12. 12. 2023

/

4 min. čtení

/

Quartier

12. 12. 2023

Za svobodu

Josef Tintěra, bojovník, který nepodlehl útrapám roztroušené sklerózy a postavil se jí statečně čelem. Jeho zbraně? Technologie. Jeho poslání? Pomáhat ostatním. Zázemím a rodinou se mu stal Domov sv. Josefa v Žirči, kde svým úctyhodným elánem dělá radost ostatním, kteří se potýkají s podobným osudem. Velkou pomocí a úlevou můžou být také chytré byty, na jejichž výstavbu můžete přispět i vy.
Mohl byste nám povědět o vašem životě před diagnózou roztroušené sklerózy a jak se vaše životní cesta změnila od té doby?

Aktivně jsem sportoval, byl jsem normální chlápek. Jednoho rána jsem se probudil a špatně viděl, nemohl se ani trefit do dveří. Následovalo vyšetření na očním, kde mi byl zjištěn zánět očního nervu. Tenkrát, je tomu 22 let, se ještě nevědělo, že by to mohla být předzvěst roztroušené sklerózy. Pokračovalo to tak, že jsem během dvou let začal zakopávat, ztrácet rovnováhu, ostatní si mohli myslet, že jsem v podnapilém stavu, což nebylo příjemné. Podstoupil jsem neurologické vyšetření, kde mi udělali magnetickou resonanci s podezřením na roztroušenou sklerózu, kterou pleurální punkce potvrdila.

Jaké překážky jste musel překonat, abyste zůstal soběstačný?

Musel jsem překonat počáteční strach, ne, že bych ho teď neměl, ale rodina mi v tomto ohledu hodně pomohla. Člověk nikdy neví, co tato nemoc s organismem udělá. Začal jsem chodit o holích, to trvalo 8 let, poté jsem usedl na invalidní vozík, což byla hrozná úleva, najednou jsem se mnohem snáz dostal tam, kam jsem potřeboval. Částečně soběstačným jsem zůstal díky technickým vychytávkám, díky umělé inteligenci. Mohu ovládat televizi, klimatizaci, dokážu si přivolat pomoc, rozsvítit a hlavně dokážu ovládat počítač, a spojit se tak se světem, což mi přináší velkou svobodu.

Pracujete jako specialista alternativní komunikace, jaké výzvy a příležitosti vaše práce přináší?

V Domově sv. Josefa jsem členem týmu CITAK, což je centrum informačních technologií a alternativní komunikace. Fungujeme tak, že klienti, kteří přijedou k nám do domova, mohou získat ještě větší svobodu. Ukazujeme, jak by mohli ovládat počítač pohybem hlavy, pomocí ústní myši, očima a hlasem. Pro mě je největší odměnou, když klienta vidím, jak se může pomocí myši spojit s rodinou a vidím ten jeho úsměv a radost, což je opravdu důležité. I já jsem se díky tomu vrátil do života, jsem rád, že to můžu předat dál. Beru to jako poděkování, naplňuje mě to. Jsme jedna velká rodina.

Jaký máte názor na projekt nového zázemí s chytrými byty pro nemocné s roztroušenou sklerózou?

Byty budou vybavené zmíněnými technologiemi. Klient, který přijede na pobyt zjistí, jak může získat svobodu, která má pro nás opravdový význam. Lidí s roztroušenou sklerózou přibývá, proto je důležité budovat pro ně potřebné zázemí.

Co byste chtěl sdělit lidem, kteří se také potýkají s roztroušenou sklerózou nebo jiným podobným onemocněním?

Chtěl bych vzkázat všem nemocným, kteří jsou doma a třeba smutní, ať nás osloví, protože život na vozíku nekončí, sám jsem to zažil a ze srdce rád pomůžu na této cestě ostatním.

Helena Pondělíčková
foto: archiv

Další články

sponzorováno