18. 10. 2023

/

10 min. čtení

/

Quartier 29

18. 10. 2023

Rodí se komunita

Některé vize zůstávají jen na papíře, zatímco jiné se mění v reálná místa, kde se životní příběhy pojí dohromady. A tak vzniká komunitní bydlení, které klade důraz také na ekologii a udržitelnost. V srdci klidné Bukoviny, v těsné blízkosti Hradce Králové, se rodí projekt, který si klade za cíl právě toto. Manželé Vanda a Robert Paulíčkovi, developeři s osobním přístupem, zde staví nejen moderní komplex, ale rozhodli se zde také usadit. Jejich vize? Žít v blízkosti těch, kteří sdílejí podobné hodnoty.
Co je komunitní bydlení?

VP: Komunitní bydlení je koncept, který u nás zatím není příliš známý, ale postupně se těší čím dál větší oblibě pro mnoho výhod, které nabízí. Jedná se o alternativu k dnes běžnému způsobu bydlení v bytových nebo vilových zástavbách, kde lidé často neznají vlastní sousedy a žijí izolovaně. Bydlení s komunitními prvky oproti tomu rozvíjí funkční sousedské vztahy a nabízí možnosti vzájemné interakce. Takové bydlení může mít mnoho podob, v našem komplexu chceme propojit plnohodnotné zázemí moderních bytů a domů tak, jak ho běžně známe, s komunitními prvky v podobě společných venkovních i vnitřních prostor, které budou moci obyvatelé využívat k vlastnímu vyžití i k vzájemné socializaci.
RP: Myšlenkou je, aby se lidé nezavřeli za vysoké zdi, ale aby měli možnost se také vzájemně setkávat a vytvářeli společný prostor. Součástí bydlení jsou tedy již zmiňované komunitní prostory, kde mají lidé možnost trávit čas, sdílet vybavení, potkávat se.

Proč jste se rozhodli jít touto cestou?

VP: Když jsem žila v Praze, často jsem se cítila izolovaně a odcizena od svého okolí. Bytové domy byly plné, ale sousedy jsem často ani nepoznala. Ve většině případů nebyla možnost vyjít na zeleň a čerstvý vzduch – malé betonové vnitrobloky byly většinou zamčené a sloužily spíše jako skladiště odpadu. Toto prostředí, kde je tolik lidí, ale tak málo mezilidských vztahů, mě přivedlo k hledání funkčnějšího způsobu bydlení. Když jsme tak s manželem uvažovali o tom, jaký projekt bychom mohli v Bukovině zrealizovat, rozhodli jsme se vytvořit nadčasové moderní bydlení, které však od počátku klade důraz také na udržitelnost, ekologii a kvalitní mezilidské vztahy – to vše považuji za základní stavební kameny dlouhodobě spokojeného života.
RP: Hledali jsme místo, kam bychom se mohli přestěhovat, a narazili na starou usedlost s neuvěřitelnou atmosférou a charakterem. Rozhodli jsme se ji přeměnit v moderní obytný prostor, který by nabídl pohodlí současného bydlení, ale také možnost sdílet společné prostory a zároveň mít k dispozici soukromí své vlastní zahrádky. Je to mix našich dvou osobností a věříme, že to vytvoří něco skutečně jedinečného.

Sami budete tohoto projektu součástí, stavíte si vlastní domov a vybíráte si sousedy. Pro koho je tento styl bydlení vhodný?

VP: Věřím, že tento styl bydlení může oslovit mnoho lidí. Líbí se mi myšlenka multigeneračního propojení. Myslím si, že například maminky s dětmi, které se často cítí osamocené, zde najdou své místo a oporu. Stejně tak senioři, kteří se v bytech cítí izolovaně, mohou získat nový sociální kontakt a větší pocit sounáležitosti.
RP: Je to o spolupráci, vzájemné pomoci, sdílení. Když se tady sejde více rodin s dětmi, budeme moci sdílet radosti i starosti rodičovství. Z vlastní zkušenosti vím, jak náročné může být vypravit tři děti na výlet. Tady děti budou mít kamarády doslova za dveřmi a mohou společně trávit čas na zahradě. Je to o vzájemné symbióze.

Bydlení má být energeticky soběstačné. Jaké technologie a řešení to umožní?

RP: Bavíme se o maximální možné energetické soběstačnosti, přičemž klíčovým prvkem je kombinace různých technologií a systémů. Prvním krokem je využití fotovoltaických panelů, které nám poskytnou energii ze slunce. Kromě toho se zaměřujeme na termální vrty s tepelným čerpadlem, jež nám umožní efektivní vytápění a chlazení objektů. Dalším prvkem naší vize je integrace umělé inteligence. Chceme implementovat systém, který inteligentně spravuje a optimalizuje spotřebu energie v celém areálu, aby se minimalizovaly ztráty a maximalizovala účinnost. Ačkoli větrné turbíny nejsou tak běžné v domácnostech, my věříme v jejich potenciál, zejména v kombinaci s fotovoltaikou, což nám umožní vytvářet energii téměř nepřetržitě. Když mluvíme o soběstačnosti, nemůžeme opomenout vodu. Kromě vody z řádu plánujeme využívat také vlastní studnu v kombinaci se sběrem dešťové vody. Vodu následně díky chytrým technologiím využijeme v domácnostech opakovaně. S pomocí moderních filtrů ji chceme používat po důkladném pročištění také na splachování či zalévání.

Uvnitř bude například wellness a fitness, jaké další služby a vybavení nabízí váš komplex pro podporu komunity?

RP: Věříme v sílu sdílených prostor a aktivit, které lidi přivedou dohromady a posílí vzájemné vztahy. Proto jsme do našeho komplexu zařadili prvky, jako je společná zahrada, ohniště, posezení, užitková část vhodná pro pěstování, prostory pro sportovní vyžití jako zmiňované fitness, wellness, ale i multifunkční sportovní prostor, malé kino a do budoucna také bezobalový obchod s kavárnou. To vše v místě bydliště.

Součástí projektu bude i koncept car-sharingu. O co půjde?

RP: Car-sharing je koncept sdíleného využívání automobilů, což v praxi znamená, že místo toho, aby každá rodina vlastnila jedno či více aut, mohou obyvatelé komplexu využívat společné vozy dle svých potřeb. Naše motivace za tímto konceptem je dvojí – ekologie a uvolnění prostoru pro zeleň. Kromě toho se zaměřujeme na budoucnost a na elektrickou mobilitu. Na parkovišti budou také dvě elektronabíječky. Aby vše fungovalo hladce, pracujeme na systému rezervací, kde si obyvatelé budou moci jednoduše a pohodlně rezervovat auto pro své potřeby.

Můžete nám říct něco více o designu a architektuře?

VP: Myšlenkou bylo zachovat původní ráz místa a obohatit jej o využití moderních prvků, materiálů a technologií, to vše s důrazem na šetrnost k životnímu prostředí.
RP: Pro nás bylo důležité respektovat původní charakter místa. Místo toho, abychom přišli, zbourali a postavili zcela novou strukturu, rozhodli jsme se po spolupráci s architektem vytvořit harmonický koncept, který skloubí moderní design s tradicí a charakterem okolní krajiny. Velký důraz klademe na udržitelnost a recyklaci, proto se snažíme co nejvíce využít materiály z původního objektu, které jsou nepoškozené a vyznačují se vysokou kvalitou např. zrenovované francouzské střešní tašky, kvalitní předměřické cihly a jiné. Výrazně tak snižujeme ekologickou stopu stavby omezením produkce zbytečného stavebního odpadu, jeho následnou přepravou, likvidací, nákupem nových materiálů apod.

Jaký je předpokládaný termín dokončení celého projektu?

RP: Projekt se dokončuje ve dvou fázích. V první fázi, která zahrnuje řadové domy, očekáváme dokončení na konci března 2024. Následující fáze – bytový dům, má plánované dokončení na konec července 2024. Kromě samotných stavebních prací na domcích budeme také věnovat značnou pozornost terénním úpravám, aby celý areál byl harmonický a funkční. Co se týče společných prostor, které jsou důležitou součástí našeho konceptu komunitního bydlení, budou některé z nich dočasně využívány k účelům stavby a budeme je tedy dokončovat postupně.

Můžete specifikovat, jaké bytové jednotky budou v komplexu k dispozici?

RP: Komplex nabídne celkem 13 bytových jednotek. Konkrétně se jedná o 4 řadové domy a 9 bytových jednotek různých velikostí. Máme zde dva prostorné řadové byty s pěti pokoji, tedy 5+kk. Dále pak nabízíme byty menších dispozic – od garsonky 1+kk, přes menší byty 2+kk až po rodinné mezonetové byty 3+kk a 4+kk.
VP: Co je pro nás také důležité podotknout je, že většina těchto bytů nabízí svým obyvatelům soukromý venkovní prostor – ať už v podobě malé zahrádky nebo terasy. Navíc, všichni obyvatelé komplexu budou mít přístup k prostorné společné zahradě, kde mohou trávit čas s rodinou nebo se setkávat s ostatními obyvateli komplexu.

Jaký je aktuální stav dostupných bytových jednotek?

RP: V současné době máme stále volné dva řadové domy s dispozicí 4+kk. Kromě toho i bytové jednotky různých velikostí, od garsonky 1+kk až po prostorné byty o velikosti 4+kk. Přehled a informace máme na webových stránkách www.bukovina-living.cz, případní zájemci se mohou obrátit přímo na nás: paulicek@racing-line.cz nebo na realitního makléře Marka Lenfelda, který je schopen plně pomoci také s financováním: marek.lenfeld@bcas.cz.

Autor: Helena Pondělíčková
Foto: Jakub Macháček, archiv

Další články

sponzorováno