03. 05. 2023
/
8 min. čtení
/
Quartier 27
03. 05. 2023
A-styl rozšiřuje rodinu do Olomouce
Nový vizuál, rozšíření týmu, portfolia služeb a především zbrusu nová pobočka na Moravě. Projekční a realizační společnost A-styl group z Hradce Králové čeká nabitý rok plný výzev. Tou největší je však přes veškerý růst a vývoj zůstat v nejlepším slova smyslu stále firmou rodinnou, kam lidé rádi jezdí a pracují s profíky, které znají. „Samozřejmě si uvědomujeme, že ta linie je velmi tenká, proto jsme si na přípravách dali záležet,“ říká majitelka a šéfprojektantka A-styl group Michaela Ondřejka Menoušková. Čím ji „Perla Hané“ podnikatelsky učarovala a proč se rozhodla zaměřit na vzdělávání svých klientů i neodborné veřejnosti, prozrazuje v rozhovoru.
Letošní rok je pro značku A-styl svým způsobem přelomový – po Hradci Králové otevíráte pobočku v Olomouci. Proč právě tam?
Část naší klientely pochází z Moravy, proto jsme jí chtěli nabídnout onen komfort, že už za námi nebudou muset dojíždět do Hradce. Do budoucna máme samozřejmě ambice otevřít se také místní klientele. V první vlně začneme s projekcí, která se v Olomouci otevře na konci března. Důvod je prostý – potenciální noví klienti, se kterými budeme spolupráci rozjíždět, potřebují nejprve právě její služby. V Hradci má zázemí realizace, která ale funguje v těsném kontaktu právě s projektanty. Jsou to spojené nádoby a stejným způsobem chceme postupovat i v rámci naší moravské pobočky. Jakmile přijde ten správný čas, rozšíříme tamní nabídku i o realizace.
Často zmiňujete, že A-styl group je rodinná společnost. Pracují v ní členové vaší rodiny a tvoří domovy na míru jiným rodinám. Nebojíte se, že nová pobočka DNA firmy v tomto smyslu nenávratně změní?
Právě naopak. Vnímám to v tomto směru jako lepší krok, než zůstat pouze v Hradci a přirozeně růst „do většího“, tedy začít pracovat pro větší klienty – developery, korporace. Když budeme disponovat sítí poboček ve více městech, dokážeme snadněji udržet kolektiv pracovníků a zajistit, aby prostředí, které vytvoříme, nepůsobilo korporátně, ale stále rodinně. Klienti tak budou pořád jezdit do příjemné kanceláře, do „své“ lokality a zároveň pracovat s lidmi, které znají. Jinak by přestalo platit tvrzení, že naše rodina tvoří domov vaší rodině. Samozřejmě si uvědomujeme, že ta linie je velmi tenká, proto jsme si na přípravách dali záležet. Kolegové, kteří budou pod naší značkou pracovat v Olomouci, předtím stráví tři měsíce s námi v Hradci. Aby si zažili, jak fungujeme, komunikujeme, a pochopili, jaké hodnoty jsou pro nás důležité a jak je aplikujeme. Nábor nových kolegů trval několik měsíců, povedlo se nám vybrat skutečně nadšené lidi, kteří v naši filozofii věří a nezdráhají se na čtvrt roku přesunout 140 kilometrů na východ. Navíc sama pocházím z Olomouce, a pomyslně se tak vracím na místo, kde jsem se narodila a kde žije i velká část mé rodiny. Tudíž i po této stránce bude nová pobočka silně rodinná. Znám místní prostředí a jsem přesvědčená, že tam náš koncept bude dobře fungovat.
Nová pobočka je určitě nejvýraznější změnou, ale ne jedinou. Co je ještě v plánu?
Jednou z výzev jsou úpravy naší vizuální identity, nové promo materiály včetně nového webu, který patří dlouhodobě mezi priority a měl by být hotový na jaře. Chceme klientům jeho prostřednictvím ukázat, jak jsme za poslední roky vyrostli a rozšířili portfolio – například o návrhy a realizace interiérů, zahrad, ale také v oblasti úklidového servisu nebo vzdělávání. To je pro letošní rok u nás velkým tématem, protože budeme rozjíždět projekt A-styl akademie. Jeho primárním záměrem je edukace neodborné veřejnosti v oboru výstavby a projektování staveb. Částečně jsme ji představili už loni vydáním několika vzdělávacích materiálů na téma dodatečného povolování černých staveb. Našim cílem je nabízet e-booky se základními informacemi zdarma, které mezi laiky přispějí k větší informovanosti a vůbec nastolení společenské debaty, ale zároveň také odbornější placené publikace. Stěžejní pak budou workshopy pro malé skupiny, kde podstatně víc do hloubky rozebereme témata a zájemci se budou moci ptát na konkrétní dotazy či situace.
Jaká témata máte konkrétně na mysli?
Těch je v našem oboru na stole celá řada. Čím vůbec začít, když se rozhodneme stavět? Co si dopředu zjistit, připravit a co si rozhodnout, než oslovíme projektanta, ale i jak si srovnat finance. Spousta klientů má bohužel pořád velmi naivní představu o tom, za kolik v současnosti postaví svůj vysněný dům i za kolik pořídí naši projekční a inženýrskou činnost. Poradíme jim, jak správně pracovat třeba s hypoteční kalkulačkou nebo jak plánovat tzv. udržitelné bydlení.
Jaké projekty máte pro rok 2023 v plánu – na čem s týmem aktuálně pracujete?
Naší doménou je rodinná výstavba, v současnosti tedy pracujeme na šesti projektech rodinných domů kolem Hradce Králové a Pardubic. Vzhledem k tomu, že je aktuálně na trhu cítit menší poptávka po novostavbách a naopak větší po rekonstrukcích, vzděláváme se více i v této problematice. Především co se týče snižování energetické náročnosti budov včetně nabídky vyřízení dotací v tomto oboru – ať už se jedná o zateplování, výměnu zdroje a tak podobně. Velmi zajímavý projekt jsme rozjeli také na Šumpersku. Oslovil nás klient se stavebním povolením v krásné, rozlehlé lokalitě, kde podle původního projektu mělo vyrůst skoro dvě stě investičních bytů a řadových domů. Klient však měl vizi koncept předělat tak, abychom do pohádkové lokality Jeseníků místo rekreantů přitáhli rodiny. Původní plán tedy přepracováváme na atraktivní lokalitu určenou k rodinnému bydlení se zhruba padesátkou rodinných domů. Cílem je vytvořit zajímavý projekt, který zapadne do lokality a bude víc souznět se záměry obce. Chceme, aby se jednalo o udržitelné rodinné bydlení, které bude energeticky nízkonákladové a ideálně zcela soběstačné. Naším cílem je vybudovat místo, které bude důkazem, že krásné a příjemné projekty nemusí růst jen kolem Prahy, ale i v lokalitách, kde se to možná na první dobrou nečeká, ale které to potřebují a především si to zaslouží.
V létě začne platit nový stavební zákon. Co se pro vás a kolegy z A-styl group změní?
Hodně záleží, co ve finále skutečně vzejde v platnost a co se potenciálně ještě může změnit. Je to hodně živý materiál a už teď víme, že některé jeho části budou mít odloženou platnost na léto 2024. To je případ třeba již zmiňovaných černých staveb. V obecné rovině se ale pro nás příliš nezmění, jedná se spíš o drobné odchylky právního charakteru nebo náležitosti stran povolování. Koncový klient si jich v běžné praxi nevšimne. Osobně nový stavební zákon nepovažuji za takovou revoluci, jaká se od něj očekávala. Pořád to bohužel neznamená, že se budeme radovat ze stavebního povolení do 30 dnů od dopracování projektu.
Autor: Michaela Mikysková
Foto: archiv