou budoucí rodinu. Finanční nezávislost a schopnost užívat si život bez omezení byly pro mě odjakživa prioritou. Láska k autům a cestování jsou další součástí mého života. Nyní se zaměřuji na další rozšíření svých investic, zejména do nemovitostí. Mým snem je vlastnit srub na horách a letní sídlo ve Španělsku nebo Portugalsku, což jsou cíle, na kterých teď pracuji.

Jakých kroků využíváte k dosažení cílů?

Zde bych zmínil metodický přístup, který zahrnuje důkladné plánování a pravidelné vyhodnocování. Každý rok si dělám takzvaný IRP – individuální rozvojový program, který mi umožňuje stanovit a sledovat cíle ve všech aspektech mého života – materiálním, duševním i fyzickém. Například, letos chci uběhnout půlmaraton a mám tento cíl rozplánovaný na jednotlivé měsíce. Systém pravidelného hodnocení mi pomáhá udržet kurz a zajišťuje, že se ve svém rozvoji neustále posouvám vpřed.

Z vás ta energie doslova sálá. Co vás každé ráno dostane z postele?

Říkají to o mně (smích). Mou hlavní motivací je touha po finančním zabezpečení a dobrém životě pro mou rodinu. Mívám dny, kdy se mi z postele nechce, ale můj vnitřní motor je stále stejný. Funguje také krátká motivace – já říkám „na lízátko“ – někdy to může být materiální cíl, jako je auto, jindy zase něco úplně jiného. 

Co děláte pro osobní a firemní růst?

Neustále se na sobě snažím pracovat. Když se ohlédnu zpět, uvědomuji si, že na počátku jsme neměli tak rozsáhlé portfolio produktů. Pravidelně sleduji odborné články a novinky v energetice, abych byl v obraze o aktuálních trendech a směřování odvětví. Ročně se snažím přečíst minimálně 4 až 5 knih. Mezi mé top doporučení patří Bohatý táta, chudý táta od Roberta Kiyosakiho, který nabízí cenné lekce o finanční gramotnosti a rozhodování, a Pravidlo 10x od Granta Cardoneho, které je inspirující příběhem o budování úspěšné investiční skupiny. Také rád poslouchám podcasty, například Petra Máru, v technologiích je opravdu nadčasový.

V čem si myslíte, že se odlišujete od konkurence?

Vždy jsem chtěl přinášet něco navíc, to si myslím, že se nám daří. S dalšími obchodními manažery, se kterými vedu obchodní síť poradců po celé republice, je to zásadní. Zákazníkům nabízíme komplexní řešení, které se neomezuje pouze na širokou paletu produktů, ale také na přidanou hodnotu v podobě vynikající komunikace a osobního přístupu. V době, kdy se mnoho věcí přesouvá do online prostředí, je osobní kontakt stále více ceněn. Naši zákazníci oceňují, že mají k dispozici svého osobního obchodníka, což znamená, že nemusí ztrácet čas voláním na infolinku nebo dojížděním. Tato přidaná hodnota a schopnost poskytovat individuální a přímou podporu je to, co nás skutečně odlišuje na trhu.

Helena Pondělíčková
foto: archiv

Další články

sponzorováno