04. 11. 2023

/

5 min. čtení

/

Quartier

04. 11. 2023

Kolik barev má podzim?

Jakmile listí na stromech začne měnit odstíny zelené za bohaté teplé tóny žluté, oranžové a hnědé, je to jasné znamení – podzim je tady. Je to období přelomu, kdy se příroda obléká do svých nejnádhernějších barev. Nyní máte šanci otevřít dveře svého bytu a přivítat tuto podmanivou podzimní atmosféru uvnitř. Následující řádky vás provedou tím, jak vpustit barvy podzimu do svého domova.

ZAPOJTE SMYSLY

Svíčky jsou dokonalým způsobem, jak přinést podzim do vašeho domova. Jejich jemné světlo a teplé tóny nejenže vytvářejí útulnou atmosféru, ale také rozjasní a zkrášlí vaše interiéry. Můžete si vybrat svíčky různých barev a velikostí a rozmístit je po celém bytě. Zvolte barvy, které připomínají podzimní paletu – teplé oranžové, bohaté červené, hluboké hnědé a zlatavé žluté. Kombinace různých barev a velikostí svíček vytvoří dynamický a pestrý prostor, který bude odrážet bohatství a rozmanitost podzimních barev. Mohou také obohatit váš domov o podzimní vůně, které jsou tak charakteristické pro toto období. Vybírejte svíčky s vůněmi, jako je skořice, jablko, dýně, vanilka nebo třeba kaštan. Nejen, že přinesou do vašeho domova atmosféru podzimu, ale také vyvolají vzpomínky na podzimní procházky, sklizeň ovoce, pečení koláčů a další podzimní radosti. Kromě svíček můžete do svého bytu přivést i podzimní květiny, jako jsou chryzantémy, nebo větvičky borovic se šiškami. Tyto přírodní prvky nejen nabídnou vizuální zážitek, ale také přidají dotek podzimních textur.

DEKORUJTE

Dýně je klasickým podzimním symbolem, který může být krásným a efektivním doplňkem vašeho bytu. Může se stát středobodem vašeho stolového aranžmá nebo jen příjemným akcentem na parapetu nebo policích. Vyzkoušejte různé velikosti a barvy dýní – od malých bílých po velké oranžové – pro dynamický a živý efekt. Podzimní věnec na dveřích je dalším způsobem, jak uvítat toto roční období. Může obsahovat různé podzimní prvky, jako jsou listy, šišky, malé dýně, sušené ovoce nebo třeba skořicové tyčinky. Toto aranžmá uvítá každého návštěvníka. Nenechte si ujít ani možnost dekorovat ovocem. Miska plná jablek nebo hrušek na stole připomene hojnost podzimní sezony a zároveň přinese do prostoru přírodní barvy. Také můžete vytvořit aranžmá z ořechů nebo třeba šípků.

VYMĚŇTE TKANINY

S příchodem chladnějších měsíců je ideální nahradit lehké letní tkaniny těžšími a texturovanými materiály. Například samet nebo vlna dodají pocit tepla a útulnosti. Mohou být použity na výměnu povlaků na polštáře, na nové závěsy nebo třeba na přehozy na gauč. Pohrát si můžete také s kusovým kobercem nebo rohoží. Přidejte také několik barevných podušek na gauč nebo pohovku, které harmonizují s novými barvami podlahy. Experimentujte s různými texturami, vzory a barvami, aby váš obývací prostor ožil a vytvořil pocit pohodlí a tepla. Zvažte také využití závěsů s podzimními motivy nebo vzory, aby byla atmosféra ještě výraznější.

PODZIM V KUCHYNI

Začněte s využitím podzimních surovin ve vašich jídlech. Dýně, jablka, hrušky, brambory, ořechy, houby a mnoho dalších jsou charakteristické pro podzim a můžete je začlenit do svého jídelníčku. Například dýňová polévka nebo jablečný koláč jsou klasické podzimní recepty. Připravte si také horké nápoje, jako je kakao s marshmallows nebo svařené víno, které vás zahřejí v chladných podzimních večerech. Ubrusy, prostírání, utěrky, kuchyňské zástěry, a dokonce i rukavice na pečení mohou odrážet barvy podzimu. Vyberte si textilie v teplých podzimních barvách, jako jsou hnědá, oranžová, červená nebo zlatá, které budou doplňovat atmosféru podzimu v kuchyni.

ZMĚNA RUTINY

Zapálit svíčku po návratu z práce nebo se přikrýt teplou dekou při sledování oblíbeného filmu, to jsou jednoduché způsoby, jak do vašeho dne vnést podzimní náladu. Podzim je také skvělý čas pro praktikování jógy nebo meditace. Je to doba, kdy příroda nabízí neuvěřitelnou škálu barev a zklidňuje se před zimou. Změnou své rutiny podle podzimních rytmů si můžete užívat tohoto ročního období na maximum a vytvořit útulnou a klidnou atmosféru ve svém domově.

Helena Pondělíčková
foto: archiv

Další články

sponzorováno