19. 06. 2023

/

3 min. čtení

/

Quartier 27

19. 06. 2023

Ve znamení Rituálu

Posledních osm červnových dní bude v Hradci patřit tradičnímu mezinárodnímu divadelnímu festivalu REGIONY. Celé město, jeho divadelní scény, ulice, parky i náměstí se stanou dějištěm jeho už 28. ročníku. Svátek divadla nabídne opět nepřeberné množství divadelních, hudebních a doprovodných produkcí z české i mezinárodní scény – od činohry, alternativního divadla, tance, performance, autorských představení, přes loutkové divadlo a pohádky až po koncerty a diskuze. Na co konkrétně se můžete těšit?

Tradičními pořadateli jsou Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kulturní neziskovka kontrapunkt. Společným tématem festivalu bude tentokrát Rituál. „Rituál a ritualita jsou s divadlem spjaty od jeho prvopočátků a toto spojení platí dodnes. Zároveň i samotný festival je rituálem svého druhu a pro ten hradecký, který tradičně znamená rozloučení s divadelní sezonou, to platí dvojnásob. A aniž bychom si to často vůbec uvědomovali, nebo tomu věnovali pozornost, z nejrůznějších rituálů se skládá i náš běžný, každodenní život. Proto jsme se rozhodli právě na rituály a ritualitu letos zvlášť zaměřit a hledat v nich inspiraci, zdroj radosti i poznání,” přibližuje téma festivalu ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

„Široká programová nabídka bude opět zahrnovat stovky činoherních, alternativních, loutkových či pohybových divadelních představení, tanečních performancí, nebudou chybět představení pro rodiny s dětmi, improvizace, hudební koncerty a další doprovodný program, který budou připravovat účinkující nejen z celé České republiky, ale tradičně i ze zahraničí. To vše se bude odehrávat na více než třiceti místech v celém historickém centru Hradce Králové a jeho přilehlém okolí. Přímo pro tento ročník festivalu pak vzniká i autorský projekt držitele Ceny Thálie za performerský výkon Jakuba Gottwalda,” říká ředitelka kulturní neziskovky kontrapunkt Barbora Hodonická.

Bohatý festivalový program, který pořadatelé pro hradecké publikum připravili, bude zveřejněn na přelomu dubna a května na webových stránkách festivalregiony.cz. „Předprodej vstupenek bude zahájen v úterý 9. května v 10 hodin dopoledne. Pro abonenty Klicperova divadla jsme opět připravili přednostní výměnu předplatitelských kupónů již od 4. května. Festivalové vstupenky pak bude možné zakoupit jak on-line prostřednictvím festivalových webových stránek, tak i v předprodeji Klicperova divadla, v informačním centru i na pokladnách jednotlivých divadel. Více než 90 procent open air produkcí ale tradičně zůstává v režimu dobrovolného vstupného,” doplňuje ředitelka Klicperova divadla Eva Mikulková.

Ojedinělá, pulzující událost, svátek divadla, který je svou atmosférou připodobňován k festivalu v Avignonu, odstartuje v pátek 23. června. Historickým centrem Hradce Králové, divadly, městskými parky, ulicemi, zdmi a v neposlední řadě diváky bude prostupovat až do pátku 30. června.

Autor: (red)
Foto: archiv

Další články

sponzorováno