08. 08. 2024
/
7 min. čtení
/
Quartier
08. 08. 2024
Plánování bydlení má být příjemná událost
Projektantka, která lidem radí na sociálních sítích? Ano! Michaela Ondřejka Menoušková, jednatelka projekční kanceláře A-styl, vykročila z komfortní zóny. „Chci, aby naše profese byla více otevřená veřejnosti. Přála bych si, aby proces plánování stavby byl příjemným zážitkem, na jehož konci máte nejen samotný dům, ale domov v pravém slova smyslu.“ Instagram a Facebook jsou jen začátek.
Projektantka, která lidem radí na sociálních sítích? Ano! Michaela Ondřejka Menoušková, jednatelka projekční kanceláře A-styl, vykročila z komfortní zóny. „Chci, aby naše profese byla více otevřená veřejnosti. Přála bych si, aby proces plánování stavby byl příjemným zážitkem, na jehož konci máte nejen samotný dům, ale domov v pravém slova smyslu.“ Instagram a Facebook jsou jen začátek.
Co vás motivovalo začít sdílet vaše odborné tipy a rady na sociálních sítích?
Inspirovala mě především absence kvalitních a dostupných informací zdarma. Všimla jsem si, že mnoho lidí, kteří sdílí rady na internetu, často nemá dostatečné odborné znalosti. Ze zvědavosti jsem se přidala do facebookové skupiny pro svépomocníky, kde je více než 300 tisíc členů. Někdy jsem zde narazila na zavádějící informace, což mě motivovalo k vytvoření platformy, kde laici mohou dostávat odpovědi přímo od odborníků. Začali jsme tím, že jsme vyhledávali nejčastější dotazy a na ty jsme reagovali krátkými videy. Každý, kdo položí otázku, obdrží také PDF dokument s podrobnějšími informacemi.
Jaké jsou nejčastější dotazy, které dostáváte?
Nejčastější dotazy, které dostávám, se týkají změn v novém stavebním zákoně. Lidé se často ptají, co konkrétně se změní, pokud začnou stavět v červnu nebo v červenci. Druhým nejčastějším tématem jsou otázky týkající se toho, co lze stavět bez stavebního povolení. Například můžu si postavit bez povolení zahradní domek do 40 m² umístěný dva metry od hranice pozemku, zahradní pergolu, která není připevněná k domu, nebo kryté parkovací stání. Také často odpovídám na dotazy týkající se státních dotací – jaké jsou možnosti, kdy a za jakých podmínek na ně máte nárok.
Jaký typ obsahu má na vašich sociálních sítích největší odezvu u vašich sledujících?
Nejvíc zhlédnutí a reakcí mají videa, která jsou trošku kontroverzní. Viz obsah, který informuje o tom, že stavby započaté od 1. července musí být realizovány podle prováděcí dokumentace, což může znamenat zvýšení nákladů. Velkou popularitu mají také videa, která situaci odlehčují a zároveň informují, například naše série s názvem Na kafe s projektantem. Tento projekt představuje pravidelná online setkání jednou až dvakrát za měsíc, kde mohou lidé položit otázky týkající se novostaveb, rekonstrukcí či dotací. Setkání jsou zdarma a zajišťují vysokou úroveň interakce s našimi sledujícími, což nám umožňuje lépe reagovat na individuální potřeby a zároveň budovat komunitu. Termíny těchto setkání zveřejňujeme právě na sociálních sítích.
Máte příklad, kdy jste pomohla někomu skrze vaše rady nebo díky inspiraci na sociálních sítích?
Máme klienty, kteří k nám přišli v počáteční fázi plánování stavby svého domu. Začali účastí na našem Kafe s projektantem, následovalo individuální sezení a poté se stali našimi klienty. Setkáváme se také s lidmi, kteří se zaseknou v určité fázi projektu. Jako příklad mohu uvést sledujícího, který potřeboval poradit s konceptem zahradního sezení. Pomohli jsme mu navrhnout optimální řešení. Další případ byl, kdy paní potřebovala vybrat stavební firmu, měla tři cenové nabídky, ale nevěděla, jak posoudit jejich kvalitu. My jsme prověřili firmy, zjistili jsme, že na jednu z nabídek byla uvalena exekuce, a pomohli jí tak učinit rozhodnutí. Pro nás to byla otázka na pár kliknutí. Občas pomáháme i vysvětlovat složitější aspekty projektů, jako je inženýring, což lidem umožňuje lépe se orientovat v procesu stavebního plánování.
Pomáháte lidem, kteří nejsou vašimi klienty, to není obvyklé.
Považuji za svou profesní odpovědnost nejen vydělávat peníze, ale také pomáhat těm, kteří si nemohou dovolit zaplatit vyšší stovky korun za hodinu konzultace. Často se setkávám s jednoduchými dotazy, které mohu vyřešit během několika minut, a nemyslím si, že bych za takovou pomoc měla vždy účtovat. Mám to štěstí, že se v oboru pohybuji dlouho, vyrůstala jsem v něm a jsem dobře zorientovaná, což považuji za privilegium, které bych měla sdílet s ostatními. Kromě toho, že mi to přináší radost a dobrý pocit, když vidím, jak lidem moje rady pomáhají, tak mi to také umožňuje neustále se vzdělávat a zůstat v kontaktu s nejnovějšími trendy a informacemi v oboru. Takto se snažím přinášet hodnotu nejen svým klientům, ale i širší komunitě.
Jaké další projekty chystáte v blízké budoucnosti?
Aktuálně pracujeme na spuštění projektu Stavařův rádce, což je nová platforma, která bude poskytovat přístupnější variantu našich služeb pro plánování bydlení. Na webu stavaruvradce.cz jsme připravili čtyřtýdenní kurz, který nabízíme ve dvou verzích. První verze je samostudijní, během níž účastníci projdou celým procesem plánování a naučí se, jak komunikovat své představy projektantům. Druhá, upgradovaná verze, zahrnuje živé online konzultace a završí se workshopem. Paralelně k tomu rozjíždíme podcast a plánujeme řadu workshopů, které se budou věnovat různým aspektům plánování bydlení. Cílem je, aby byl celý proces nejen poučný, ale i zábavný a aby účastníci získali cenné zkušenosti a znalosti, které jim umožní realizovat svůj sen o ideálním domově.
Na jakých sociálních sítích vás můžeme najít?
Najdete nás především na Instagramu pod jménem a_styl.cz, který je pro nás primární. Stejný obsah pravidelně sdílíme také na Facebooku na stránce A-styl / Klíč k vašemu „doma“. Nově jsme i na YouTube, kde spouštíme podcast Na kafe s projektantem, který je zaměřen na diskuse o bydlení a architektuře. Kromě toho jsme zahájili aktivitu na platformě Herohero, kde nás najdete na herohero.co/stavaruvradce, kde budeme jak edukovat, tak radit se specifickými dotazy.
Helena Karanská
foto: archiv